Një zgjedhje nga seria: Audi Q3

Kjo veturë kompakte nga Audi është një nga veturat që tregon se një model i ndërtuar mirë nga një markë premium shitet po aq mirë ose madje edhe më mirë se konkurrentët më të lirë. Audi Q3 është ndër modelet më të kërkuara në kategorinë e saj në gjithë Evropën, dhe suksesi i saj është jo më i pakët te klientët tanë.

Carvago mund të zgjidhni mbi 10 000 Audi Q3, duke përfshirë variantin sportiv RSQ3. 98 % e tyre janë nga gjenerata e dytë (tipi F3), i cili është në treg që prej vitit 2018. Rreth gjashtë nga dhjetë janë të pajisura me motor me benzinë, vetëm pak modele të rralla kanë transmision manual, dhe disa mund të habiten që modelet me rrotat aktive përpara janë më të kërkuara se modelet  katër herë katër (4×4) me një raport 2:1.

Audi Q3 i përdorur (tipi F3): Motorë, pajisje, besueshmëri

 • Q3 vjen në dy modele për sa i përket pamjës: një SUV standarde pesëvendëshe dhe një SUV ” coupé” Sportback. Nuk ka asnjë ndryshim teknik të konsiderueshëm mes të dyjave. Është plotësisht në dorën tuaj nëse doni të zgjidhni komoditetin apo stilin.
 • Është për t’u habitur që shumë njerëz e shohin Q3 si një veturë “të vogël”. Megjithatë, modeli është ndërtuar mbi platformën MQB A2, i cili është përdorur, ndër të tjera, te Škoda Kodiaq ose VW Tiguan, duke përfshirë modelin Allspace, dhe madhësia e tij përputhet me saktësi me versionin më të shkurtër të Tiguan.
 • Për tregjet evropiane, Audi Q3 është prodhuar në Győr, Hungary.
 • Kapaciteti i bagazhit prej 530 l përputhet me standardet e kategorisë së tij. Përdorimi praktik i modelit bëhet edhe më i mirë falë ulsëve të pasme të lëvizshme në drejtim gjatësor si edhe falë limitit mjaft të lartë në peshën e trajlerit – deri në 2,2 ton në varësi të zgjedhjes së motorit.
 • Mbështetësja e ulsëve të pasme ndahet jo në dy, por në tre pjesë, që do të thotë se mund të transportoni brenda gjërat e gjata, si pajisjet e skive, ndërkohë që i mbani funksionale dy ulset tjera. Sigurisht që kjo nuk është gjithnjë e mundur për një veturë me këto përmasa.
 • Motori më i shpeshtë është motori standard 35 TFSI (i njohur në modelet e tjera VW si motori 1.5 TSI) dhe motori 35 TDI (2.0 TDI). Ne anojmë më tepër nga ana e motorit me benzinë. Edhe pse motorët me katër cilindra me naftë duken më të përshtatshëm për modelet e mëdha Audi sesa për modelet e prodhuara në masë, këtu zhurma karakteristike e motorit është paksa e lartë.
 • Versioni 40 TDI (147 kW/200 hp) ka gjithmonë një sistem quattro, si edhe një transmision me dopio-fraksion në ndërtimin e fortë DQ500, i përshtatshëm për udhëtime të shpeshta me trajler të rëndë. Megjithatë, me këtë lloj motori duhet të pranoni konsumin e lartë të vajit si një karakteristikë të motorit, jo si një defekt.
 • Rekomandimi ynë sekret është Audi Q3 40 TFSI. Ky është një version ekonomik i motorit 2.0 TSI me një të ashtuquajtur cikël Atkinson. Udhëtimi i bukur sportiv ndëshkohet konsumin “sportiv”, por mund të arrini konsum të nivelit me naftë kur udhëtoni me këmbë të lehta në distanca më të gjata.
 • Një kusht paraprak për besueshmëri afatgjatë është respektimi i intervaleve të ndërrimit të vajit, jo vetëm në motor, por edhe në transmisionin automatik S tronic (120 000 km) dhe transmisioni quattro katër herë katër (4×4) (3 vjet pavarësisht nga kilometrazhi). Njëlloj si në të gjitha modelet e tjera të ngjashme nga ana teknike, quattro në Q3 është implementuar në formën e një freksioni me disa pllaka me kontroll elektronik.
 • Audi RSQ3 sportiv është diçka krejt tjetër – jo vetëm për sa i përket eksperiencës në udhëtim, por edhe për sa i përket mirëmbajtjes së rekomanduar. Motori 2.5 TFSI me fuqi 294 kW/400 kuaj ka nevojë për ndërrim vaji të paktën çdo 15 000 km, dhe transmisioni ka nevojë për ndërrim vaji çdo 60 000 km. Shpërblimi është dinamika fantastike dhe zhurma shumë e këndshme e motorit me pesë cilindra.
 • Hapësira e brendshme duket disi e thjeshtë dhe materialet nuk arrijnë standardet e gjeneratës së parë. Megjithatë, cilësia e prodhimit është shumë e mirë, si zakonisht, dhe as ndërtimi ergonomik nuk ngelet pas – gjithashtu edhe ngaqë sistemi i kondicionimit ka panel të veçantë me elementë kontrolli fizik. Ekrani me prekje (i cili arrin deri në 10.1” në varësi të versionit) përdoret kryesisht për kontrollimin e funksioneve multi-media dhe për ndryshimin e parametrave.
 • Veturat me zbukurimet “S line” dhe me rrota më të mëdha duken fantastike, por kjo bën që të jenë më pak të rehatshme në sipërfaqet jo të mira.
 • Dridhjet kur udhëtoni jo medoemos kanë kuptimin që disqet janë dëmtuar: vetura është shumë e ndjshme ndaj balancimit të rrotave. Nëse tërheq në njërën anë ose nëse rrotat konsumohen në mënyrë jo të njëtrajtshme, shpesh mjafton të rregullohet gjeometria.

Kur inspektojnë veturat Audi Q3 F3 të përdorura, mekanikët e Carvago hasin me raste pompa vaji me defekt (TDI), defekte në sistemin AdBlue ose performancë më të dobët të ngrohësit për shkak të degradimit të antifrizit. Kur zgjidhni Audi Q3 të ëndrrave tuaja në Carvago.com, ne dërgojmë një mekanik që t’i bëjë një inspektim CarAudit të detajuar dhe ju dërgojmë një raport të plotë lidhur me gjendjen e saj, si edhe fotografi. Nëse jeni të kënaqur me rezultatin dhe vendosni ta blini veturën, ne kujdesemi për gjithçka që nga blerja deri tek importimi dhe regjistrimi në regjistrin e mjeteve motorike. Gjithçka që duhet të bëni është të prisni momentin kur ne ta parkojmë veturën para shtëpisë suaj.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Doni një veturë me një yll me tri cepa përpara por nuk ju pëlqen të jetë tepër e madhe? Atëherë mund t’ju pëlqejë Mercedes-Benz GLA. Është vetura më e…
Ndodhë rrallë të të bjerë në dorë një kryevepër si kjo. Gjatë kohës që punonte te Fiat, dizajneri amerikan, Frank Stephenson, krijoi një ikonë që njerëzit e admirojnë –…
Vetëm pak emra në botën e veturave u ngjallin emocion njerëzve në përgjithësi aq fort sa Ford Mustang. Makina legjendare amerikane me logon e kalit është duke prezantuar në…