<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>Informacje prasowe Archivy - Carvago Blog</title>
	<atom:link href="https://blog.carvago.com/pl/category/informacje-prasowe/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://blog.carvago.com/pl/category/informacje-prasowe/</link>
	<description>Autotržiště s miliony prověřených aut - Carvago.com</description>
	<lastBuildDate>Fri, 14 Aug 2026 06:47:45 +0000</lastBuildDate>
	<language>pl-PL</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	

<image>
	<url>https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2022/10/favicon.svg</url>
	<title>Informacje prasowe Archivy - Carvago Blog</title>
	<link>https://blog.carvago.com/pl/category/informacje-prasowe/</link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 14 Aug 2026 06:27:47 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7273</guid>

					<description><![CDATA[<p>Czerń, biel i szarość to najczęstsze kolory samochodów używanych – wynika z analizy Carvago Słowacja najbardziej wyróżnia się bielą, Niemcy czernią, Polska srebrem, Włochy szarością, Czechy czerwienią, a Rumunia złotem. Austria ma najbardziej wyrównaną strukturę kolorystyczną Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość, natomiast kolor srebrny jest znacznie częstszy w starszych rocznikach Wśród bardziej wyrazistych [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/">Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Czerń, biel i szarość to najczęstsze kolory samochodów używanych – wynika z analizy Carvago</li>
<li>Słowacja najbardziej wyróżnia się bielą, Niemcy czernią, Polska srebrem, Włochy szarością, Czechy czerwienią, a Rumunia złotem. Austria ma najbardziej wyrównaną strukturę kolorystyczną</li>
<li>Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość, natomiast kolor srebrny jest znacznie częstszy w starszych rocznikach</li>
<li>Wśród bardziej wyrazistych barw wraca zieleń. Brąz w nowszych autach niemal zanika, a wśród pojazdów do pięciu lat połowę „kolorowej palety” stanowi niebieski</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Kto podczas letniej podróży po Europie rozejrzy się po drogach i parkingach, może łatwo odnieść wrażenie, że kontynent przełączył się na tryb czarno-biały. Czerń, biel i szarość rzeczywiście zajmują trzy pierwsze miejsca. Pod wspólną neutralną bazą kryją się jednak zaskakujące różnice między krajami oraz wyraźne przesunięcia między starszymi i nowszymi samochodami. Wynika to z najnowszej analizy Carvago, międzynarodowej platformy transgranicznej sprzedaży samochodów online.</p>
<p style="font-weight: 400;">Analitycy Carvago szczegółowo zbadali strukturę kolorystyczną rynku we wszystkich krajach, w których firma aktywnie działa: w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Włoszech, Niemczech i Austrii. Nie są to zatem preferencje zakupowe klientów Carvago, lecz szeroki obraz struktury całego rynku samochodów używanych, obejmującego także pojazdy dostępne od ręki oraz samochody demonstracyjne w każdym kraju.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Ta sama trójka, inna kolejność</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Neutralne kolory dominują bez wyjątku. Na wszystkich siedmiu rynkach trzy pierwsze miejsca zajmują czerń, biel i szarość; zmienia się jedynie ich kolejność. Niebieski utrzymuje wyjątkowo stabilną pozycję i we wszystkich analizowanych krajach zajmuje czwarte miejsce.</p>
<p style="font-weight: 400;">Choć polskiej ofercie przewodzi czerń, lokalnym wyróżnikiem jest kolor srebrny. Odpowiada za 11,1 proc. rynku wobec średniej 7,5 proc. i w żadnym innym kraju nie ma tak silnej pozycji w całej ofercie. Polska pozostaje więc najsilniejszym bastionem srebra, które wśród nowszych samochodów na wszystkich analizowanych rynkach stopniowo traci znaczenie.</p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz bezwzględnej kolejności analiza uwzględniała także „kolorystyczny wyróżnik” poszczególnych krajów, czyli barwę relatywnie częstszą na danym rynku niż średnio w pozostałych analizowanych państwach. Nie musi to być zatem najpopularniejszy kolor na danym rynku, lecz ten, którym kraj wyróżnia się najmocniej.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="127"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="167"><strong>Kolor wyróżniający</strong></td>
<td width="140"><strong>Udział w rynku</strong></td>
<td width="168"><strong>Średnia dla siedmiu rynków</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Słowacja</td>
<td width="167">Biały</td>
<td width="140">27,8%</td>
<td width="168">22,2%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Niemcy</td>
<td width="167">Czarny</td>
<td width="140">27,6%</td>
<td width="168">23,0%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Polska</td>
<td width="167">Srebrny</td>
<td width="140">11,1%</td>
<td width="168">7,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Włochy</td>
<td width="167">Szary</td>
<td width="140">25,7%</td>
<td width="168">22,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Czechy</td>
<td width="167">Czerwony</td>
<td width="140">8,8%</td>
<td width="168">6,0%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Rumunia</td>
<td width="167">Złoty</td>
<td width="140">1,1%</td>
<td width="168">0,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Austria</td>
<td width="167">Rynek wyrównany</td>
<td width="140">—</td>
<td width="168">—</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Rynek słowacki najbardziej wyróżnia się wysokim udziałem bieli, która odpowiada za 27,8 proc. oferty. W Niemczech w podobny sposób wybija się czerń, a w Polsce kolor srebrny. Dla Włoch charakterystyczna jest szarość, natomiast Czechy mają najwyższy spośród siedmiu krajów udział czerwonych samochodów. W Rumunii nietypowo mocną pozycję ma złoty, choć również tam pozostaje wyborem marginalnym. Austria jako jedyna nie ma koloru, który wyraźnie odbiegałby od średniej pozostałych rynków.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Zieleń wraca między innymi dlatego, że producenci samochodów na nowo odkryli ją jako nowoczesny, wyrazisty kolor i wprowadzili atrakcyjne odcienie, często także do palet nowych modeli zelektryfikowanych. Brąz pozostał natomiast silnie związany z estetyką epoki »cappuccino i mokki«, która szybko się zestarzała. Dane pokazują również, że kolorystyka oferty mówi coś o charakterze poszczególnych rynków: jedne chętniej eksperymentują, inne niemal wyłącznie stawiają na bezpieczne, neutralne kolory,” mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Szarość zastępuje srebro</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Zmianę warty w obrębie neutralnej palety dobrze widać przy porównaniu grup wiekowych. Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość ze średnim udziałem 24,5 proc. Czerń i biel osiągają po 23 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">W przypadku pojazdów starszych niż dziesięć lat kolejność jest inna. Na pierwszym miejscu znajduje się czerń z udziałem 24,8 proc., podczas gdy szarość osiąga 19,2 proc. Znacznie silniejszą pozycję ma tu również kolor srebrny: wśród aut starszych niż dziesięć lat odpowiada średnio za 11,2 proc. oferty, natomiast wśród samochodów do pięciu lat już tylko za 5,9 proc. Niegdyś uniwersalny wybór stopniowo przesuwa się więc do starszych roczników.</p>
<p style="font-weight: 400;">Biel ma największy udział wśród pojazdów w wieku od pięciu do dziesięciu lat, gdzie średnio osiąga 26 proc. Na Słowacji stanowi 32,6 proc. oferty w tej grupie wiekowej, a we Włoszech 29,7 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Niebieski to nowa czerwień, zieleń wraca</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Niebieski to nowa czerwień – przynajmniej wśród samochodów wychodzących poza neutralną paletę. W przypadku aut starszych niż dziesięć lat niebieski odpowiada za 41,4 proc. wszystkich „kolorowych” pojazdów, natomiast wśród samochodów do pięciu lat już dokładnie za połowę.</p>
<p style="font-weight: 400;">Najbardziej spektakularny powrót notuje jednak zieleń. Wśród pojazdów w wieku od pięciu do dziesięciu lat stanowi zaledwie 5,4 proc. kolorowej oferty. W przypadku samochodów do pięciu lat jej udział rośnie do 13,9 proc., co oznacza wzrost o 157 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">W przeciwnym kierunku podąża brąz. Wśród pojazdów starszych niż dziesięć lat odpowiada za 11,4 proc. kolorowej oferty, a wśród aut do pięciu lat już tylko za 2,3 proc. Epoka odcieni „cappuccino” i „mokka” wśród nowszych samochodów jest więc niemal zakończona: między najstarszą a najmłodszą analizowaną grupą udział brązu spadł o 80 proc. Czerwień pozostaje drugim najczęściej spotykanym wyrazistym kolorem, ale jej udział wśród nowszych pojazdów jest niższy niż w przypadku aut w wieku od pięciu do dziesięciu lat.</p>
<p><img fetchpriority="high" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7274" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL.png" alt="" width="1254" height="1254" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL.png 1254w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-300x300.png 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-1024x1024.png 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-150x150.png 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-768x768.png 768w" sizes="(max-width: 1254px) 100vw, 1254px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Różnice między krajami widać również w ogólnej skłonności do wychodzenia poza neutralną paletę. Wśród samochodów do pięciu lat najwyższy udział kolorowych pojazdów mają Czechy – 30,6 proc. oferty. Kolejne miejsca zajmują Rumunia i Słowacja, po 25,9 proc. Na drugim końcu zestawienia znajdują się Niemcy z wynikiem 19,4 proc. oraz Austria z 18,4 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">Europejskie parkingi mogą więc z daleka wyglądać podobnie, ale przy bliższym spojrzeniu zdecydowanie nie są takie same. Wspólną dominację neutralnych kolorów uzupełniają lokalne różnice i stopniowa zmiana struktury oferty. Szarość zyskuje kosztem srebra, zieleń wraca, a niebieski staje się dominującym wyborem dla tych, którzy wychodzą poza neutralną paletę.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong><em>Metodyka analizy</em></strong><em>: Analiza Carvago opiera się na około 2,1 mln aktywnych ogłoszeń zamieszczonych w wiodących internetowych serwisach z ofertami samochodów w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Włoszech, Niemczech i Austrii w momencie jej opracowania.</em></p>
<p style="font-weight: 400;"><em>Kolor pojazdu został zaczerpnięty z kategorii wskazanej przez sprzedającego. Ogłoszenia bez podanego koloru wykluczono z analizy. Źródła rozróżniają 13 podstawowych kategorii kolorów, bez podziału na poszczególne odcienie. Średnia dla siedmiu rynków jest nieważona, dlatego każdy kraj ma w obliczeniach taką samą wagę niezależnie od wielkości swojej oferty.</em></p>
<p style="font-weight: 400;"><em>Grupy wiekowe wyznaczono na podstawie daty pierwszej rejestracji: do pięciu lat, od pięciu do dziesięciu lat oraz powyżej dziesięciu lat. Ich porównanie pokazuje różnice między poszczególnymi generacjami samochodów, nie jest jednak szeregiem czasowym opartym na wielokrotnej obserwacji tej samej próby.</em></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/">Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 17 Jul 2026 06:54:08 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7252</guid>

					<description><![CDATA[<p>Polski rynek samochodów używanych w pierwszej połowie 2026 roku wykazuje najwyższą średnią wieku spośród wszystkich krajów ościennych. Mediana wieku sprzedawanych tu aut wynosi równe 10 lat. Rynek jest zarazem najmniej skoncentrowany spośród siedmiu analizowanych państw – liderujący Volkswagen utrzymuje udział na poziomie zaledwie 8,2 %, a w pierwszej dziesiątce silnie zaznacza swoją obecność azjatycka konkurencja na czele [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/">Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p style="font-weight: 400;">Polski rynek samochodów używanych w pierwszej połowie 2026 roku wykazuje najwyższą średnią wieku spośród wszystkich krajów ościennych. Mediana wieku sprzedawanych tu aut wynosi równe 10 lat. Rynek jest zarazem najmniej skoncentrowany spośród siedmiu analizowanych państw – liderujący Volkswagen utrzymuje udział na poziomie zaledwie 8,2 %, a w pierwszej dziesiątce silnie zaznacza swoją obecność azjatycka konkurencja na czele z najchętniej kupowanym modelem Kia Sportage. Podczas gdy zainteresowanie samochodami elektrycznymi stagnuje na poziomie 2,2 %, „skoczkiem roku” okazały się hybrydy, które zyskały 2,5 punktu procentowego, osiągając udział 10,5 %. Swoją dominującą pozycję umacniają samochody typu SUV, których udział wzrósł do 44,5 %. Wynika to z półrocznej analizy polskiego rynku wtórnego, przygotowanej przez firmę Carvago, specjalizującą się w transgranicznej sprzedaży samochodów online. Podczas gdy pierwsza część raportu mapuje ogólną kondycję rynku krajowego, w drugiej części skupimy się bardziej szczegółowo na specyficznej strukturze sprzedaży realizowanej bezpośrednio poprzez platformę Carvago.</p>
<p style="font-weight: 400;">Silną pozycję azjatyckich koncernów potwierdza ranking najpopularniejszych modeli. Przewodzi mu Kia Sportage, a tuż za nią plasują się Škoda Octavia i Toyota Corolla. Główną specyfiką Polski pozostaje zaawansowany wiek aut – mediana wynosząca dziesięć lat jest najwyższa w regionie, a najczęściej kupowane modele mają na liczniku zazwyczaj ponad 100 tysięcy kilometrów. Pod względem rodzaju paliwa ponad połowę rynku utrzymuje benzyna (54,1 %), udział Diesla nieznacznie spadł do 30,8 %, a elektromobilność stoi w miejscu. Jedyną rosnącą alternatywą są napędy hybrydowe. Ceny aut używanych są stabilne – mediana wynosi 67 421 zł, co oznacza znikomy spadek rok do roku o 0,2 %.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Polski rynek ma dwie twarze. Z jednej strony jest największy i najbardziej zróżnicowany w całym regionie, z drugiej – jednoznacznie najstarszy, o czym wyraźnie świadczy mediana dziesięciu lat. Często sprzedaje się tu pojazdy, które na innych rynkach już wycofano z eksploatacji. Ponadto polscy kierowcy masowo stawiają na sprawdzone japońskie i koreańskie marki. Podczas gdy elektromobilność w naszym kraju zapadła w sen zimowy, realny postęp technologiczny widzimy jedynie w przypadku hybryd” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polski park samochodowy jest znacznie starszy niż czeski </strong></p>
<p style="font-weight: 400;">W porównaniu z sąsiednimi Czechami widoczne są zasadnicze różnice. Choć preferencje dotyczące konkretnych marek są w obu krajach podobne, ogromną przepaść widać w wieku pojazdów. Polska mediana wynosząca dziesięć lat jest o prawie cztery lata wyższa niż czeska, która wynosi 6,1 roku. Podobny kontrast panuje w obszarze elektromobilności – podczas gdy w Czechach udział aut elektrycznych podwoił się rok do roku do poziomu 5,0 %, w Polsce zamarł na wartości 2,2 %. Polscy klienci po prostu preferują starsze, bardziej przystępne cenowo samochody i nie spieszą się z przejściem na alternatywne napędy.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polski rynek samochodów używanych w liczbach (I połowa 2026)</strong></p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 marek</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="213">1. Volkswagen</td>
<td width="88">8,2 %</td>
<td width="213">6. Škoda</td>
<td width="88">5,7 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">2. Audi</td>
<td width="88">7,5 %</td>
<td width="213">7. BMW</td>
<td width="88">5,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">3. Toyota</td>
<td width="88">6,9 %</td>
<td width="213">8. Hyundai</td>
<td width="88">5,4 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">4. Ford</td>
<td width="88">6,6 %</td>
<td width="213">9. Kia</td>
<td width="88">5,3 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">5. Opel</td>
<td width="88">6,3 %</td>
<td width="213">10. Renault</td>
<td width="88">4,6 %</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 modeli</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="188"><strong>Model</strong></td>
<td width="73"><strong>Udział</strong></td>
<td width="73"><strong>Śr. wiek</strong></td>
<td width="107"><strong>Śr. przebieg</strong></td>
<td width="160"><strong>Śr. cena</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="188">1. Kia Sportage</td>
<td width="73">2,0 %</td>
<td width="73">10,8 l.</td>
<td width="107">100 300 km</td>
<td width="160">82 536 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">2. Škoda Octavia</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">8,6 l.</td>
<td width="107">120 656 km</td>
<td width="160">78 470 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">3. Toyota Corolla</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">7,9 l.</td>
<td width="107">79 415 km</td>
<td width="160">80 567 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">4. Hyundai Tucson</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">8,7 l.</td>
<td width="107">85 380 km</td>
<td width="160">93 573 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">5. Opel Astra</td>
<td width="73">1,6 %</td>
<td width="73">11,8 l.</td>
<td width="107">150 969 km</td>
<td width="160">34 299 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">6. Nissan Qashqai</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">10,6 l.</td>
<td width="107">112 361 km</td>
<td width="160">66 999 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">7. Volkswagen Golf</td>
<td width="73">1,3 %</td>
<td width="73">11,4 l.</td>
<td width="107">124 143 km</td>
<td width="160">68 701 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">8. Ford Kuga</td>
<td width="73">1,3 %</td>
<td width="73">9,6 l.</td>
<td width="107">136 661 km</td>
<td width="160">65 071 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">9. Ford Focus</td>
<td width="73">1,2 %</td>
<td width="73">10,1 l.</td>
<td width="107">140 647 km</td>
<td width="160">44 658 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">10. Audi A6</td>
<td width="73">1,2 %</td>
<td width="73">11,2 l.</td>
<td width="107">115 500 km</td>
<td width="160">150 479 zł</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paliwa</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="99"><strong>Benzyna</strong></td>
<td width="99"><strong>Diesel</strong></td>
<td width="99"><strong>Elektryczne</strong></td>
<td width="99"><strong>Hybryda</strong></td>
<td width="99"><strong>LPG/CNG</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział 2026 (%)</strong></td>
<td width="99">54,1</td>
<td width="99">30,8</td>
<td width="99">2,2</td>
<td width="99">10,5</td>
<td width="99">2,2</td>
</tr>
<tr>
<td width="108"><strong>Zmiana (p.p.)</strong></td>
<td width="99">−0,1</td>
<td width="99">−1,6</td>
<td width="99">±0,0</td>
<td width="99">+2,5</td>
<td width="99">−0,5</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Typ nadwozia</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="74"><strong>SUV</strong></td>
<td width="84"><strong>Hatchback</strong></td>
<td width="84"><strong>Kombi</strong></td>
<td width="84"><strong>Sedan</strong></td>
<td width="84"><strong>MPV</strong></td>
<td width="84"><strong>Inne</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział 2026 (%)</strong></td>
<td width="74">44,5</td>
<td width="84">18,5</td>
<td width="84">14,6</td>
<td width="84">10,8</td>
<td width="84">5,4</td>
<td width="84">6,2</td>
</tr>
<tr>
<td width="108"><strong>Zmiana (p.p.)</strong></td>
<td width="74">+3,8</td>
<td width="84">−0,8</td>
<td width="84">−1,3</td>
<td width="84">−1,0</td>
<td width="84">−0,4</td>
<td width="84">−0,2</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Cena, wiek i przebieg – cały rynek</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="162"><strong>Wskaźnik</strong></td>
<td width="113"><strong>Mediana I poł. 2026</strong></td>
<td width="100"><strong>Δ mediana</strong></td>
<td width="113"><strong>Średnia I poł. 2026</strong></td>
<td width="113"><strong>Δ średnia</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="162"><strong>Cena (PLN)</strong></td>
<td width="113">67 421 zł</td>
<td width="100">−0,2 %</td>
<td width="113">95 162 zł</td>
<td width="113">−2,3 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Wiek (lata)</strong></td>
<td width="113">10,0 l.</td>
<td width="100">+0,1 l.</td>
<td width="113">10,5 l.</td>
<td width="113">+0,1 l.</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Przebieg (km)</strong></td>
<td width="113">99 885 km</td>
<td width="100">+571 km</td>
<td width="113">105 414 km</td>
<td width="113">−126 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong> </strong><strong>Pierwsza połowa 2026 roku w Carvago</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Podczas gdy poprzednie sekcje mapowały polski rynek samochodów używanych jako całość, dane bezpośrednio z platformy Carvago wyraźnie pokazują, że kupujący online zachowują się diametralnie inaczej. Dla zakupów samochodów przez internet typowe jest również zorientowanie na nowsze pojazdy w lepszym stanie – klienci Carvago wybierają auta z mniejszym przebiegiem (mediana 70 000 km), krótszym czasem eksploatacji (mediana 4,0 lata) i co logiczne, dysponują wyższymi budżetami (mediana ceny 100 706 zł).</p>
<p style="font-weight: 400;">Na siedmiu europejskich rynkach, na których Carvago aktywnie działa (AT, CZ, DE, IT, PL, RO, SK), zamówienia realizowane za pośrednictwem platformy wykazują stabilny i bardzo specyficzny profil, który zasadniczo różni się od lokalnych standardów. Z danych zbiorczych wynika, że udział samochodów elektrycznych wynosi tu wysokie 24,8 % (w porównaniu do 2–10 % na tradycyjnych rynkach). Nic więc dziwnego, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli, obok tradycyjnych filarów, takich jak Škoda Octavia czy VW Golf, znalazły się aż cztery w pełni elektryczne pojazdy: VW ID.4, Škoda Enyaq, Tesla Model 3 oraz VW ID.3.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Na polskim rynku dominują starsze i tańsze samochody, ale klienci Carvago mają zupełnie inne ambicje. Dzięki możliwości wyboru z otwartego rynku ogólnoeuropejskiego nie muszą zadowalać się dziesięcioletnim używanym autem od sąsiada. W danych dotyczących zamówień wyraźnie widzimy, że ludzie chętniej wybierają znacznie młodsze pojazdy i szukają marek lub konkretnych specyfikacji, które na lokalnym rynku w Polsce są trudniej dostępne” – dodaje Dariusz Piwinski.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Carvago w liczbach (I połowa 2026)</strong></p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paliwa</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="99"><strong>Benzyna</strong></td>
<td width="99"><strong>Diesel</strong></td>
<td width="99"><strong>Elektryczne</strong></td>
<td width="99"><strong>Hybryda</strong></td>
<td width="99"><strong>LPG/CNG</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział (%)</strong></td>
<td width="99">39,3</td>
<td width="99">24,5</td>
<td width="99">24,8</td>
<td width="99">10,9</td>
<td width="99">0,4</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Cena, wiek i przebieg</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="162"><strong>Wskaźnik</strong></td>
<td width="113"><strong>Mediana I poł. 2026</strong></td>
<td width="100"><strong>Δ mediana</strong></td>
<td width="113"><strong>Średnia I poł. 2026</strong></td>
<td width="113"><strong>Δ średnia</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="162"><strong>Cena (PLN)</strong></td>
<td width="113">100 706 zł</td>
<td width="100">−1,7 %</td>
<td width="113">122 117 zł</td>
<td width="113">−6,1 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Wiek (lata)</strong></td>
<td width="113">4,0 l.</td>
<td width="100">−1,0 l.</td>
<td width="113">5,0 l.</td>
<td width="113">−0,1 l.</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Przebieg (km)</strong></td>
<td width="113">69 000 km</td>
<td width="100">±0 km</td>
<td width="113">73 201 km</td>
<td width="113">−643 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 marek (Carvago łącznie)</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="213">1. Volkswagen</td>
<td width="88">15,6 %</td>
<td width="213">6. Ford</td>
<td width="88">5,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">2. Škoda</td>
<td width="88">9,0 %</td>
<td width="213">7. Opel</td>
<td width="88">4,0 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">3. BMW</td>
<td width="88">7,7 %</td>
<td width="213">8. Peugeot</td>
<td width="88">3,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">4. Mercedes-Benz</td>
<td width="88">7,4 %</td>
<td width="213">9. Mazda</td>
<td width="88">3,1 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">5. Audi</td>
<td width="88">6,9 %</td>
<td width="213">10. Hyundai</td>
<td width="88">3,0 %</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 modeli (Carvago łącznie)</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="188"><strong>Model</strong></td>
<td width="73"><strong>Udział</strong></td>
<td width="73"><strong>Śr. wiek</strong></td>
<td width="107"><strong>Śr. przebieg</strong></td>
<td width="160"><strong>Śr. cena</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="188">1. Škoda Octavia</td>
<td width="73">2,5 %</td>
<td width="73">6,7 l.</td>
<td width="107">113 239 km</td>
<td width="160">80 210 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">2. Volkswagen Golf</td>
<td width="73">2,4 %</td>
<td width="73">6,1 l.</td>
<td width="107">85 375 km</td>
<td width="160">81 606 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">3. Volkswagen ID.4</td>
<td width="73">2,4 %</td>
<td width="73">4,3 l.</td>
<td width="107">89 943 km</td>
<td width="160">107 350 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">4. BMW 3</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">4,8 l.</td>
<td width="107">83 882 km</td>
<td width="160">141 295 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">5. Škoda Superb</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">5,4 l.</td>
<td width="107">106 280 km</td>
<td width="160">99 871 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">6. Škoda Enyaq</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">3,9 l.</td>
<td width="107">69 165 km</td>
<td width="160">113 510 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">7. Tesla Model 3</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">4,4 l.</td>
<td width="107">87 939 km</td>
<td width="160">116 129 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">8. Volkswagen ID.3</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">5,3 l.</td>
<td width="107">88 686 km</td>
<td width="160">79 056 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">9. Volkswagen Arteon</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">4,2 l.</td>
<td width="107">69 227 km</td>
<td width="160">139 639 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">10. Volkswagen Passat</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">4,9 l.</td>
<td width="107">101 805 km</td>
<td width="160">93 449 zł</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/">Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 19 Jun 2026 06:40:37 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7177</guid>

					<description><![CDATA[<p>Zbliżający się sezon letnich urlopów co roku zwiększa popyt na bardzo przestronne auta rodzinne Za idealne auto dla dużej rodziny można uznać takie, które ma siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie (ewentualnie po dwa zaczepy w drugim i trzecim rzędzie) W statystykach sprzedaży Carvago wśród aut do 5 lat i z przebiegiem [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/">7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Zbliżający się sezon letnich urlopów co roku zwiększa popyt na bardzo przestronne auta rodzinne</li>
<li>Za idealne auto dla dużej rodziny można uznać takie, które ma siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie (ewentualnie po dwa zaczepy w drugim i trzecim rzędzie)</li>
<li>W statystykach sprzedaży Carvago wśród aut do 5 lat i z przebiegiem 100 000 km dominują tradycyjne minivany na czele z duetem VW Sharan / Seat Alhambra. Oferta na rynku topnieje jednak ze względu na wycofywanie ich z produkcji</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Zwłaszcza przed sezonem letnich urlopów duże rodziny stają przed tradycyjną zagadką: jak bezpiecznie i wygodnie dowieźć do celu wszystkich domowników wraz z obszernym bagażem i sprzętem sportowym. Międzynarodowa platforma Carvago, zajmująca się sprzedażą i kupnem aut online, dlatego przygotowała listę najczęściej kupowanych modeli, które są w stanie sprostać temu wymagającemu zadaniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">Jako wymagania wstępne analitycy Carvago zdefiniowali siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie, ewentualnie po dwa zaczepy na skrajnych miejscach drugiego rzędu i pełnowartościowy trzeci rząd. Zdecydowanie najlepiej sprzedają się obecnie w tej klasie na Carvago prawie nowe Mercedesy klasy V i Volkswagen Multivan, na które jednak stać niewiele europejskich rodzin. Do zestawienia trafiły zatem najczęściej kupowane modele, które do pięciu lat i przy przebiegu 125 000 km można nabyć za mniej niż 125 000 zł.</p>
<p><img decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7194" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">„Wybór pełnowartościowego auta rodzinnego, które bezpiecznie i wygodnie przewiezie troje dzieci w fotelikach wraz z kompletnym wyposażeniem na wakacje, jest dziś o wiele trudniejszy niż dawniej. Klasyczne minivany stopniowo znikają z ofert producentów, a nowe SUV-y często nie spełniają wysokich wymagań przestrzennych, brakuje im odpowiedniej liczby zaczepów ISOFIX albo są dla większości rodzin po prostu nieosiągalne cenowo”, wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Dlatego rodziny coraz częściej szukają wśród aut używanych, a my dzięki naszemu międzynarodowemu zasięgowi możemy zaoferować, sprawdzić i dostarczyć pod same drzwi również poszukiwane modele, których na lokalnych rynkach wtórnych chronicznie brakuje”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>7 najczęściej kupowanych dostępnych aut dla dużych rodzin na Carvago</strong></p>
<ol start="7">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Ford Tourneo Custom</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Osobowy bliźniak Forda Transita. Szczególną zaletą jest zmienność tylnych siedzeń, które można łatwo obrócić do siebie i stworzyć w drugim oraz trzecim rzędzie układ siedzeń jak w przedziale kolejowym. Do wyboru w dwóch długościach nadwozia. Budżet wystarcza na modele 1. generacji, produkowane do 2023 roku.</p>
<ol start="6">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Citroën Grand C4 Spacetourer</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Wydłużona wersja lubianego kompaktowego minivana sprosta także potrzebom większych rodzin. Ogromna panoramiczna szyba przednia, przesunięta daleko do przodu, zapewnia wyjątkowy widok i poczucie przestronności. W ramach naszego budżetu klient dostanie tutaj najmłodsze auto z najlepszym wyposażeniem i najniższym przebiegiem z całego zestawienia.</p>
<ol start="5">
<li style="font-weight: 400;"><strong> VW Caravelle T6</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Skromniejsza siostra kultowego Multivana oferuje mniej luksusu, ale dużo miejsc i pojemności transportowej. Również była produkowana w dwóch długościach, z których ta dłuższa pomieści nawet niezłożony wózek przy pełnym obłożeniu. Budżet wystarcza tylko na auta w podstawowym wyposażeniu i z podstawowym silnikiem, ale i one dowiozą rodzinę na wakacje.</p>
<ol start="4">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Peugeot 5008 2. generacji</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Udana próba skrzyżowania SUV-a i minivana. Oferuje sylwetkę SUV-a z większym prześwitem, ale we wnętrzu zachował układ z trzema równie szerokimi siedzeniami obok siebie. W porównaniu z pozostałymi autami w zestawieniu jest nieco mniej przestronny, ale spełnia warunki wstępne, w tym trzy zaczepy ISOFIX. Budżet wystarcza tu nawet na najnowszą generację (od 2024), ale uwaga – ta nie ma już trzech osobnych siedzeń z ISOFIX-ami!</p>
<ol start="3">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Ford Galaxy</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Wszystkie miejsca na podium zajęły auta, przy których trudno zrozumieć, dlaczego producenci przestali je wytwarzać. Na rynku wtórnym wciąż są popularne i świetnie trzymają cenę. Na przykład Ford Galaxy, który mimo ogromnego nadwozia prowadzi się znakomicie, a w trzecim rzędzie przewiezie nie tylko małe dzieci. Nie ma jednak przesuwanych drzwi bocznych. Oprócz diesla jest dostępny również z udanym napędem hybrydowym.</p>
<ol start="2">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Volkswagen Touran</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Ściśle rzecz biorąc, należy do segmentu aut kompaktowych, ale miejsca dla rodziny oferuje aż nadto. A do tego sprawdzoną technikę znaną z VW Golfa, bezproblemową ergonomię i nowoczesne systemy wspomagające. Oferta silników stopniowo się zawężała, ale 1.5 TSI oraz 2.0 TDI o mocy 110 kW utrzymały się aż do zakończenia produkcji wiosną tego roku.</p>
<ol>
<li style="font-weight: 400;"><strong> Volkswagen Sharan / Seat Alhambra</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Dwie nazwy, w praktyce zupełnie identyczne auta. Boczne drzwi przesuwne to w tej kategorii bezkonkurencyjna zaleta. Umożliwiają wygodne sadzanie dzieci i operowanie fotelikami nawet na ciasnych parkingach, bez ryzyka obicia sąsiednich aut. Wnętrze i elektronika nie ukryją starszej konstrukcji, ale ogólnie jest to idealny przedstawiciel swojej kategorii. Nic dziwnego, że klienci Carvago sięgają po niego najczęściej.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Trzy zaczepy ISOFIX to nie standard</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz siedmiu bestsellerów wymienionych w tym zestawieniu trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie siedzeń oferuje również wiele innych lubianych modeli: między innymi Ford S-MAX, Renault Espace 3. generacji, Audi Q7 czy lepiej wyposażone wersje spokrewnionego kwartetu Citroën Berlingo/Fiat Doblò/Peugeot Rifter/Toyota ProAce City Verso. We wszystkich podobnych autach to wyposażenie nie jest jednak oczywiste. Klienci na próżno szukaliby go między innymi w Renault Kangoo i Scénic, Hyundaiu Staria oraz, co dość zaskakujące, także w Volkswagenie Caddy. Trzech zaczepów nie mają również spokrewnione Audi Q7, Porsche Cayenne i Volkswagen Touareg.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="Fpv9sEH7ha"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/auto-z-trzema-isofixami-w-drugim-rzedzie-jak-wybrac-samochod-do-ktorego-zmiescisz-trzy-foteliki-dzieciece-obok-siebie/">Auto z trzema ISOFIXami w drugim rzędzie: Jak wybrać samochód, do którego zmieścisz trzy foteliki dziecięce obok siebie</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="„Auto z trzema ISOFIXami w drugim rzędzie: Jak wybrać samochód, do którego zmieścisz trzy foteliki dziecięce obok siebie“ — Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/auto-z-trzema-isofixami-w-drugim-rzedzie-jak-wybrac-samochod-do-ktorego-zmiescisz-trzy-foteliki-dzieciece-obok-siebie/embed/#?secret=urdtWwDKrg#?secret=Fpv9sEH7ha" data-secret="Fpv9sEH7ha" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">Podobnie jak wszystkie inne auta zamówione na Carvago, również rodzinne vany i minivany przechodzą szczegółową inspekcję techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Rygorystyczne sprawdzanie pozwala wykryć ukryte wady w około jednej czwartej testowanych samochodów. CarAudit to jeden z fundamentów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, dowodzący, że nabycie auta używanego może być przyjemnym i pozbawionym ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie do sprzedaży, dostawę pojazdu prosto pod drzwi oraz sześciomiesięczną gwarancję wraz z możliwością zwrotu auta w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/">7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 10 Jun 2026 07:03:54 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7160</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Od teraz każdy kupujący może zamówić profesjonalny przegląd przedzakupowy samochodu używanego Zasięg obejmuje Polskę, Czechy i Niemcy. Technik dojeżdża bezpośrednio do pojazdu i w ciągu dwóch dni wystawia cyfrowy certyfikat z jednoznacznym werdyktem Średnie polskie auto używane ma prawie 13 lat i przebieg zbliżający się do [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/">CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Od teraz każdy kupujący może zamówić profesjonalny przegląd przedzakupowy samochodu używanego</li>
<li>Zasięg obejmuje Polskę, Czechy i Niemcy. Technik dojeżdża bezpośrednio do pojazdu i w ciągu dwóch dni wystawia cyfrowy certyfikat z jednoznacznym werdyktem</li>
<li>Średnie polskie auto używane ma prawie 13 lat i przebieg zbliżający się do 200 tysięcy kilometrów. W tej kategorii poważniejszy problem techniczny wykazuje co trzeci pojazd</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Szczegółowy przegląd CarAudit, który obowiązkowo musi przejść każdy pojazd zamówiony przez platformę Carvago, wyznaczył nowy standard przedzakupowych kontroli aut używanych w całym regionie Europy Środkowej. Obejmuje on aż 270 punktów kontrolnych, w tym jazdę próbną, weryfikację historii serwisowej oraz sprawdzenie pojazdu w kilku bazach danych. Teraz Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Polscy nabywcy aut używanych mogą dzięki temu profesjonalnie sprawdzić dowolny pojazd oferowany w Polsce, Czechach lub Niemczech, niezależnie od tego, od kogo go kupują. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Po potwierdzeniu dostępności samochodu technik udaje się bezpośrednio na miejsce, gdzie przeprowadza ustandaryzowane oględziny. Kupujący w ciągu dwóch dni roboczych otrzymuje szczegółowy certyfikat z jasną rekomendacją.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Polski rynek aut używanych jest ogromny pod względem wolumenu, ale strukturalnie bardzo ryzykowny – klienci u nas powszechnie kupują samochody, które są starsze i bardziej wyeksploatowane niż średnia europejska, a często szukają ich również za granicą. Właśnie dla tych osób niezależna kontrola przed zakupem jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie mogą poczynić” – mówi Dariusz Piwiński, Country Manager Carvago Polska. „Do tej pory CarAudit był stałym elementem pakietu dla klientów naszej platformy. Teraz jednak zdecydowaliśmy się udostępnić go wszystkim”.</p>
<p style="font-weight: 400;">Powód, dla którego usługa ta ma w Polsce szczególny sens, wynika ze struktury lokalnego rynku. Średnie polskie auto używane sprzedane w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ma 12,8 roku i przebieg 191 484 km. Z dziesiątek tysięcy przeglądów przedzakupowych, które Carvago przeprowadziło w całej Europie od 2023 roku, wynika, że w przypadku aut starszych niż jedenaście lat z przebiegiem powyżej 150 tysięcy kilometrów inspektorzy, ze względu na stan techniczny, nie polecają zakupu co trzeciego z nich (33,8%). Na niekorzyść polskiego kupującego działa również fakt, że upatrzone auto często znajduje się daleko – w Czechach, w Niemczech lub na drugim końcu Polski. Ocena jego rzeczywistego stanu wyłącznie na podstawie zdjęć i opisu ogłoszenia jest w praktyce niemożliwa.</p>
<p><strong>Polskie bestsellery należą do najbardziej problematycznych aut używanych</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Znaczenie starannego przeglądu podkreśla fakt, że wśród modeli, którym technicy Carvago najczęściej wystawiają ocenę negatywną, znajdują się również najpopularniejsze w Polsce samochody używane. Opel Astra, najlepiej sprzedające się auto używane na polskim rynku, widnieje w <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">niedawno opublikowanym rankingu</a> dwudziestu najbardziej problematycznych modeli na 6. miejscu – kontrola CarAudit nie poleca jej ze względu na stan techniczny w 27,5% przypadków. Ford Focus, piąte najpopularniejsze auto używane w Polsce, znalazł się w zestawieniu tuż za Astrą z odsetkiem ocen negatywnych na poziomie 22,5%.* Po statystycznym skorygowaniu o wpływ wieku i przebiegu ryzyko niepomyślnego wyniku przeglądu tych dwóch popularnych modeli okazuje się mniej więcej dwukrotnie wyższe w porównaniu do średniej dla samochodów o porównywalnych parametrach.</p>
<p style="font-weight: 400;">Poza samymi problemami technicznymi, częstym powodem braku rekomendacji bywa niejasna historia serwisowa, nieścisłości w dokumentacji lub niezgodność faktycznej specyfikacji pojazdu z tym, co sprzedający podał w ogłoszeniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">Cytowana analiza opiera się przy tym wyłącznie na pojazdach zamówionych przez Carvago, gdzie klienci kupują samochody znacznie młodsze i o mniejszym przebiegu niż średnia na polskim rynku. Auta zamówione przez polskich klientów Carvago od stycznia do końca kwietnia mają średnio pięć lat i niespełna siedemdziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu – są zatem około dwa i pół raza młodsze i mają prawie trzykrotnie mniejszy przebieg niż typowe polskie auto używane. Dla przeciętnego polskiego nabywcy, kupującego standardowe, starsze auto używane na rynku lokalnym, rzeczywiste prawdopodobieństwo natrafienia na problem techniczny jest więc jeszcze znacznie wyższe, niż wskazują na to dane z platformy Carvago.</p>
<p><strong>Jednolita metodologia, trzy kraje, 270 punktów kontrolnych</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Wprowadzenie weryfikacji CarAudit jako samodzielnej usługi następuje po latach jej funkcjonowania w ramach procesu zakupowego Carvago. Dzięki tej praktyce firma zbudowała gęstą sieć certyfikowanych techników oraz jednolitą, ustandaryzowaną metodologię liczącą aż 270 punktów kontrolnych: pomiar grubości powłoki lakierniczej, oględziny na podnośniku, diagnostykę sterowników, jazdę próbną oraz sprawdzenie pojazdu w europejskich bazach danych. Ten sam technik, ta sama procedura i ten sam certyfikat, który otrzymują kupujący na platformie Carvago, jest od teraz dostępny również dla każdego, kto zamówi kontrolę.</p>
<p style="font-weight: 400;">Cena samodzielnego przeglądu w ofercie wprowadzającej wynosi 799 zł i jest stała bez względu na to, gdzie na terenie Polski, Czech lub Niemiec znajduje się pojazd – koszty dojazdu technika są wliczone w cenę. W przypadku aut elektrycznych i hybryd typu plug-in można za dopłatą 769 zł rozszerzyć usługę o dogłębną diagnostykę baterii trakcyjnej, w tym dokładne określenie jej aktualnej pojemności (SoH) oraz historii ładowania. Werdykt w certyfikacie posiada trzy jednoznaczne stopnie: <em>Polecamy</em>, <em>Do rozważenia</em> i <em>Nie polecamy</em>. Bardziej szczegółowe informacje są dostępne na stronie <a href="https://caraudit.pl/">caraudit.pl</a>.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/">CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 03 Jun 2026 06:48:33 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7063</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago rozszerza portfolio usług B2B o produkt Carvago BUY™. Reaguje tym samym na rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów Carvago BUY™ pomaga dealerom bezpiecznie kupować samochody używane bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi i międzynarodowym rozliczaniem podatku VAT Na poziomie podstawowym usługa oferuje wstępną weryfikację dostępności pojazdu, natomiast wariant maksymalny obejmuje również pełną [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/">Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Carvago rozszerza portfolio usług B2B o produkt Carvago BUY™. Reaguje tym samym na rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów</li>
<li>Carvago BUY™ pomaga dealerom bezpiecznie kupować samochody używane bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi i międzynarodowym rozliczaniem podatku VAT</li>
<li>Na poziomie podstawowym usługa oferuje wstępną weryfikację dostępności pojazdu, natomiast wariant maksymalny obejmuje również pełną administrację i logistykę</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Platforma Carvago, znana szerokiej europejskiej opinii publicznej przede wszystkim jako sprzedawca samochodów online dla klientów końcowych (B2C), rozszerza swoje portfolio usług dla profesjonalnych handlowców (B2B) o produkt Carvago BUY™. Reaguje w ten sposób na długoterminowy rozwój rynku i rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów.</p>
<p style="font-weight: 400;">Uruchamiając Carvago BUY™, Carvago zamyka symboliczne koło. Pomaga teraz dealerom nie tylko skutecznie sprzedawać używane samochody z rynków europejskich, ale także wyszukiwać je i bezpiecznie kupować – bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi czy różnymi przepisami podatkowymi.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Nasi klienci B2B obserwują rosnący brak atrakcyjnych, łatwo sprzedawalnych pojazdów. Pogarsza się dostępność samochodów po zakończeniu leasingu, producenci dostarczają na rynek mniej pojazdów, a struktura tego, co jest dostępne, coraz bardziej rozmija się z tym, czego oczekują klienci”, mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Uruchamiając Carvago BUY™, bezpośrednio odpowiadamy na zainteresowanie handlowców transgranicznym pozyskiwaniem samochodów. Usługa ta eliminuje największe bariery w handlu transgranicznym: barierę językową, ryzyko wad ukrytych, skomplikowaną międzynarodową administrację związaną z podatkiem VAT oraz złożoną logistykę.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz struktury oferty istotną rolę odgrywa także silny czynnik ekonomiczny w postaci marż wynikających z różnic cenowych. Różne polityki cenowe poszczególnych marek motoryzacyjnych oraz odmienne preferencje klientów na konkretnych rynkach sprawiają, że identyczny model z tym samym silnikiem i wyposażeniem może mieć inną wartość rynkową w każdym kraju. W rezultacie niektóre samochody bardziej opłaca się sprzedać za granicę, podczas gdy inne można korzystniej kupić za granicą.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Jedna usługa, trzy drogi do zakupu</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Produkt Carvago BUY™ to logiczne rozszerzenie sprawdzonego modelu w kolejnym kierunku. Aby usługa odpowiadała zarówno zakupom ad-hoc, jak i systematycznemu, skalowalnemu pozyskiwaniu pojazdów, oferuje trzy stopniowalne sposoby dostępu:</p>
<ul>
<li><strong>Dostęp przez formularz na stronie internetowej:</strong> Rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla niezależnych komisów i dealerów. Aby rozpocząć proces, wystarczy wkleić link do wybranego pojazdu w formularzu na stronie internetowej.</li>
<li><strong>Natywna integracja z DMS Omnetic:</strong> Nowa funkcja w module Sourcing stanowi podstawowy kanał dla obecnych klientów Omnetic, czyli specjalistycznej platformy narzędzi programistycznych dla dealerów i serwisów. Zakup samochodów z zagranicy odbywa się bezpośrednio w interfejsie systemu dealerskiego, z którego handlowcy korzystają w swojej codziennej pracy.</li>
<li><strong>Współpraca ramowa:</strong> Model kontraktowy przeznaczony do zakupów hurtowych i powtarzalnych. Zapewnia on ustrukturyzowany proces ze scentralizowanym zarządzaniem wszystkimi zamówieniami w jednym panelu dashboardzie.</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Niezależnie od wybranej drogi, istota usługi pozostaje taka sama. Na poziomie podstawowym, za jednorazową opłatą w wysokości 10 euro, Carvago potwierdza dostępność samochodu do sprzedaży B2B, status VAT, kompletność dokumentów oraz numer VIN. Dealer może dodatkowo zamówić fizyczną inspekcję CarAudit lub pełną obsługę zakupową, w tym zapewnienie kwestii administracyjnych i logistycznych.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Zakup samochodów za granicą był dotychczas dla wielu dealerów kuszącą okazją, ale w praktyce oznaczał operacyjny koszmar. Godziny spędzone na rozmowach telefonicznych w językach obcych, ryzyko wad ukrytych wykrytych dopiero po imporcie oraz niezwykle skomplikowane przepisy podatkowe w różnych krajach skutecznie odstraszały wielu przedsiębiorców”, uzupełnia Dariusz Piwinski. „Dzięki usłudze Carvago BUY™ dajemy sprzedawcom narzędzie, które sprawia, że zakup transgraniczny staje się tak samo prosty i bezpieczny, jakby kupowali samochód w sąsiednim mieście. Przejmujemy na siebie całe obciążenie operacyjne i ryzyko, aby nasi partnerzy mogli skupić się na tym, co najważniejsze – sprzedaży samochodów i dbaniu o swoich klientów.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Usługa Carvago BUY™ jest od dziś w pełni dostępna dla wszystkich zarejestrowanych handlowców samochodowych. Pierwsze zapytanie można złożyć niezobowiązująco bezpośrednio na stronie internetowej platformy: <a href="https://carvago.com/b2b">https://carvago.com/b2b</a></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/">Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 15 May 2026 10:30:11 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7040</guid>

					<description><![CDATA[<p>Większość sprzedaży kabrioletów to dawno nieprodukowane modele oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych Rewolucja samochodów elektrycznych całkowicie ominęła ten segment, kabriolety są 5-krotnie rzadziej zelektryfikowane niż reszta rynku Ponad połowa (57%) sprzedanych samochodów z otwartym dachem ma więcej niż 15 lat W Niemczech dominują modele historyczne, aż 76% rynku to sprzedaż między osobami prywatnymi Kolor zielony [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/">Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Większość sprzedaży kabrioletów to dawno nieprodukowane modele oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych</li>
<li>Rewolucja samochodów elektrycznych całkowicie ominęła ten segment, kabriolety są 5-krotnie rzadziej zelektryfikowane niż reszta rynku</li>
<li>Ponad połowa (57%) sprzedanych samochodów z otwartym dachem ma więcej niż 15 lat</li>
<li>W Niemczech dominują modele historyczne, aż 76% rynku to sprzedaż między osobami prywatnymi</li>
<li>Kolor zielony jest w przypadku kabrioletów prawie 4-krotnie bardziej popularny niż w standardowych samochodach</li>
<li>Najlepiej sprzedającym się kabrioletem na Carvago od dawna jest Mazda MX-5. Włosi kupują kabriolety online 6-krotnie częściej niż klienci z innych krajów</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Rynek używanych kabrioletów wykazuje szereg zaskakujących cech szczególnych. Większość sprzedaży to dawno nieprodukowane modele, oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych. Wynika to z analizy platformy internetowej Carvago, która zbadała sprzedaż kabrioletów na głównych rynkach europejskich* w ciągu ostatnich 12 miesięcy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Dane wyraźnie pokazują ogromną różnicę: podczas gdy w przypadku zwykłych samochodów używanych auta starsze niż 15 lat stanowią zaledwie 28% sprzedaży, w przypadku kabrioletów stanowią one dominujące 57% rynku. Ponadto segment samochodów z otwartym dachem został całkowicie ominięty przez falę elektryfikacji, która w pozostałych przypadkach znacząco zmienia ogólny kształt rynku motoryzacyjnego w Europie. Rozwój sytuacji na rynku wskazuje zatem na koniec pewnej motoryzacyjnej epoki.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Kabriolety stanowią dziś bardzo specyficzną niszę, w której klienci szukają przede wszystkim emocji i wrażeń z jazdy związanych z tradycyjnymi silnikami spalinowymi” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Z naszych danych wynika, że rynek się starzeje, a sprzedaż przenosi się do osób prywatnych, ponieważ podaż nowych i prawie nowych kabrioletów drastycznie się zmniejszyła”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Rynek opuszczony przez producentów</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Spojrzenie na ranking najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów przypomina podróż w przeszłość. Z 20 najpopularniejszych modeli 12 nie jest już produkowanych. Pierwsze miejsce w ogólnoeuropejskiej sprzedaży zajęło BMW serii 3 Cabrio, które zjechało z taśmy montażowej po raz ostatni w 2013 roku. Na drugim miejscu znajduje się Volkswagen Golf Cabrio, którego produkcja zakończyła się w 2016 roku.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>TOP 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów w Europie</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="67"><strong>Miejsce</strong></td>
<td width="227"><strong>Model</strong></td>
<td width="108"><strong>% sprzed. prywatnych</strong></td>
<td width="168"><strong>Status produkcji</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="67">1.</td>
<td width="227">BMW 3 Cabrio</td>
<td width="108">92%</td>
<td width="168">Zakończono (2013)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">2.</td>
<td width="227">Volkswagen Golf Cabrio</td>
<td width="108">91%</td>
<td width="168">Zakończono (2016)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">3.</td>
<td width="227">Fiat 500C</td>
<td width="108">46%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">4.</td>
<td width="227">Mercedes-Benz SLK</td>
<td width="108">81%</td>
<td width="168">Zakończono (2020)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">5.</td>
<td width="227">Mini Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">6.</td>
<td width="227">Smart ForTwo</td>
<td width="108">72%</td>
<td width="168">Zakończono (2024)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">7.</td>
<td width="227">BMW Z4</td>
<td width="108">63%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">8.</td>
<td width="227">Mercedes SL</td>
<td width="108">65%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">9.</td>
<td width="227">Peugeot 206 CC</td>
<td width="108">93%</td>
<td width="168">Zakończono (2007)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">10.</td>
<td width="227">Porsche 911</td>
<td width="108">35%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">11.</td>
<td width="227">Peugeot 207 CC</td>
<td width="108">84%</td>
<td width="168">Zakończono (2014)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">12.</td>
<td width="227">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="108">46%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">13.</td>
<td width="227">Audi A5 Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">Zakończono (2024)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">14.</td>
<td width="227">Mazda MX-5</td>
<td width="108">72%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">15.</td>
<td width="227">Opel Astra Cabrio</td>
<td width="108">92%</td>
<td width="168">Zakończono (2010)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">16.</td>
<td width="227">Audi TT Cabrio</td>
<td width="108">76%</td>
<td width="168">Zakończono (2023)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">17.</td>
<td width="227">Volkswagen Eos</td>
<td width="108">84%</td>
<td width="168">Zakończono (2015)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">18.</td>
<td width="227">Mercedes-Benz E Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">Zakończono (2023)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">19.</td>
<td width="227">Porsche Boxster</td>
<td width="108">57%</td>
<td width="168">Zakończono (2025)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">20.</td>
<td width="227">Volkswagen T-Roc Cabrio</td>
<td width="108">17%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Elektryfikacja nie dotyczy kabrioletów</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Segment kabrioletów pozostaje niemal wyłącznie domeną benzyny. We wszystkich badanych krajach silniki benzynowe mają 86,7% udziału, podczas gdy w przypadku pozostałych samochodów na rynku jest to tylko 51%. Jeszcze bardziej zasadnicza różnica dotyczy elektryfikacji: wśród zwykłych samochodów pojazdy elektryczne i hybrydowe stanowią 8,3% rynku, a w przypadku kabrioletów to zaledwie 1,7%. Segment aut z otwartym dachem jest zatem 5-krotnie rzadziej zelektryfikowany, a rewolucja bateryjna na razie go omija. W dużej mierze jest to efekt wysokiego średniego wieku kabrioletów, ale nawet wśród samochodów do pięciu lat kabriolety mają niższy udział napędu elektrycznego (7,8%) i hybrydowego (2,7%) niż reszta rynku (odpowiednio 9,2% i 13,4%).</p>
<p><img decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7041" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Jedyną istotną anomalią jest Austria z 6,7-procentowym udziałem zelektryfikowanych kabrioletów. W zdecydowanej większości nie są to jednak faktyczne sprzedaże do klientów prywatnych, ponieważ 95% austriackich kabrioletów elektrycznych to tzw. „Tageszulassungen” (rejestracje tymczasowe dealerów) modelu MG Cyberster. Drugi co do wielkości udział pojazdów elektrycznych, wynoszący 2,1%, mają Włochy, dzięki lokalnej popularności elektrycznego Fiata 500C i Smarta ForTwo Cabrio. Z kolei Rumunia jest unikatem pod względem silników wysokoprężnych – ponad co czwarty (27,7%) używany kabriolet sprzedany tam w ubiegłym roku miał pod maską silnik Diesla.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Kabriolety są bardziej kolorowe</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Właściciele samochodów z rozkładanym dachem znacznie częściej wybierają wyraziste kolory niż nabywcy zwykłych samochodów osobowych. Klasyczne i stonowane odcienie, takie jak biały czy szary, są w przypadku kabrioletów nawet o jedną trzecią rzadsze, podczas gdy zieleń, fiolet czy żółć są tu znacznie powszechniejsze niż na reszcie rynku.</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="84"><strong>Kolor</strong></td>
<td width="78"><strong>% kabrio</strong></td>
<td width="102"><strong>% pozostałe</strong></td>
<td width="84"><strong>Stosunek</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Zielony</td>
<td width="78">8,1%</td>
<td width="102">2,1%</td>
<td width="84">3,93×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Fioletowy</td>
<td width="78">0,5%</td>
<td width="102">0,2%</td>
<td width="84">2,41×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Żółty</td>
<td width="78">1,0%</td>
<td width="102">0,6%</td>
<td width="84">1,82×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Czerwony</td>
<td width="78">7,8%</td>
<td width="102">5,4%</td>
<td width="84">1,44×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Srebrny</td>
<td width="78">10,4%</td>
<td width="102">8,6%</td>
<td width="84">1,21×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Czarny</td>
<td width="78">29,8%</td>
<td width="102">25,4%</td>
<td width="84">1,17×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Niebieski</td>
<td width="78">10,6%</td>
<td width="102">10,5%</td>
<td width="84">1,02×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Biały</td>
<td width="78">13,6%</td>
<td width="102">21,0%</td>
<td width="84">0,65×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Szary</td>
<td width="78">14,9%</td>
<td width="102">22,6%</td>
<td width="84">0,66×</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Bliższe spojrzenie na 7 rynków Carvago</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Analitycy Carvago obliczyli również bardziej szczegółowe statystyki dla wszystkich siedmiu krajów, w których marka jest aktywna sprzedażowo. Oprócz najlepiej sprzedających się modeli, obejmują one również udział kabrioletów na każdym rynku oraz odsetek prywatnych sprzedawców.</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="61"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="138"><strong>Udział kabrio (%)</strong></td>
<td width="72"><strong>% pryw.</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="61">DE</td>
<td width="138">4,24%</td>
<td width="72">76%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">IT</td>
<td width="138">2,30%</td>
<td width="72">36%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">AT</td>
<td width="138">1,64%</td>
<td width="72">33%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">CZ</td>
<td width="138">0,73%</td>
<td width="72">37%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">PL</td>
<td width="138">0,72%</td>
<td width="72">83%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">RO</td>
<td width="138">0,71%</td>
<td width="72">66%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">SK</td>
<td width="138">0,62%</td>
<td width="72">55%</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się kabriolety na poszczególnych rynkach</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="61"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="144"><strong>Top ogółem</strong></td>
<td width="144"><strong>Top dealer</strong></td>
<td width="126"><strong>Top pryw.</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="61">DE</td>
<td width="144">BMW 3 Cabrio</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">IT</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">Fiat 500C</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">AT</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">CZ</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="126">BMW Z4</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">PL</td>
<td width="144">Mercedes-Benz SL</td>
<td width="144">Mercedes-Benz SL</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">RO</td>
<td width="144">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="144">Porsche 911</td>
<td width="126">Volkswagen Eos</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">SK</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="144">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="126">BMW Z4</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Niemcy</strong> to największy rynek w Europie (nie tylko dla kabrioletów), a zarazem najbardziej kolekcjonerski, ponieważ 76% sprzedaży odbywa się z rąk prywatnych do rąk prywatnych. Rynek dealerski i prywatny tworzą w tym kraju dwa zupełnie oddzielne ekosystemy. Dealerzy prowadzą z nowoczesnymi modelami Fiat 500C o medianie wieku 8 lat, podczas gdy osoby prywatne najczęściej odsprzedają BMW serii 3 Cabrio jako klasyki kolekcjonerskie z generacji E36, E46 i E93. Ten jeden model, nieprodukowany od trzynastu lat, generuje co jedenastą transakcję sprzedaży na całym niemieckym rynku kabrioletów.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Włochy</strong> to drugi co do wielkości rynek, ale w przeciwieństwie do Niemiec, jest on zdominowany przez komisy samochodowe z 64-procentowym udziałem. W ogólnym rankingu, a także w rankingach dealerów i osób prywatnych, zdecydowanie prowadzi kultowy Fiat 500C. Włoska pasja do samochodów z otwartym dachem jest jednak widoczna nie tylko na rynku lokalnym &#8211; wyraźnie potwierdzają to statystyki sprzedaży Carvago. Podczas gdy na innych rynkach kabriolety stanowią zaledwie około 2% całkowitej sprzedaży za pośrednictwem platformy, we Włoszech odsetek ten wynosi aż 11,6%, czyli prawie sześć razy więcej. Mazda MX-5 i BMW Z4 znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się modeli na Carvago we Włoszech.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Austria</strong> jest najdroższym rynkiem kabrioletów w Europie, z medianą ceny wynoszącą 24 515 euro – prawie trzykrotnie wyższą niż w Polsce (8 472 euro). Powodem jest podatek NoVA, ale także najmłodsza struktura sprzedawanych samochodów z medianą 9 lat (w Polsce 17). Rynek dealerski i ogólne statystyki są zdominowane przez Fiata 500C, jednak austriaccy sprzedawcy prywatni najczęściej odsprzedają BMW serii 3 Cabrio z lat 90.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Czechy</strong>, choć z europejskiej perspektywy są stosunkowo małym rynkiem z udziałem 0,73%, są silnie skoncentrowane na nowoczesnych samochodach. BMW Z4 zdecydowanie dominuje w całkowitej sprzedaży, ofercie komisów i na rynku prywatnym. Na żadnym innym rynku europejskim poza Włochami jeden model nie odniósł tak wyraźnego sukcesu we wszystkich trzech kategoriach jednocześnie.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Słowacja</strong> jest najmniejszym z siedmiu monitorowanych regionów, z udziałem w rynku na poziomie 0,62%. Poważną lokalną anomalią jest jednak prawie identyczna mediana ceny u dealerów i osób prywatnych, oscylująca tuż poniżej 14 tysięcy euro. Podczas gdy BMW Z4 jest zwycięzcą na rynku prywatnym i ogólnym, Słowacja jest jedynym rynkiem wśród analizowanych krajów, na którym BMW 4 Cabrio króluje z perspektywy komisów samochodowych.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polska</strong> ma najstarszy rynek kabrioletów w Europie, z medianą wynoszącą 17 lat. Aż 83% sprzedaży odbywa się wyłącznie za pośrednictwem osób prywatnych, a mediana ceny w wysokości 11 504 euro jest najniższa ze wszystkich badanych krajów. Tym bardziej zaskakujące jest to, że najlepiej sprzedającym się kabrioletem jest tu stosunkowo drogi, luksusowy Mercedes-Benz SL.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Rumunia</strong> przyciąga uwagę niezwykle luksusowym segmentem dealerskim z medianą ceny wynoszącą 26 964 euro, w którym zdecydowanie dominuje Porsche 911 Cabrio. Z drugiej strony wśród osób prywatnych prym wiodą starsze roczniki modelu Volkswagen Eos. Ogólny ranking w Rumunii zdominowany jest przez BMW serii 4 Cabrio, co czyni Rumunię najbardziej podzielonym rynkiem, na którym każda grupa sprzedażowa ma innego faworyta. Jednocześnie kraj ten ma zdecydowanie najwyższy odsetek kabrioletów z silnikiem wysokoprężnym (27,7%) spośród analizowanych krajów.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Jeden model, różne ceny</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Porównanie cen jednego konkretnego samochodu daje jasną odpowiedź na pytanie, czy warto szukać kabrioletu za granicą. O ile oczywiście nie mieszkasz w Niemczech. Niemców może jednak pocieszyć świadomość, że wielkość rynku, stały napływ samochodów z niewielkim przebiegiem po zakończonych umowach leasingowych oraz stosunkowo słaby popyt krajowy spychają ceny do najniższego poziomu ze wszystkich porównywanych krajów. Dobrym przykładem jest BMW Z4 sDrive30i z 2023 roku z przebiegiem poniżej 30 tysięcy km:</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="66"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="90"><strong>Mediana €</strong></td>
<td width="72"><strong>vs. DE</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="66">AT</td>
<td width="90">56 600</td>
<td width="72">+27,8%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">CZ</td>
<td width="90">52 600</td>
<td width="72">+18,9%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">IT</td>
<td width="90">49 900</td>
<td width="72">+12,8%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">RO</td>
<td width="90">47 500</td>
<td width="72">+7,2%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">DE</td>
<td width="90">44 300</td>
<td width="72">&#8211;</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Podatek emisyjny NoVA, płacony w Austrii przy pierwszej rejestracji samochodu w kraju, wyjaśnia tylko 11 punktów procentowych całkowitej różnicy wynoszącej 28% w porównaniu z sąsiednimi Niemcami. Dlatego dla Austriaków, a także dla Czechów, zakup wymarzonego kabrioletu zdecydowanie się opłaca. (Brakuje Polski i Słowacji, ponieważ w obserwowanym okresie w tych krajach nie sprzedano ani jednego samochodu o danej kombinacji silnika, wieku i przebiegu. Z4 jest popularne na obu rynkach, ale sprzedawane są tam znacznie starsze samochody).</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Kabriolety na Carvago: Świat sam w sobie</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Podobnie jak na poszczególnych rynkach, samochody ze składanym dachem stanowią margines również w statystykach sprzedaży platformy Carvago. W ciągu ostatnich 12 miesięcy modele z otwartym dachem stanowiły 2,05% całkowitej sprzedaży. To jednak ich jedyna wspólna cecha. Struktura modeli znacznie się różni, podobnie jak wiek i przebieg sprzedawanych samochodów. Mediana wskazuje, że typowy kabriolet sprzedany na Carvago ma 5 lat, przebieg 39 789 km i kosztuje 29 174 euro.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 najlepiej sprzedających się kabrioletów na Carvago</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="72"><strong>Miejsce</strong></td>
<td width="204"><strong>Model</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="72">1.</td>
<td width="204">Mazda MX-5</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">2.</td>
<td width="204">BMW 4 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">3.</td>
<td width="204">BMW Z4</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">4.</td>
<td width="204">Smart ForTwo</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">5.</td>
<td width="204">Fiat 124 Spider</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">6.</td>
<td width="204">Fiat 500C</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">7.</td>
<td width="204">Ford Mustang Convertible</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">8.</td>
<td width="204">Volkswagen Beetle Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">9.</td>
<td width="204">Audi A5 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">10.</td>
<td width="204">Mercedes-Benz E Cabrio</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Platforma jest poszukiwana w segmencie kabrioletów przede wszystkim w celu zakupu samochodów zorientowanych na emocje, dla czystej radości z jazdy, co doskonale ilustruje Mazda MX-5. Chociaż w Europie ten japoński roadster zajmuje dopiero 14. miejsce, na platformie Carvago odpowiadał za pełne 37% całkowitej sprzedaży kabrioletów, bez trudu zajmując pozycję absolutnego lidera.</p>
<p style="font-weight: 400;">Najdroższym kabrioletem sprzedanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy okazało się Porsche 911 Carrera Cabrio z datą produkcji w 2025 roku i przebiegiem zaledwie 9100 km. Samochód napędzany 3-litrowym sześciocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 2981 cm³ i mocy 290 kW (394 KM) został zakupiony przez czeskiego właściciela z Niemiec za rekordową kwotę 3 929 065 CZK (około 161 165 euro). Największym stadem koni pod maską wśród kabrioletów sprzedanych na Carvago dysponował Jaguar F-Type Cabriolet AWD SVR z 2019 r., w którym ryczy pięciolitrowy silnik V8 o mocy 423 kW (575 KM).</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>*Analiza rynku wtórnego w 14 krajach reprezentujących łącznie 87% populacji UE: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Włochy.</em></p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy samochód sprzedawany za pośrednictwem Carvago przechodzi szczegółową inspekcję techniczną CarAudit, która obejmuje do 270 punktów kontrolnych. Rygorystyczna kontrola ujawnia ukryte usterki w około jednej czwartej sprawdzanych samochodów. CarAudit jest jednym z fundamentów inicjatywy bezpiecznych zakupów Carvago, udowadniając, że nawet zakup używananego samochodu może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę pod drzwi i sześciomiesięczną gwarancję, w tym możliwość zwrotu samochodu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/">Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 24 Apr 2026 06:55:32 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7010</guid>

					<description><![CDATA[<p>Platforma Carvago przeanalizowała wyniki szczegółowych przeglądów technicznych CarAudit, którym poddawany jest każdy sprzedawany samochód Ogólnie rzecz biorąc, Carvago nie poleca zakupu około co czwartego samochodu, z czego w 10% przypadków powodem jest bezpośrednio stan techniczny Według analizy, modelem o najwyższym ryzyku technicznym jest Peugeot 3008, a następnie Opel Insignia i Jeep Compass Na przeciwległym biegunie znajdują się [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Platforma Carvago przeanalizowała wyniki szczegółowych przeglądów technicznych CarAudit, którym poddawany jest każdy sprzedawany samochód</li>
<li>Ogólnie rzecz biorąc, Carvago nie poleca zakupu około co czwartego samochodu, z czego w 10% przypadków powodem jest bezpośrednio stan techniczny</li>
<li>Według analizy, modelem o najwyższym ryzyku technicznym jest Peugeot 3008, a następnie Opel Insignia i Jeep Compass</li>
<li>Na przeciwległym biegunie znajdują się Hyundai Kona, BMW i3, BMW X5 i Toyota RAV4, w przypadku których odsetek aut niepolecanych ze względu na stan techniczny wynosi zero</li>
<li>Mimo że problem z baterią występuje zaledwie w 0,3% kontrolowanych samochodów elektrycznych, ogólnie okazują się one bardziej ryzykowne niż diesle</li>
<li>Ryzyko związane z samochodami używanymi znacznie różni się w zależności od kraju – we Włoszech jest 15-krotnie wyższe niż w Szwecji</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Najbardziej ryzykownymi modelami na europejskim rynku samochodów używanych są Peugeot 3008, Opel Insignia i Jeep Compass. Wynika to z analizy wyników szczegółowych przeglądów przedsprzedażowych CarAudit, którym poddawany jest każdy samochód zamówiony na platformie Carvago. Z kolei absolutnym prymusem jest Hyundai Kona, a za nim plasują się dwa modele BMW. Ogólnie obowiązuje zasada, że stan pojazdów pogarsza się wraz z wiekiem i przebiegiem. Ponadto istnieją znaczne różnice w jakości pojazdów między poszczególnymi krajami.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Przegląd techniczny CarAudit jest bardzo szczegółowy i obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. W około jednej czwartej przypadków zdarza się, że nie polecamy klientowi zakupu wybranego auta” – wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Do częstych powodów należą historia serwisowa, nieścisłości w dokumentacji lub niezgodność faktycznej specyfikacji pojazdu z opisem podanym przez sprzedawcę w ogłoszeniu. Niektóre szczególnie problematyczne warianty modeli i roczniki w ogóle nie są dostępne na Carvago.com, ponieważ nasza na bieżąco aktualizowana Czarna Lista (Blacklist) wyklucza je prewencyjnie. Niemniej jednak około 10 procent kontrolowanych samochodów nie otrzymuje rekomendacji bezpośrednio ze względu na stan techniczny konkretnego sprawdzanego egzemplarza – i właśnie na tym skupiło się nasze najnowsze badanie.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Na podstawie dziesiątek tysięcy kontroli CarAudit z lat 2023–2026, zespół analityczny Carvago zestawił przegląd modeli, w przypadku których stan techniczny najczęściej decyduje o negatywnej ocenie w ujęciu procentowym.* Po statystycznym oczyszczeniu danych z wpływu wieku i przebiegu (zob. szczegółowe wyjaśnienie metodologii na końcu niniejszej informacji prasowej), okazało się, że absolutnie najbardziej ryzykownym modelem jest Peugeot 3008. Ryzyko niezaliczenia testu CarAudit jest w jego przypadku 2,38 razy wyższe niż średnia dla samochodów o porównywalnym wieku i przebiegu. Pierwszą dziesiątkę najgorszych zamyka, co może nieco dziwić, Honda Civic.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>10 najbardziej problematycznych modeli według inspekcji CarAudit</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Model</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Peugeot 3008</td>
<td width="187">14,5</td>
<td width="142">2,38</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">Opel Insignia</td>
<td width="187">19,4</td>
<td width="142">2,26</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">Jeep Compass</td>
<td width="187">16,1</td>
<td width="142">2,25</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Ford Mustang</td>
<td width="187">11,7</td>
<td width="142">2,15</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Ford Focus</td>
<td width="187">22,5</td>
<td width="142">2,08</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Opel Astra</td>
<td width="187">27,5</td>
<td width="142">1,96</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">Tesla Model 3</td>
<td width="187">15,0</td>
<td width="142">1,93</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Alfa Romeo Stelvio</td>
<td width="187">14,3</td>
<td width="142">1,89</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">VW ID.4</td>
<td width="187">8,5</td>
<td width="142">1,55</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Honda Civic</td>
<td width="187">19,4</td>
<td width="142">1,5</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Dlaczego samochody oblewają: Od wycieków oleju po skorodowane hamulce</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Najczęstszą kategorią są usterki techniczne (35,6%). Jeśli skupimy się tylko na nich, w 58% przypadków problem leży w jednostce napędowej (głośna praca, wycieki oleju, trudności z rozruchem). Prawie jedną trzecią (32%) stanowi wadliwa elektronika i systemy wspomagające, a w 11% przypadków inspektorzy Carvago odkrywają poważne problemy z hamulcami wykraczające poza normalne zużycie. Alarmujące jest jednak drugie miejsce w kategoriach odrzuceń: co czwarty odrzucony samochód (25,3%) ma za sobą nieprofesjonalną naprawę powypadkową lub niefachowe lakierowanie. Inne powody to nienaprawione uszkodzenia po gradobiciu (11,3 procent), aktualne uszkodzenia karoserii (9,9 procent) oraz ogólnie zły stan (9,1 procent).</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Odstraszające przykłady z praktyki</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">W przypadku dwóch na trzy samochody Alfa Romeo Giulia, które nie zdają testu CarAudit, powodem jest usterka techniczna. Mechanicy Carvago napotykają na przykład pojazdy zgłaszające jednocześnie awarie silnika, filtra DPF i systemu start-stop, ale także zagrażające życiu wycieki płynu hamulcowego ze skorodowanych przewodów hamulcowych. (Ogólnie rzecz biorąc, Giulia, ze współczynnikiem ryzyka 1,49, zajmuje 11. miejsce, tuż za Hondą Civic.) W modelach Opel Astra i Ford Focus często powtarza się dominujący schemat wycieków oleju oraz głośnych lub nierówno pracujących silników. Astra ponadto często cierpi na korozję progów. Niebezpieczna korozja podwozia jest typowa między innymi dla popularnego (i mechanicznie niezawodnego) roadstera Mazda MX-5.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paradoks Tesli</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Kupując używane samochody elektryczne, klienci interesują się niemal wyłącznie stanem i degradacją drogiego akumulatora trakcyjnego. Ten jednak bywa wadliwy tylko wyjątkowo – u zaledwie 0,3% kontrolowanych aut elektrycznych. Mimo to pojazdy o napędzie elektrycznym nie są odporne na problemy. Współczynnik ryzyka jest w ich przypadku nawet nieco wyższy niż u diesli (1,16 vs 0,94). Przyczyny te nie mają jednak nic wspólnego z rodzajem napędu. Ilustrującym przykładem jest popularna Tesla Model 3. Powodem odradzania jej zakupu bywają nieprofesjonalne naprawy po wypadkach. Zwykłe warsztaty często nie radzą sobie bowiem z aluminium i połączeniami klejonymi. Technicy Carvago napotykają w Tesli również na trudne do naprawy pęknięte dachy panoramiczne, ogólnie zaniedbany stan, a wielokrotnie także na pleśń we wnętrzu. Do częstego złego stanu z pewnością przyczynia się również błędne przekonanie wielu właścicieli, że samochody Tesla nie wymagają regularnej konserwacji.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Nieoczekiwani prymusi</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Na drugim końcu rankingu znajdziemy modele z zerowym lub prawie zerowym wskaźnikiem braku rekomendacji. W przypadku modeli Hyundai Kona, BMW i3, BMW X5 i Toyota RAV4 przez ostatnie ponad trzy lata nigdy nie zdarzyło się, aby pojazd nie przeszedł kontroli CarAudit ze względu na stan techniczny. W korzystnym świetle jawią się również modele marki Volvo.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>10 najmniej problematycznych modeli według inspekcji CarAudit</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Model</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Hyundai Kona</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">BMW i3</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">BMW X5</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Toyota RAV4</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Volvo V90</td>
<td width="187">0,6</td>
<td width="142">0,07</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Volvo V60</td>
<td width="187">1,2</td>
<td width="142">0,15</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">VW ID.3</td>
<td width="187">1,2</td>
<td width="142">0,22</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Ford S-Max</td>
<td width="187">2,2</td>
<td width="142">0,26</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">Audi Q3</td>
<td width="187">2,4</td>
<td width="142">0,3</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Subaru Outback</td>
<td width="187">2,0</td>
<td width="142">0,35</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Statystyki są oczywiście uzależnione od struktury popytu na Carvago. Marki i modele, które klienci zamawiają rzadko lub wcale, nie figurują w zestawieniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">„To oczywiste, że nasze wnioski opierające się na szczegółowych kontrolach zamawianych pojazdów często dają inny obraz niż różne popularne rankingi niezawodności, sporządzane na podstawie ankiet, wezwań pomocy drogowej czy państwowych obowiązkowych przeglądów technicznych” – komentuje Dariusz Piwinski. „Zsumowane wyniki kontroli CarAudit mimo to jasno potwierdzają, że poleganie na reputacji modelu przy wyborze samochodu z drugiej ręki może być bardzo zwodnicze. Im starszy i bardziej zużyty jest samochód, tym bardziej, obok czynników konstrukcyjnych, do głosu dochodzi rzetelność warsztatów oraz podejście poprzednich właścicieli do konserwacji i napraw. Jedyną bezpieczną drogą jest gruntowne sprawdzenie fizyczne, takie jak właśnie nasz CarAudit.”</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Lepiej nowsze i ze Szwecji niż starsze i z Włoch</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Nie jest zaskoczeniem, że istnieje wyraźny związek między stanem samochodu a jego wiekiem, względnie przebiegiem. Podczas gdy do dwóch lat wieku i 60 tysięcy km odsetek aut niepolecanych (z powodu stanu technicznego) wynosi zaledwie 1,3%, u aut pięcioletnich z przebiegiem od 60 do 120 tysięcy km rośnie do 7,4%. Z kolei pojazdy starsze niż 11 lat z przebiegiem ponad 150 tysięcy kilometrów mechanicy Carvago uznają za niespełniające wymogów w ponad jednej trzeciej (33,8%) przypadków. Wynik CarAudit można w pewnym stopniu przewidzieć również na podstawie kraju, w którym auto jest wystawione na sprzedaż. O ile Szwecja wykazuje skorygowany współczynnik ryzyka na poziomie zaledwie 0,29 (jest więc ponad trzykrotnie lepsza niż średnia), we Włoszech wynosi on 4,49 – jest prawie pięciokrotnie gorszy od średniej i ponad piętnastokrotnie gorszy niż w Szwecji. Słowacja i Czechy zaliczają się do bezpieczniejszych krajów ze współczynnikiem poniżej 1,0. Niemcy, skąd pochodzi większość pojazdów w próbie, ze współczynnikiem 1,04 utrzymują się tuż przy średniej.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Kraj</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Szwecja</td>
<td width="187">2,4</td>
<td width="142">0,29</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">Słowacja</td>
<td width="187">6,8</td>
<td width="142">0,85</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">Austria</td>
<td width="187">9,2</td>
<td width="142">0,95</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Czechy</td>
<td width="187">6,9</td>
<td width="142">0,98</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Niemcy</td>
<td width="187">10,1</td>
<td width="142">1,04</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Holandia</td>
<td width="187">12,3</td>
<td width="142">1,21</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">Belgia</td>
<td width="187">16,0</td>
<td width="142">1,28</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Polska</td>
<td width="187">10,3</td>
<td width="142">1,32</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">Francja</td>
<td width="187">13,6</td>
<td width="142">1,99</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Włochy</td>
<td width="187">23,1</td>
<td width="142">4,49</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Standaryzowany, szczegółowy przegląd techniczny CarAudit, który obejmuje aż 270 punktów kontrolnych, przechodzi każdy samochód zamówiony przez Carvago. CarAudit jest jednym z filarów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, która udowadnia, że nabycie samochodu używanego może być doświadczeniem przyjemnym i wolnym od ryzyka. Inicjatywa ta obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostarczenie samochodu prosto pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu auta w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>* Analiza opiera się na wynikach niezależnych inspekcji technicznych CarAudit przeprowadzonych przez firmę Carvago na używanych samochodach osobowych w całej Europie w okresie od 2023 r. do I kwartału 2026 r. Zestaw danych obejmuje wyłącznie przypadki odradzenia zakupu ze względu na stan techniczny pojazdu. Aby umożliwić sprawiedliwe porównanie modeli bez zniekształceń spowodowanych różnicami w strukturze wieku i przebiegu, zastosowano metodę standaryzacji pośredniej z korektą leave-one-out. Otrzymany skorygowany współczynnik określa, ile razy ryzyko braku rekomendacji dla danego modelu jest wyższe lub niższe w porównaniu do średniej dla całej próby przy porównywalnym wieku i przebiegu. Ranking uporządkowano według tego współczynnika. Do rankingu zakwalifikowano jedynie te linie modeli, w których przeprowadzono co najmniej 50 kontroli CarAudit. Rozbicie powodów odrzucenia i profile usterek opierają się na szczegółowych raportach inspektorów.</em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 27 Mar 2026 09:20:26 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6947</guid>

					<description><![CDATA[<p>• O szybkim spadku cen samochodów elektrycznych mówi się od dawna – analiza Carvago jednoznacznie potwierdza ten trend na ogromnej próbce danych z największego rynku w Europie • Wartość rezydualna pojazdów bateryjnych spada znacznie szybciej niż w przypadku aut z napędem konwencjonalnym. Różnica sięga nawet 26 punktów procentowych • Carvago reaguje na ten trend i [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/">Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>• O szybkim spadku cen samochodów elektrycznych mówi się od dawna – analiza Carvago jednoznacznie potwierdza ten trend na ogromnej próbce danych z największego rynku w Europie</p>
<p>• Wartość rezydualna pojazdów bateryjnych spada znacznie szybciej niż w przypadku aut z napędem konwencjonalnym. Różnica sięga nawet 26 punktów procentowych</p>
<p>• Carvago reaguje na ten trend i dzięki atrakcyjnym cenom za granicą z powodzeniem sprzedaje używane samochody elektryczne w Polsce i okolicznych krajach</p>
<p>Warszawa, 18 marca 2026 – O gwałtownym spadku wartości używanych samochodów elektrycznych mówi się w świecie motoryzacji od dłuższego czasu. Teraz ten trend precyzyjnie i na twardych danych potwierdziła firma Carvago, wiodąca europejska platforma online do sprzedaży samochodów. Jej zespół analityczny przeanalizował ogromną próbkę danych ogłoszeniowych z rynku niemieckiego, który jest zdecydowanie największy w Europie. Wynik jednoznacznie pokazuje, że auta bateryjne po trzech latach tracą na wartości znacznie szybciej niż pojazdy konwencjonalne. O ile dla pierwszych właścicieli jest to nieprzyjemny fakt, o tyle dla zainteresowanych zakupem pojazdu z drugiej ręki to wręcz świetna wiadomość i doskonała okazja do zakupu.</p>
<p>„Za gwałtownym spadkiem cen samochodów elektrycznych stoją dwa czynniki: szybki postęp technologiczny i ograniczony popyt na rynku wtórnym,” wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Rozwój elektromobilności postępuje błyskawicznie, co jednak prowadzi do przyspieszonego starzenia się technologicznego istniejących modeli. W całej Europie wciąż pozostaje wielu ludzi, którzy z różnych powodów nie uważają samochodu elektrycznego za odpowiednie rozwiązanie swoich potrzeb transportowych.”</p>
<p>Eksperci z Carvago poddali szczegółowej analizie dziesięć par porównywalnych modeli. Porównano ich pierwotne ceny z końca 2022 roku z cenami tych samych używanych aut na rynku niemieckim pod koniec 2025 roku. Wnioski są jednoznaczne: we wszystkich dziesięciu przypadkach model elektryczny stracił na wartości więcej niż jego spalinowy odpowiednik. Samochodom elektrycznym w utrzymaniu wartości nie pomaga nawet fakt, że mają na liczniku średnio znacznie mniejszy przebieg.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="600">
<tbody>
<tr>
<td width="147"><strong>Model EV</strong></td>
<td width="105"><strong>Spadek ceny</strong></td>
<td width="150"><strong>Model ICE</strong></td>
<td width="96"><strong>Spadek ceny</strong></td>
<td width="102"><strong>Różnica (p.p.)</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Hyundai Kona Electric</td>
<td width="105">-52,3%</td>
<td width="150">Hyundai Kona</td>
<td width="96">-25,9%</td>
<td width="102">-26,40</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Audi e-tron</td>
<td width="105">-50,7%</td>
<td width="150">Audi Q8</td>
<td width="96">-26,7%</td>
<td width="102">-24,00</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Citroën ë-Berlingo</td>
<td width="105">-57,9%</td>
<td width="150">Citroën Berlingo</td>
<td width="96">-35,1%</td>
<td width="102">-22,80</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Mercedes EQE</td>
<td width="105">-69,7%</td>
<td width="150">Mercedes E-Klasse</td>
<td width="96">-49,3%</td>
<td width="102">-20,40</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Škoda Enyaq</td>
<td width="105">-51,7%</td>
<td width="150">Škoda Kodiaq</td>
<td width="96">-33,0%</td>
<td width="102">-18,70</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Peugeot e-208</td>
<td width="105">-53,6%</td>
<td width="150">Peugeot 208</td>
<td width="96">-34,9%</td>
<td width="102">-18,70</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">VW ID.4</td>
<td width="105">-46,1%</td>
<td width="150">VW Tiguan</td>
<td width="96">-34,5%</td>
<td width="102">-11,60</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">VW ID.3</td>
<td width="105">-51,2%</td>
<td width="150">VW Golf</td>
<td width="96">-41,3%</td>
<td width="102">-9,90</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Porsche Taycan</td>
<td width="105">-56,6%</td>
<td width="150">Porsche Panamera</td>
<td width="96">-48,6%</td>
<td width="102">-8,00</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">BMW iX3</td>
<td width="105">-46,1%</td>
<td width="150">BMW X3</td>
<td width="96">-41,5%</td>
<td width="102">-4,60</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>Modelowym przykładem cenowego paradoksu jest Hyundai Kona. Podczas gdy wartość wersji spalinowej zmniejszyła się w ciągu trzech lat zaledwie o około 26%, wariant elektryczny stracił ponad 52%. Dziś za bateryjną Konę kupujący zapłaci średnio 18 900 euro, podczas gdy wersja spalinowa kosztuje średnio 21 480 euro. Podobną dynamikę obserwujemy przy rodzinnych SUV-ach marki Volkswagen. Jako nowy Tiguan był o 5 565 euro tańszy niż elektryczny ID.4, dziś jednak role się odwróciły i używany ID.4 ze średnią ceną poniżej 27 tysięcy euro jest bardziej przystępną opcją. Procentowym „rekordzistą” jest natomiast Mercedes-Benz EQE, który po trzech latach sprzedaje się za mniej niż jedną trzecią pierwotnej ceny!</p>
<p>Szybszy spadek cen jest jednak świetną wiadomością dla kierowców, którzy rozważają zakup używanego samochodu elektrycznego. „W Polsce mamy zaskakująco wysoki udział pojazdom elektrycznym w całkowitej sprzedaży właśnie dlatego, że jesteśmy w stanie dostarczyć z Niemiec, Holandii i innych krajów stosunkowo młode auta w cenach już od 20 tysięcy euro,” dodaje Dariusz Piwinski. „W związku z tegorocznym ponownym wprowadzeniem dotacji w Niemczech spodziewamy się ponadto, że presja cenowa na takie pojazdy jeszcze się nasili.”</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="iFQHQhEYq1"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/">Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/embed/#?secret=lxb9qWF4ss#?secret=iFQHQhEYq1" data-secret="iFQHQhEYq1" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p>Segment czysto elektrycznych pojazdów stanowił w 2025 roku na Carvago 16,4% wszystkich sprzedaży. Najlepiej sprzedającym się samochodom elektrycznym online został Volkswagen ID.4, za nim uplasowały się Tesla Model 3 i mniejszy Volkswagen ID.3. Do pierwszej piątki przebiły się również Škoda Enyaq i MG4.</p>
<p>Polscy klienci mogą na Carvago wybierać spośród ponad 80 tysięcy aut elektrycznych wszystkich marek. Każdy pojazd sprzedawany za pośrednictwem Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Dokładna weryfikacja wykrywa ukryte usterki u mniej więcej jednej czwartej sprawdzanych aut. CarAudit jest jednym z filarów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która dowodzi, że nawet nabycie używanego samochodu może być przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę pojazdu pod drzwi oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/">Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Carvago udostępnia polskim dealerom kanał sprzedaży do 9 krajów Europy i 320 milionów potencjalnych klientów</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/carvago-udostepnia-polskim-dealerom-kanal-sprzedazy-do-9-krajow-europy-i-320-milionow-potencjalnych-klientow/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 12 Mar 2026 08:19:27 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6883</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago, międzynarodowa platforma sprzedaży samochodów używanych, udostępnia w Polsce rozwiązanie umożliwiające dealerom sprzedaż pojazdów na dziewięciu rynkach europejskich jednocześnie. Nowa funkcja pozwala wystawiać samochody z jednego systemu i docierać do milionów potencjalnych klientów poza rynkiem lokalnym. Dotychczas Carvago w Polsce było kojarzone głównie z ofertą dla klientów indywidualnych. Platforma rozszerza jednak swój model działania i [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-udostepnia-polskim-dealerom-kanal-sprzedazy-do-9-krajow-europy-i-320-milionow-potencjalnych-klientow/">Carvago udostępnia polskim dealerom kanał sprzedaży do 9 krajów Europy i 320 milionów potencjalnych klientów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p style="font-weight: 400;"><strong>Carvago, międzynarodowa platforma sprzedaży samochodów używanych, udostępnia w Polsce rozwiązanie umożliwiające dealerom sprzedaż pojazdów na dziewięciu rynkach europejskich jednocześnie. Nowa funkcja pozwala wystawiać samochody z jednego systemu i docierać do milionów potencjalnych klientów poza rynkiem lokalnym.</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Dotychczas Carvago w Polsce było kojarzone głównie z ofertą dla klientów indywidualnych. Platforma rozszerza jednak swój model działania i udostępnia rozwiązanie również dla segmentu B2B, umożliwiając dealerom sprzedaż samochodów w formule transgranicznej – bez konieczności budowania własnych struktur eksportowych.</p>
<p style="font-weight: 400;">Kluczową korzyścią dla dealera jest uproszczenie transakcji: mimo sprzedaży za granicę, dla polskiego salonu jest to standardowa transakcja krajowa z płatnością z góry. Carvago przejmuje na siebie ryzyko eksportowe, kwestie rozliczeń VAT oraz barierę językową, kupując auto bezpośrednio od dealera.</p>
<p style="font-weight: 400;">Nowe rozwiązanie odpowiada na jeden z kluczowych problemów rynku samochodów używanych: wolno rotujący stock oraz ograniczony popyt lokalny. Dotyczy to w szczególności aut demonstracyjnych, modeli o specyficznej konfiguracji czy pojazdów trudniej sprzedających się w danym regionie. Efektywność sprzedaży wspiera system AI, który automatycznie weryfikuje zdolność kredytową i realne zainteresowanie kupujących, eliminując zapytania od osób niezdecydowanych.</p>
<p style="font-weight: 400;">Dzięki integracji z systemami DMS dealer synchronizuje stock tylko raz, a Carvago publikuje ofertę równolegle na wszystkich obsługiwanych rynkach. Platforma przejmuje również obsługę logistyczną, dokumentację eksportową oraz sprzedaż transgraniczną. Platforma jest dedykowana dla pojazdów wysokiej jakości, które przechodzą rygorystyczny audyt cyfrowy pod kątem wieku i historii serwisowej.</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>“Współczesny handel samochodami używanymi wymaga wyjścia poza rynek lokalny, by utrzymać wysoką marżę i szybką rotację stocku. Dzięki Carvago polscy dealerzy zyskują natychmiastowy dostęp do 320 milionów potencjalnych nabywców w całej Europie, bez żadnych barier administracyjnych czy językowych. To rozwiązanie, które zamienia trudne do sprzedaży w regionie egzemplarze, w atrakcyjny towar na rynkach zachodnich, realnie wspierając płynność finansową polskich salonów”. &#8211; mówi Marcin Zaborowski, Chief Commercial Officer Omnetic Group Poland, partnera technologicznego Carvago w Polsce.</em></p>
<p>Carvago działa obecnie w 9 krajach Europy, docierając do milionów aktywnych użytkowników. Udostępnienie funkcji B2B dla polskich dealerów to kolejny etap rozwoju platformy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.</p>
<p>W Polsce wsparcie technologiczne i dystrybucyjne dla dealerów zapewnia firma Softvig, strategiczny partner platformy. Więcej informacji dostępne jest tutaj:<a href="https://carvago.softvig.pl/?utm_source=www&amp;utm_medium=pressrelease"> Softvig</a>.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-udostepnia-polskim-dealerom-kanal-sprzedazy-do-9-krajow-europy-i-320-milionow-potencjalnych-klientow/">Carvago udostępnia polskim dealerom kanał sprzedaży do 9 krajów Europy i 320 milionów potencjalnych klientów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Ten sam samochód, ten sam wiek, ale podwójny przebieg: Dlaczego przy zakupie używanego auta warto szukać za granicą</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/ten-sam-samochod-ten-sam-wiek-ale-podwojny-przebieg-dlaczego-przy-zakupie-uzywanego-auta-warto-szukac-za-granica/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 10 Mar 2026 13:10:48 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6849</guid>

					<description><![CDATA[<p>Pięcioletni VW Golf ma w Polsce, Czechach i na Słowacji średnio od 112 do 134 tysięcy przejechanych kilometrów, podczas gdy w Niemczech zaledwie 61 tysięcy km Popularne BMW 320d Touring służy w Europie Środkowej i Wschodniej jako autostradowy koń pociągowy (nawet 160 tys. km), z Włoch czy Szwecji można je sprowadzić znacznie bardziej zachowane W [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/ten-sam-samochod-ten-sam-wiek-ale-podwojny-przebieg-dlaczego-przy-zakupie-uzywanego-auta-warto-szukac-za-granica/">Ten sam samochód, ten sam wiek, ale podwójny przebieg: Dlaczego przy zakupie używanego auta warto szukać za granicą</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Pięcioletni VW Golf ma w Polsce, Czechach i na Słowacji średnio od 112 do 134 tysięcy przejechanych kilometrów, podczas gdy w Niemczech zaledwie 61 tysięcy km</li>
<li>Popularne BMW 320d Touring służy w Europie Środkowej i Wschodniej jako autostradowy koń pociągowy (nawet 160 tys. km), z Włoch czy Szwecji można je sprowadzić znacznie bardziej zachowane</li>
<li>W przypadku miejskiego Fiata 500 sytuacja jest odwrotna – na rodzimym włoskim rynku jeździ najwięcej, podczas gdy w innych krajach pełni raczej rolę drugiego samochodu w rodzinie</li>
</ul>
<p>Przebieg jest obok specyfikacji i ceny najuważniej obserwowanym parametrem przy wyborze samochodu z drugiej ręki. Kierowcy słusznie postrzegają przebieg jako wiarygodny, ogólny wskaźnik stanu technicznego i zużycia pojazdu. Tymczasem identyczne samochody w tym samym wieku na poszczególnych rynkach europejskich wykazują ogromne różnice w przejechanych kilometrach – wynika z aktualnej analizy Carvago, czołowej europejskiej platformy internetowej do transgranicznego kupna i sprzedaży samochodów. Klient, który nie ogranicza się wyłącznie do lokalnego rynku, może znaleźć wymarzony model w znacznie lepszej kondycji.</p>
<p>„Zakup online otwiera klientom drzwi do milionów samochodów w całej Europie. Po pierwsze, za granicą można konkretne modele często kupić korzystniej niż w krajach, gdzie popyt na nie jest największy. To klienci Carvago już dobrze wiedzą. Drastycznie różnią się jednak również średnie przebiegi,” mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Podczas gdy pięcioletni Golf ma w Niemczech mniej niż połowę średniego przebiegu w porównaniu z Polską, Włosi znajdą swoją ikonę – Fiata 500 – z połową przebiegu w Rumunii albo w Czechach. To zaledwie dwa konkretne przykłady, które dobitnie pokazują, dlaczego błędem jest ograniczanie poszukiwań samochodu wyłącznie do lokalnego rynku.”</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6878" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1560" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL-208x300.jpg 208w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL-709x1024.jpg 709w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL-768x1109.jpg 768w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/03/26026-Infografika-najezdy-PL-1063x1536.jpg 1063w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p>Typowym przykładem jest Volkswagen Golf 1.5 TSI DSG zarejestrowany po raz pierwszy w 2021 roku. W Niemczech ma średnio zaledwie 61 tysięcy przejechanych km. Na tle tego samochody z czeskiego, słowackiego i polskiego rynku wykazują przebiegi w przedziale 112–134 tysięcy km – różnica jest ponad dwukrotna. Podobny wzorzec obowiązuje w przypadku menedżerskiego BMW 320d Touring. We Włoszech pojazdy te utrzymują średni przebieg 103 tysięcy km, podczas gdy na Słowacji lub w Rumunii zbliżają się do granicy 160 tysięcy km (różnica 55%).*</p>
<h3>Średni przebieg pięcioletnich samochodów VW Golf i BMW 320d</h3>
<table>
<tbody>
<tr>
<th>Kraj</th>
<th>VW Golf 1.5 TSI</th>
<th>BMW 320d Touring</th>
</tr>
<tr>
<td>Niemcy</td>
<td>61 000 km</td>
<td>116 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Włochy</td>
<td>67 000 km</td>
<td>103 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Szwecja</td>
<td>75 000 km</td>
<td>109 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Holandia</td>
<td>94 000 km</td>
<td>156 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Rumunia</td>
<td>105 000 km</td>
<td>160 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Czechy</td>
<td>112 000 km</td>
<td>123 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Słowacja</td>
<td>130 000 km</td>
<td>158 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Polska</td>
<td>134 000 km</td>
<td>136 000 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>Duża różnica w średnich przebiegach wynika w znacznej mierze z tego, że samochody służbowe po zakończeniu trzy- lub czteroletnich umów leasingowych opuszczają kraje zachodnie i trafiają na rynki wtórne w Europie Środkowej i Wschodniej, podczas gdy „w domu” pozostają zadbane, mniej eksploatowane pojazdy prywatnych właścicieli. Nie jest to jednak uniwersalna zasada – każdorazowo liczy się konkretny kraj i konkretny model.</p>
<p>Ikoniczny model miejski Fiat 500 na rodzimym włoskim rynku faktycznie służy do intensywnego codziennego użytkowania i po pięciu latach wykazuje najwyższy średni przebieg (54 tys. km). W krajach takich jak Czechy, Niemcy czy Szwecja pełni natomiast rolę raczej stylowego drugiego lub trzeciego samochodu w gospodarstwie domowym. Włoskiemu klientowi marzącemu o zadbanym „nuova cinquecento” zaskakująco opłaca się szukać Fiata 500 poza granicami swojego kraju.</p>
<h3>Średni przebieg pięcioletnich samochodów Fiat 500</h3>
<table>
<tbody>
<tr>
<th>Kraj</th>
<th>Fiat 500 1.0 Hybrid</th>
</tr>
<tr>
<td>Czechy</td>
<td>26 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Rumunia</td>
<td>29 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Szwecja</td>
<td>36 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Niemcy</td>
<td>41 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Holandia</td>
<td>44 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Słowacja</td>
<td>46 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Włochy</td>
<td>54 000 km</td>
</tr>
<tr>
<td>Polska</td>
<td>64 000 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>„Największą siłą Carvago jest to, że wymagający klient nie jest ograniczony ofertą lokalnych komisów. Dosłownie z wygody własnej kanapy wybiera i zamawia z dostawą pod drzwi samochód dokładnie odpowiadający jego oczekiwaniom – niezależnie od tego, czy chodzi o kolor, wyposażenie, silnik czy właśnie przebieg,” dodaje Dariusz Piwinski.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="WiI1jgpKtv"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/najlepsze-samochody-uzywane-znikaja-wiosna-z-rynku-prawie-o-polowe-szybciej-dla-spoznialskich-pozostaja-kompromisy-i-niepopularne-kolory/">Najlepsze samochody używane znikają wiosną z rynku prawie o połowę szybciej. Dla spóźnialskich pozostają kompromisy i niepopularne kolory</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Najlepsze samochody używane znikają wiosną z rynku prawie o połowę szybciej. Dla spóźnialskich pozostają kompromisy i niepopularne kolory&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/najlepsze-samochody-uzywane-znikaja-wiosna-z-rynku-prawie-o-polowe-szybciej-dla-spoznialskich-pozostaja-kompromisy-i-niepopularne-kolory/embed/#?secret=MfLxAQHKqm#?secret=WiI1jgpKtv" data-secret="WiI1jgpKtv" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p>Jak jednak na odległość zweryfikować, czy samochód z kusząco niskim przebiegiem rzeczywiście odpowiada temu, co obiecuje ogłoszenie? Aby transgraniczny zakup był całkowicie bezpieczny i przejrzysty, każdy pojazd kupowany przez Carvago przechodzi kontrolę historii, w tym weryfikację przez firmę Cebia, oraz certyfikowany przegląd techniczny CarAudit. Niezależny mechanik sprawdza pojazd w nawet 270 punktach kontrolnych, a klient otrzymuje następnie szczegółowy raport o rzeczywistym stanie technicznym wraz z dokumentacją fotograficzną. Jeśli samochód nie spełni rygorystycznych kryteriów jakościowych, Carvago nie rekomenduje zakupu i bezpłatnie zweryfikuje inną wybraną alternatywę.</p>
<p><em>Nota metodologiczna: Najczęściej sprzedawane specyfikacje trzech popularnych w całej Europie modeli – BMW serii 3, Fiata 500 i Volkswagena Golfa – z rokiem pierwszej rejestracji 2021. Dane oparte na ogłoszeniach aktywnych w lutym 2026 na 14 monitorowanych rynkach europejskich.</em></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/ten-sam-samochod-ten-sam-wiek-ale-podwojny-przebieg-dlaczego-przy-zakupie-uzywanego-auta-warto-szukac-za-granica/">Ten sam samochód, ten sam wiek, ale podwójny przebieg: Dlaczego przy zakupie używanego auta warto szukać za granicą</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Najlepsze samochody używane znikają wiosną z rynku prawie o połowę szybciej. Dla spóźnialskich pozostają kompromisy i niepopularne kolory</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/najlepsze-samochody-uzywane-znikaja-wiosna-z-rynku-prawie-o-polowe-szybciej-dla-spoznialskich-pozostaja-kompromisy-i-niepopularne-kolory/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 25 Feb 2026 10:59:18 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6808</guid>

					<description><![CDATA[<p>Wtórny rynek motoryzacyjny w Europie wkracza w gorącą fazę Poszukiwane samochody używane w wieku do 5 lat i o przebiegu do 75 000 km sprzedają się wiosną średnio w zaledwie 17 dni. Jeszcze w lutym czekały na nabywcę przez 29 dni Najpopularniejsze kolory i wersje wyposażenia znikają jako pierwsze. Kto pierwszy, ten lepszy – najbardziej [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/najlepsze-samochody-uzywane-znikaja-wiosna-z-rynku-prawie-o-polowe-szybciej-dla-spoznialskich-pozostaja-kompromisy-i-niepopularne-kolory/">Najlepsze samochody używane znikają wiosną z rynku prawie o połowę szybciej. Dla spóźnialskich pozostają kompromisy i niepopularne kolory</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Wtórny rynek motoryzacyjny w Europie wkracza w gorącą fazę</li>
<li>Poszukiwane samochody używane w wieku do 5 lat i o przebiegu do 75 000 km sprzedają się wiosną średnio w zaledwie 17 dni. Jeszcze w lutym czekały na nabywcę przez 29 dni</li>
<li>Najpopularniejsze kolory i wersje wyposażenia znikają jako pierwsze. Kto pierwszy, ten lepszy – najbardziej pożądane specyfikacje szybko znikają</li>
<li>Wraz ze wzrostem ogólnoeuropejskiego popytu o jedną piątą, sprzedawcy w wiosennym szczycie tracą motywację do ustępstw cenowych</li>
</ul>
<p>Nadejście wiosny to dla rynku samochodów używanych najbardziej intensywna część roku. Popyt rośnie z miesiąca na miesiąc o prawie 20%, a klienci w całej Europie walczą o najlepsze egzemplarze. Atrakcyjne, prawie nowe samochody znikają z ofert już w 17 dni. Wynika to z danych firmy Carvago, wiodącej europejskiej platformy do internetowego zakupu i sprzedaży samochodów. Kto odkłada zakup na koniec wiosny, często musi iść na kompromis w kwestii modelu, silnika, wyposażenia, koloru lub stanu technicznego.</p>
<p>„Gdy spojrzymy na pożądaną kategorię pojazdów do pięciu lat z przebiegiem do 75 tysięcy kilometrów, widzimy nieubłagany trend sezonowy. O ile jeszcze w lutym klient ma de facto miesiąc do namysłu, od marca atrakcyjne samochody sprzedają się średnio w zaledwie 17 dni&#8221; – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Klient ma więc realnie niewiele ponad dwa weekendy na znalezienie auta i podjęcie decyzji. Jeśli się zawaha, samochód kupi ktoś inny&#8221;.</p>
<p>Dane Carvago, firmy aktywnie monitorującej rynki reprezentujące 87% populacji UE*, pokazują, że sezon wiosenny (od marca do czerwca) to czas absolutnego szczytu sprzedażowego. Na przykład w zeszłym roku rynek wystrzelił z 4 milionów samochodów używanych sprzedanych w lutym do ponad 4,7 miliona pojazdów w marcu. Ten gwałtowny wzrost popytu powtarza się co roku i ma natychmiastowy wpływ na to, jak szybko wysokiej jakości samochody znikają z ogłoszeń.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="f4SnlFfcI1"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-napedem-na-wszystkie-kola-jest-najwieksze-zima-gdy-reszta-rynku-spi-a-najczesciej-kupowane-auta-4x4-to-czesto-nie-suv-y-pokazuje-analiza-carvago/">Zainteresowanie napędem na wszystkie koła jest największe zimą, gdy reszta rynku „śpi”. A najczęściej kupowane auta 4&#215;4 to często nie SUV-y – pokazuje analiza Carvago</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Zainteresowanie napędem na wszystkie koła jest największe zimą, gdy reszta rynku „śpi”. A najczęściej kupowane auta 4&#215;4 to często nie SUV-y – pokazuje analiza Carvago&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-napedem-na-wszystkie-kola-jest-najwieksze-zima-gdy-reszta-rynku-spi-a-najczesciej-kupowane-auta-4x4-to-czesto-nie-suv-y-pokazuje-analiza-carvago/embed/#?secret=n7nUhptsZi#?secret=f4SnlFfcI1" data-secret="f4SnlFfcI1" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p>Logiczne jest, że jako pierwsze sprzedają się najlepsze samochody, czyli najbardziej pożądane w danym regionie kombinacje modelu, silnika, przebiegu, wyposażenia i koloru. Eleganckie i długoterminowo najpopularniejsze odcienie – takie jak specyficzne lakiery metaliczne, popularne odcienie szarości, czerni czy perłowej bieli – najszybciej znajdują nabywców. Klient, który obudzi się dopiero w maju, z dużym prawdopodobieństwem będzie musiał zadowolić się kolorem, którego pierwotnie w ogóle nie chciał, lub zrezygnować ze swoich oczekiwań co do silnika lub wyposażenia.</p>
<p>„Zakup samochodu online z zagranicy otwiera przed klientami dostęp do setek tysięcy pojazdów z całej Europy, więc Carvago do pewnego stopnia stanowi ratunek przed szybko wyprzedającym się rynkiem lokalnym. Nawet tu jednak nie jest tak, że dobre samochody będą czekać w nieskończoność. Również na poziomie międzynarodowym zmagamy się z ogólnoeuropejskim wzrostem popytu&#8221; – dodaje Dariusz Piwinski.</p>
<p>Dlatego Carvago radzi, aby nie odkładać zakupu. Przełom lutego i marca to kluczowy moment, kiedy kupujący wciąż mają największą szansę na upolowanie samochodu w wymarzonej specyfikacji i idealnym stanie, a ewentualnie na wynegocjowanie lepszych warunków, zanim rynek całkowicie zdominuje dyktat sprzedających.</p>
<p><em>*Analiza opiera się na danych z rynku wtórnego z 14 krajów europejskich, które łącznie stanowią 87% populacji UE (Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Austria, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Włochy, Węgry i Luksemburg).</em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/najlepsze-samochody-uzywane-znikaja-wiosna-z-rynku-prawie-o-polowe-szybciej-dla-spoznialskich-pozostaja-kompromisy-i-niepopularne-kolory/">Najlepsze samochody używane znikają wiosną z rynku prawie o połowę szybciej. Dla spóźnialskich pozostają kompromisy i niepopularne kolory</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Elektryka pod maską przyciąga. Co czwarty samochód sprzedany w zeszłym roku online miał napęd zelektryfikowany</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/elektryka-pod-maska-przyciaga-co-czwarty-samochod-sprzedany-w-zeszlym-roku-online-mial-naped-zelektryfikowany/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 18 Feb 2026 09:36:04 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6757</guid>

					<description><![CDATA[<p>Ponad jedna czwarta wszystkich samochodów sprzedanych na Carvago w 2025 roku posiadała napęd hybrydowy lub w pełni elektryczny W Niemczech, Austrii i na Słowacji najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym był VW ID.4, w Polsce sukcesy odnosiła elektryczna wersja MG ZS Największym zainteresowaniem cieszą się przystępne cenowo samochody elektryczne w cenie około 20 000 euro W [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/elektryka-pod-maska-przyciaga-co-czwarty-samochod-sprzedany-w-zeszlym-roku-online-mial-naped-zelektryfikowany/">Elektryka pod maską przyciąga. Co czwarty samochód sprzedany w zeszłym roku online miał napęd zelektryfikowany</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul style="font-weight: 400;">
<li>Ponad jedna czwarta wszystkich samochodów sprzedanych na Carvago w 2025 roku posiadała napęd hybrydowy lub w pełni elektryczny</li>
<li>W Niemczech, Austrii i na Słowacji najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym był VW ID.4, w Polsce sukcesy odnosiła elektryczna wersja MG ZS</li>
<li>Największym zainteresowaniem cieszą się przystępne cenowo samochody elektryczne w cenie około 20 000 euro</li>
<li>W rankingu samochodów hybrydowych króluje w pełni hybrydowa Toyota Corolla, jednak na kolejnych miejscach pojawiają się głównie hybrydy typu plug-in</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Podczas gdy jeszcze kilka lat temu samochody używane z napędem zelektryfikowanym były kwestią całkowicie marginalną, rok 2025 ostatecznie wprowadził je do głównego nurtu. Pokazują to statystyki sprzedaży Carvago, wiodącej europejskiej platformy do internetowego zakupu i sprzedaży samochodów. Łączny udział modeli w pełni elektrycznych (BEV) i hybrydowych (FHEV i PHEV) w całkowitej sprzedaży Carvago osiągnął w minionym roku 27,9%.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6781" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/02/Infografika-Carvago-Najlepiej-sprzedajace-sie-pojazdy-elektryczne-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">„Z punktu widzenia rodzaju napędu rynek samochodów używanych doszedł do etapu, w którym klienci podchodzą do wyboru napędu czysto pragmaticky. Nie chodzi o walkę ideologii, ale o racjonalny wybór samochodu, który najlepiej odpowiada budżetowi i potrzebom konkretnego kierowcy” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Ponownie potwierdza się, że jeśli dostępna jest szeroka oferta wysokiej jakości aut w cenach odpowiadających lokalnej sile nabywczej, nawet klienci w rzekomo elektrosceptycznych krajach nie mają z elektrycznością żadnego problemu”.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Samochody elektryczne: Cena jako kluczowy czynnik dostępności</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">Segment samochodów czysto elektrycznych stanowił w 2025 roku na Carvago 16,4% wszystkich transakcji sprzedaży. Największy udział samochody elektryczne odnotowały na Słowacji (17,3%), tuż za nią uplasowały się Czechy (17,1%).</p>
<p style="font-weight: 400;">Najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym online został Volkswagen ID.4, a za nim Tesla Model 3 i mniejszy model Volkswagen ID.3. Do pierwszej piątki przebiły się także Škoda Enyaq i MG4.</p>
<p style="font-weight: 400;">Ciekawy kontekst oferuje spojrzenie na statystyki cenowe. Mediana ceny sprzedaży samochodów elektrycznych sprzedanych online w 2025 roku wyniosła 21 352 euro. To nawet nieco mniej niż mediana cenowa wszystkich samochodów (22 017 euro), które sprzedały się w zeszłym roku na Carvago. Właśnie ten wskaźnik obala mit o nieufności klientów w Europie Środkowo-Wschodniej wobec elektromobilności.</p>
<p style="font-weight: 400;">Dane pokazują, że rzekomy sceptycyzm nie jest tyle kwestią uprzedzeń technologicznych czy preferencji politycznych, co przede wszystkim kalkulacji ekonomicznej. W momencie, gdy oferta używanych samochodów elektrycznych stała się przystępna cenowo, popyt na nie naturalnie rośnie.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="UbzUkUKLUz"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/octavia-bmw-4-czy-mg-zs-statystyki-carvago-ujawniaja-najlepiej-sprzedajace-sie-modele-w-2025-roku/">Octavia, BMW 4 czy MG ZS. Statystyki Carvago ujawniają najlepiej sprzedające się modele w 2025 roku</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Octavia, BMW 4 czy MG ZS. Statystyki Carvago ujawniają najlepiej sprzedające się modele w 2025 roku&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/octavia-bmw-4-czy-mg-zs-statystyki-carvago-ujawniaja-najlepiej-sprzedajace-sie-modele-w-2025-roku/embed/#?secret=RNEugf6Ppu#?secret=UbzUkUKLUz" data-secret="UbzUkUKLUz" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">„W tym kontekście warto podkreślić, że Carvago nie ma żadnego szczególnego interesu handlowego w preferowaniu określonego typu napędu i żadnego konkretnego napędu w swojej ofercie nie faworyzuje ani nie zwalcza” – dodaje Dariusz Piwinski. „Wysoki udział aut elektrycznych w naszych wynikach sprzedaży jest efektem mechanizmów rynkowych. W związku z nowymi dotacjami na samochody elektryczne w Niemczech w tym roku spodziewamy się ponadto dalszego wyraźnego spadku cen prawie nowych aut elektrycznych, co jeszcze bardziej wzmocni popyt w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się marki i modele samochodów elektrycznych na Carvago</strong>*</p>
<table style="font-weight: 400;">
<thead>
<tr>
<td>Pozycja</td>
<td>Marki</td>
<td>Pozycja</td>
<td>Modele</td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td>1.</td>
<td>Volkswagen</td>
<td>1.</td>
<td>Volkswagen ID.4</td>
</tr>
<tr>
<td>2.</td>
<td>Tesla</td>
<td>2.</td>
<td>Tesla Model 3</td>
</tr>
<tr>
<td>3.</td>
<td>Audi</td>
<td>3.</td>
<td>Volkswagen ID.3</td>
</tr>
<tr>
<td>4.</td>
<td>MG</td>
<td>4.</td>
<td>Škoda Enyaq</td>
</tr>
<tr>
<td>5.</td>
<td>Škoda</td>
<td>5.</td>
<td>MG4</td>
</tr>
<tr>
<td>6.</td>
<td>Peugeot</td>
<td>6.</td>
<td>Fiat 500e</td>
</tr>
<tr>
<td>7.</td>
<td>Kia</td>
<td>7.</td>
<td>Audi Q4</td>
</tr>
<tr>
<td>8.</td>
<td>Opel</td>
<td>8.</td>
<td>Tesla Model Y</td>
</tr>
<tr>
<td>9.</td>
<td>Mercedes-Benz</td>
<td>9.</td>
<td>MG ZS EV</td>
</tr>
<tr>
<td>10.</td>
<td>Hyundai</td>
<td>10.</td>
<td>Audi e-tron</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Typowy samochód elektryczny sprzedany w 2025 roku online miał w ujęciu medianowym trzy lata i przebieg 39 025 km. Patrząc na preferencje regionalne, widoczna jest dominacja modelu Volkswagen ID.4 w Niemczech, Austrii i na Słowacji. Włochy, Czechy i Rumunia najbardziej preferują Teslę Model 3, podczas gdy w Polsce na pierwsze miejsce przebiło się MG ZS EV.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Hybrydy: Toyota na czele</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">W rankingu samochodów hybrydowych, które w zeszłorocznej sprzedaży Carvago miały udział 11,5%**, króluje Toyota Corolla, która długotrwale korzysta z silnej reputacji napędu hybrydowego japońskiej marki. Na drugim miejscu uplasowała się Cupra Formentor e-HYBRID, a za nią Škoda Superb iV.</p>
<p style="font-weight: 400;">W przeciwieństwie do samochodów elektrycznych, gdzie prym wiodą mniejsze i średnie pojazdy, w segmencie hybrydowym widoczne jest większe zainteresowanie większymi SUV-ami i modelami premium. W pierwszej dziesiątce figurują auta takie jak Volvo XC60, Mercedes-Benz GLC czy Toyota RAV4. Odpowiada temu również wyższa mediana ceny sprzedanych hybryd, która w 2025 roku wyniosła 27 401 euro. Klienci w tej kategorii często szukają połączenia sprawdzonej technologii spalinowej z zaletami wspomagania elektrycznego w większych samochodach rodzinnych lub menedżerskich.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się marki i modele hybryd na Carvago</strong>*</p>
<table style="font-weight: 400;">
<thead>
<tr>
<td>Pozycja</td>
<td>Marki</td>
<td>Pozycja</td>
<td>Modele</td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td>1.</td>
<td>Toyota</td>
<td>1.</td>
<td>Toyota Corolla</td>
</tr>
<tr>
<td>2.</td>
<td>Mercedes-Benz</td>
<td>2.</td>
<td>Cupra Formentor</td>
</tr>
<tr>
<td>3.</td>
<td>BMW</td>
<td>3.</td>
<td>Škoda Superb</td>
</tr>
<tr>
<td>4.</td>
<td>Audi</td>
<td>4.</td>
<td>Jeep Compass</td>
</tr>
<tr>
<td>5.</td>
<td>Volkswagen</td>
<td>5.</td>
<td>Mercedes-Benz GLC</td>
</tr>
<tr>
<td>6.</td>
<td>Volvo</td>
<td>6.</td>
<td>Toyota RAV4</td>
</tr>
<tr>
<td>7.</td>
<td>Ford</td>
<td>7.</td>
<td>Volkswagen Passat</td>
</tr>
<tr>
<td>8.</td>
<td>Cupra</td>
<td>8.</td>
<td>Mitsubishi Outlander</td>
</tr>
<tr>
<td>9.</td>
<td>Mitsubishi</td>
<td>9.</td>
<td>Volvo XC60</td>
</tr>
<tr>
<td>10.</td>
<td>Hyundai</td>
<td>10.</td>
<td>Hyundai Santa Fe</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Podczas gdy w Czechach i Austrii zainteresowani napędem hybrydowym stawiali najczęściej na sprawdzoną japońską technikę w postaci modeli Toyota Corolla, ewentualnie Toyota RAV4, rynek niemiecki postawił na pierwszym miejscu luksusowego szwedzkiego SUV-a Volvo XC60. W Rumunii zwyciężył Mercedes-Benz GLC, we Włoszech stylowy Mercedes-Benz CLA, a słowaccy klienci najczęściej wybierali hybrydowe BMW serii 3. Polska natomiast potwierdziła swoją pragmatyczną orientację pierwszym miejscem modelu Hyundai Ioniq (który obok bardziej znanej wersji elektrycznej produkowany był także w obu standardowych wariantach napędu hybrydowego).</p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy samochód sprzedawany przez Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Rzetelne sprawdzanie ujawnia ukryte usterki u około jednej czwartej weryfikowanych aut. CarAudit jest jednym z fundamentów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która udowadnia, że nawet nabycie samochodu używanego może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszystkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostarczenie samochodu pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję, w tym możliwość zwrotu auta w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>* 1.01.2025 – 31.12.2025. Własne statystyki Carvago.</em></p>
<p style="font-weight: 400;"><em>** W interesie maksymalnej wartości poznawczej Carvago uwzględnia w statystykach sprzedaży samochodów hybrydowych wyłącznie tzw. pełne hybrydy (HEV) i hybrydy typu plug-in (PHEV). Technologia Mild-hybrid (mHEV), która zazwyczaj nie umożliwia jazdy wyłącznie na napędzie elektrycznym i w nowoczesnych samochodach staje się standardowym elementem agregatów spalinowych, jest zgodnie ze zwyczajami rynkowymi zaliczana do silników spalinowych benzynowych i wysokoprężnych.</em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/elektryka-pod-maska-przyciaga-co-czwarty-samochod-sprzedany-w-zeszlym-roku-online-mial-naped-zelektryfikowany/">Elektryka pod maską przyciąga. Co czwarty samochód sprzedany w zeszłym roku online miał napęd zelektryfikowany</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Octavia, BMW 4 czy MG ZS. Statystyki Carvago ujawniają najlepiej sprzedające się modele w 2025 roku</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/octavia-bmw-4-czy-mg-zs-statystyki-carvago-ujawniaja-najlepiej-sprzedajace-sie-modele-w-2025-roku/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 16 Jan 2026 07:48:14 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6684</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago publikuje zestawienie najlepiej sprzedających się modeli za ubiegły rok Zakup używanego samochodu online jest w niektórych krajach już normą Pomiędzy poszczególnymi rynkami, na których działa Carvago, panują zauważalne różnice Podczas gdy Włochy kochają kabriolety, w Rumunii ponad połowa sprzedanych aut miała napęd na cztery koła Co 6. auto sprzedane w ubiegłym roku na Carvago [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/octavia-bmw-4-czy-mg-zs-statystyki-carvago-ujawniaja-najlepiej-sprzedajace-sie-modele-w-2025-roku/">Octavia, BMW 4 czy MG ZS. Statystyki Carvago ujawniają najlepiej sprzedające się modele w 2025 roku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Carvago publikuje zestawienie najlepiej sprzedających się modeli za ubiegły rok</li>
<li>Zakup używanego samochodu online jest w niektórych krajach już normą</li>
<li>Pomiędzy poszczególnymi rynkami, na których działa Carvago, panują zauważalne różnice</li>
<li>Podczas gdy Włochy kochają kabriolety, w Rumunii ponad połowa sprzedanych aut miała napęd na cztery koła</li>
<li>Co 6. auto sprzedane w ubiegłym roku na Carvago jest napędzane elektrycznie</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Klienci, którzy w 2025 roku zdecydowali się na zakup samochodu online, najczęściej wybierali czeski bestseller Škoda Octavia. Drugie i trzecie miejsce zajęła braterska para evergreenów marki Volkswagen – Passat i Golf. Wynika to ze statystyk firmy Carvago, która jest wiodącą europejską platformą zakupu i sprzedaży samochodów online. Szczegółowe spojrzenie na dane pokazuje jednak, że gust klientów w krajach, w których działa Carvago, znacznie się różni.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Coraz więcej klientów w całej Europie przekonuje się, że zakup samochodu online może być równie komfortowym i bezproblemowym doświadczeniem, co internetowy zakup elektroniki czy sprzętu sportowego. Kiedy jednak spojrzymy na dane z poszczególnych krajów, widzimy ogromną różnorodność” – mówi Dariusz Piwiński, Country Manager Carvago Polska. „Bezpieczne zakupy online przełamują granice i pozwalają na przykład Włochom czy Polakom łatwo dotrzeć do specyficznych samochodów, których oferta na rodzimym rynku może być bardzo ograniczona”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się używane samochody online w Europie w 2025 roku:</strong></p>
<ol style="font-weight: 400;">
<li>Škoda Octavia</li>
<li>Volkswagen Passat</li>
<li>Volkswagen Golf</li>
<li>Audi A6</li>
<li>Škoda Superb</li>
<li>BMW serii 3</li>
<li>Škoda Kodiaq</li>
<li>BMW serii 5</li>
<li>Cupra Formentor</li>
<li>Mercedes-Benz CLA</li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polska</strong> w 2025 roku pokazała, że ma odwagę eksperymentować i szukać najlepszego stosunku ceny do jakości. Pierwsze miejsce niespodziewanie zajęło tu MG ZS, co wskazuje na rosnące zaufanie do nowszych marek oferujących dużą wartość użytkową za rozsądne pieniądze. W Top 10 znajdziemy jednak także na przykład amerykańskiego SUV-a Ford Edge, który w skali ogólnoeuropejskiej należy do modeli niszowych.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="yrQbTQXv6l"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-blacklist-w-ciagu-roku-uchronil-kierowcow-przed-ryzykiem-napraw-o-wartosci-ponad-44-milionow-euro/">Carvago Blacklist w ciągu roku uchronił kierowców przed ryzykiem napraw o wartości ponad 44 milionów euro</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Carvago Blacklist w ciągu roku uchronił kierowców przed ryzykiem napraw o wartości ponad 44 milionów euro&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/carvago-blacklist-w-ciagu-roku-uchronil-kierowcow-przed-ryzykiem-napraw-o-wartosci-ponad-44-milionow-euro/embed/#?secret=wpXORH949k#?secret=yrQbTQXv6l" data-secret="yrQbTQXv6l" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">Jeśli istnieje rynek, który potwierdza stereotypy o motoryzacyjnej pasji, są to <strong>Włochy</strong>. Podczas gdy reszta Europy kupuje praktyczne kombi, Włosi na Carvago w 2025 roku najczęściej wybierali stylowe coupé i kabriolet BMW serii 4. Do włoskiego zestawienia Top 10 przebiły się także aż dwa rasowe roadstery – Mazda MX-5 (6. miejsce) i BMW Z4 (8. miejsce). Włoski klient nie boi się kupować sercem, a rynek online otwiera mu drzwi do samochodów dających radość z jazdy z całej Europy.</p>
<p style="font-weight: 400;">W <strong>Rumunii</strong> dane pokazują wyraźną skłonność do segmentu premium. Rankingu nie otwiera samochód ludowy, lecz luksusowy Mercedes-Benz GLC. Kolejne miejsca zajmują modele takie jak Audi A5, BMW X3 czy japoński Lexus RX. Rumuński klient wykorzystuje więc Carvago głównie do zakupu wysokiej jakości, sprawdzonych aut używanych klasy premium z Europy Zachodniej, których na rodzimym rynku często brakuje w odpowiedniej różnorodności i jakości. Rumunia wykazała jednocześnie zdecydowanie najwyższy udział napędu na cztery koła – 53,6%.</p>
<p style="font-weight: 400;">Na rynkach zachodnich sytuacja jest bardziej tradycyjna. W <strong>Niemczech</strong> na szczycie statystyk Carvago utrzymuje się Ford Focus, a w <strong>Austrii</strong> Audi A4.</p>
<p style="font-weight: 400;">Typowy samochód sprzedany w 2025 roku na Carvago miał medianowo zaledwie cztery lata, przebieg 70 470 km i kosztował 21 975 €. Najpopularniejszym typem nadwozia był SUV z udziałem 38,1%. Aż 71,6% samochodów miało automatyczną skrzynię biegów, stosunkowo wysoki był również udział napędu na cztery koła (32,0%). Pod względem paliwa królowała benzyna (42,0%), za którą ze znacznym odstępem podążał diesel (29,7%) oraz oba zelektryfikowane rodzaje napędu: w pełni elektryczny (16,4%) i hybrydowy (11,5%).</p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy samochód sprzedawany przez Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Dokładna weryfikacja ujawnia ukryte wady u około jednej czwartej sprawdzanych aut. CarAudit jest jednym z kamieni węgielnych inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, która udowadnia, że nawet zakup używanego samochodu może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę samochodu pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję, w tym możliwość zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/octavia-bmw-4-czy-mg-zs-statystyki-carvago-ujawniaja-najlepiej-sprzedajace-sie-modele-w-2025-roku/">Octavia, BMW 4 czy MG ZS. Statystyki Carvago ujawniają najlepiej sprzedające się modele w 2025 roku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 29 Dec 2025 07:00:40 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6626</guid>

					<description><![CDATA[<p>Analitycy Carvago zidentyfikowali siedem modeli, które przeczą trendom rynkowym i w ciągu ostatnich trzech lat zyskały na wartości Do zestawienia, obok sportowych modeli Porsche, trafił zaskakująco również rodzinny van oraz wcześniej pomijany SUV z silnikiem Diesla Za wzrostem cen stoi przede wszystkim zakończenie produkcji popularnych silników spalinowych oraz znaczny wzrost cen nowych aut Dane opierają [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/">Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul style="font-weight: 400;">
<li>Analitycy Carvago zidentyfikowali siedem modeli, które przeczą trendom rynkowym i w ciągu ostatnich trzech lat zyskały na wartości</li>
<li>Do zestawienia, obok sportowych modeli Porsche, trafił zaskakująco również rodzinny van oraz wcześniej pomijany SUV z silnikiem Diesla</li>
<li>Za wzrostem cen stoi przede wszystkim zakończenie produkcji popularnych silników spalinowych oraz znaczny wzrost cen nowych aut</li>
<li>Dane opierają się na analizie rynku wtórnego w 14 krajach UE</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Kupić samochód, jeździć nim przez trzy lata, a następnie sprzedać drożej, niż wynosiła jego cena. Brzmi jak motoryzacyjna utopia? Dane z ogólnoeuropejskiego rynku pokazują, że w przypadku specyficznych modeli taki scenariusz jest możliwy. Podczas gdy większość aut w momencie zakupu traci dziesiątki procent wartości, analitycy Carvago zidentyfikowali siedem modeli, które wymykają się tej regule. I nie są to tylko niedostępne supersamochody.</p>
<p style="font-weight: 400;">Rynek motoryzacyjny ma za sobą burzliwy okres, który przepisał na nowo niektóre wieloletnie zasady dotyczące wartości rezydualnych. Połączenie wygaszania produkcji silników spalinowych, bardziej rygorystycznych norm emisji spalin oraz echa zakłóceń w łańcuchach dostaw stworzyło specyficzną kategorię pojazdów. Chodzi o auta, których nie można już kupić jako nowych, lub których następcy stracili kluczowe cechy, za które klienci je kochali.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Ogólna zasada mówi, że samochód to najgorsza inwestycja, ponieważ tylko traci na wartości. Nasza analiza danych z milionów ogłoszeń w całej Europie potwierdza jednak, że istnieją wyjątki. Wcale nie chodzi tu tylko o kolekcjonerskie supersamochody za miliony, których zresztą nawet nie uwzględniliśmy w analizie. Na wartości zyskują także ‚zwyczajne‘ auta, które po prostu zniknęły z oferty, a których brakuje rodzinom czy entuzjastom na rynku“ – wyjaśnia Dariusz Piwiński, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p style="font-weight: 400;">Do wzrostu cen aut używanych przyczynia się również drożenie nowych pojazdów, które działa jak kotwica cenowa. Jeśli nowy model drożeje z generacji na generację i w salonie kosztuje krocie, naturalnie ciągnie to w górę również ceny jego używanych poprzedników. Trzyletni samochód może być wtedy sprzedawany na rynku wtórnym za kwotę zbliżoną do tej, ile kiedyś kosztował jako nowy. Dla kupującego ma to jednak sens, ponieważ patrząc przez pryzmat cennika nowego modelu, jest to wciąż znacznie tańsza alternatywa.</p>
<p style="font-weight: 400;">Oto 7 zaskakujących modeli, które według analizy Carvago w ciągu ostatnich trzech lat zyskały na wartości:*</p>
<ol style="font-weight: 400;">
<li><strong>Porsche 718 Cayman GT4 (Wzrost ceny: 14,3%)</strong> To auto jest łabędzim śpiewem pewnej ery. Wolnossący, czterolitrowy silnik sześciocylindrowy o mocy 310 kW (420 KM), wysokoobrotowy charakter i purystyczne podejście czynią z niego natychmiastowego klasyka. W obliczu zbliżającego się przejścia serii 718 na napęd czysto elektryczny popyt na ten mechaniczny klejnot wystrzelił w górę.</li>
<li><strong>Seat Alhambra 1.4 TSI (Wzrost ceny: 11,2</strong>%) Być może największe zaskoczenie w rankingu. Podczas gdy producenci masowo przestawili się na SUV-y, klasyczne vany (MPV) praktycznie wymarły. Alhambra z silnikiem benzynowym o mocy 110 kW oferuje przestrzeń i wszechstronność, której nowoczesne SUV-y często nie są w stanie dorównać. Rodziny, które nie godzą się na kompromisy w kwestii przestrzeni, wywindowały ceny tych ostatnich mohikanów.</li>
<li><strong>Suzuki Jimny 1.5 VVT (Wzrost ceny: 6,9%)</strong> Mały off-road, który stał się ofiarą własnego sukcesu i norm emisji spalin. W Europie został wycofany ze sprzedaży w wersji osobowej i powrócił homologowany jako pojazd „użytkowy”. Wersje czteroosobowe z lat 2020–2022 są dlatego bardzo poszukiwanym towarem. Jego „pudełkowaty” design i bezkonkurencyjna dzielność w terenie czynią z niego auto kultowe, którego wartość nie spada.</li>
<li><strong>Porsche 911 Carrera S / 4S 992 (Wzrost ceny: 5,6%)</strong> Generacja 992 o mocy 450 KM potwierdza status modelu 911 jako najbezpieczniejszej przystani w świecie aut sportowych. Mimo wyższej produkcji popyt długoterminowo przewyższa podaż. Do rozwoju cen na rynku wtórnym przyczyniły się między innymi długie terminy dostaw nowych 911 w ostatnich latach.</li>
<li><strong>Ford Edge 2.0 EcoBlue Bi-Turbo (Wzrost ceny: 5,4%)</strong> Rozwój ceny tego amerykańskiego SUV-a to doskonały paradoks. Jako nowy Edge w Europie przebijał się z trudem, a dealerzy często pozbywali się aut magazynowych tylko za cenę ogromnych rabatów. Karta się jednak odwróciła. Po tym, jak Ford zakończył sprzedaż modelu bez następcy, ten wcześniej pomijany „leżak” stał się w oczach pewnej grupy klientów interesującym autem używanym, którego wartość teraz zaskakująco rośnie.</li>
<li><strong>Jeep Wrangler 2.0 T-GDI (Wzrost ceny: 5,0%)</strong> Podobna historia jak w przypadku Jimny&#8217;ego. Kultowy Wrangler z czysto benzynowym silnikiem staje się rzadkością, ponieważ marka w Europie masowo promowała wersję hybrydową plug-in 4xe. Fani klasycznej techniki, obawiający się skomplikowania hybryd w terenie, są skłonni dopłacić za benzynowy silnik turbo.</li>
<li><strong>Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D (Wzrost ceny: 3,7%)</strong> Legenda niezawodności. Generacja J150 ze zmodernizowanym silnikiem 150 kW trzyma cenę dzięki swojej opinii niezniszczalnej maszyny. Nadejście nowej generacji zazwyczaj obniża ceny poprzednika, ale w przypadku Land Cruisera konserwatywna klientela ceni sprawdzoną technikę starszego modelu, co hamuje jakikolwiek spadek cen.</li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Choć zakup samochodu nie jest z założenia dyscypliną inwestycyjną, dane Carvago pokazują, że właściwy wybór modelu może zaoszczędzić kierowcom pieniądze, a nawet przynieść zysk. Kluczem jest szczegółowa znajomość rynku i umiejętność identyfikacji trendów, zanim staną się one masową sprawą.</p>
<hr />
<p style="font-weight: 400;">* Analiza opiera się na danych z rynku wtórnego w 14 krajach europejskich, które łącznie reprezentują 87% populacji UE (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Włochy). W porównaniu uwzględniono samochody wyprodukowane w latach 2020–2022. Porównaliśmy ceny tych konkretnych modeli w pierwszym kwartale 2023 roku z aktualnymi cenami w czwartym kwartale 2025 roku (mediana cen na wszystkich 14 rynkach). Obliczenia oparto na przeliczeniu walut lokalnych na euro według kursu obowiązującego w odpowiednim okresie, tj. Q1 2023 i Q4 2025. Modele o sprzedaży rzędu pojedynczych sztuk na kwartał (typowo supersamochody) nie zostały uwzględnione w zestawieniu.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/">Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Zainteresowanie napędem na wszystkie koła jest największe zimą, gdy reszta rynku „śpi”. A najczęściej kupowane auta 4&#215;4 to często nie SUV-y – pokazuje analiza Carvago</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-napedem-na-wszystkie-kola-jest-najwieksze-zima-gdy-reszta-rynku-spi-a-najczesciej-kupowane-auta-4x4-to-czesto-nie-suv-y-pokazuje-analiza-carvago/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Nov 2025 09:04:01 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6583</guid>

					<description><![CDATA[<p>Popyt na samochody z napędem na wszystkie koła jest silnie sezonowy, osiągając szczyt w chłodnych miesiącach W statystykach najczęściej sprzedawanych aut z napędem 4&#215;4 na rynku wtórnym UE królują sedany, kombi i SUV-y niemieckich marek Klienci kupujący samochód online wybierają napęd na wszystkie koła dwa razy częściej Spośród siedmiu głównych rynków Carvago samochody z napędem [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-napedem-na-wszystkie-kola-jest-najwieksze-zima-gdy-reszta-rynku-spi-a-najczesciej-kupowane-auta-4x4-to-czesto-nie-suv-y-pokazuje-analiza-carvago/">Zainteresowanie napędem na wszystkie koła jest największe zimą, gdy reszta rynku „śpi”. A najczęściej kupowane auta 4&#215;4 to często nie SUV-y – pokazuje analiza Carvago</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul style="font-weight: 400;">
<li>Popyt na samochody z napędem na wszystkie koła jest silnie sezonowy, osiągając szczyt w chłodnych miesiącach</li>
<li>W statystykach najczęściej sprzedawanych aut z napędem 4&#215;4 na rynku wtórnym UE królują sedany, kombi i SUV-y niemieckich marek</li>
<li>Klienci kupujący samochód online wybierają napęd na wszystkie koła dwa razy częściej</li>
<li>Spośród siedmiu głównych rynków Carvago samochody z napędem na wszystkie koła mają największy udział w Rumunii (54%), a najmniejszy we Włoszech (25%)</li>
<li>Carvago oferuje ponad 200 000 samochodów z napędem na wszystkie koła</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Popyt na samochody w Europie charakteryzuje się wyraźnymi wahaniami sezonowymi i zazwyczaj osiąga szczyt w miesiącach wiosennych, podczas gdy na przełomie roku spada do minimum. Istnieje jednak istotny segment rynku, w którym jest dokładnie odwrotnie: samochody z napędem na wszystkie koła.</p>
<p style="font-weight: 400;">Dane Carvago, wiodącej europejskiej platformy do zakupu i sprzedaży samochodów online, pokazują, że zainteresowanie autami z napędem 4&#215;4 rośnie wraz z nadejściem jesieni i pozostaje silne aż do wiosny. Analiza rynku wtórnego w 14 krajach, które łącznie stanowią 87% populacji UE, wykazała jednocześnie, że napęd na wszystkie koła wcale nie jest domeną wyłącznie modeli SUV. W rankingu 10 najczęściej sprzedawanych używanych aut z napędem 4&#215;4 figurują aż cztery sedany i kombi, bez wyjątku od niemieckich marek premium.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6584" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-najlepiej-sprzedajace-sie-4x4-1-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Podobnie wygląda kolejność najczęściej sprzedawanych samochodów 4&#215;4 na Carvago, jednak z jedną istotną różnicą – podczas gdy na rynku europejskim jako całości modele z napędem na wszystkie koła osiągają udział tylko 16%, na Carvago jest to 33%, czyli ponad dwukrotnie więcej.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Chociaż główną motywacją klientów do zakupu samochodu z napędem na wszystkie koła pozostaje pewność i bezpieczeństwo w miesiącach zimowych, nie jest to jedyny czynnik. Nowoczesne systemy napędu na wszystkie koła z inteligentnym sterowaniem elektronicznym zapewniają lepszą sterowność i pewniejsze przenoszenie siły napędowej przez cały rok, zwłaszcza w samochodach z mocnymi silnikami turbodoładowanymi” – mówi Dariusz Piwinski, Countra Manager Carvago Polska. „Również dlatego napęd na wszystkie koła ma co trzecie auto sprzedane przez Carvago. Klienci kupujący samochód online ponadprzeciętnie często wybierają bowiem modele premium o wyższej mocy, które często nie są nawet produkowane w innych wersjach niż z napędem na wszystkie koła”.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Najczęściej sprzedawane samochody 4&#215;4</strong>*</h3>
<table style="font-weight: 400;">
<thead>
<tr>
<td>Poz.</td>
<td>UE 14</td>
<td>Carvago</td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td>1.</td>
<td>Audi A6</td>
<td>Audi A6</td>
</tr>
<tr>
<td>2.</td>
<td>Mercedes-Benz GLC</td>
<td>BMW serii 3</td>
</tr>
<tr>
<td>3.</td>
<td>BMW X3</td>
<td>BMW serii 5</td>
</tr>
<tr>
<td>4.</td>
<td>BMW X5</td>
<td>Škoda Kodiaq</td>
</tr>
<tr>
<td>5.</td>
<td>BMW serii 5</td>
<td>Mercedes-Benz GLC</td>
</tr>
<tr>
<td>6.</td>
<td>Audi Q5</td>
<td>Volvo XC60</td>
</tr>
<tr>
<td>7.</td>
<td>Audi A4</td>
<td>BMW X3</td>
</tr>
<tr>
<td>8.</td>
<td>Volkswagen Tiguan</td>
<td>Alfa Romeo Stelvio</td>
</tr>
<tr>
<td>9.</td>
<td>BMW serii 3</td>
<td>Volkswagen Arteon</td>
</tr>
<tr>
<td>10.</td>
<td>Volvo XC60</td>
<td>Mitsubishi Outlander</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><em>*1.11.2024 – 31.10.2025. Analiza własna Carvago. UE 14 obejmuje następujące kraje: Belgia, Republika Czeska, Francja, Włochy, Luksemburg, Węgry, Niemcy, Holandia, Polska, Austria, Rumunia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja.</em></p>
<p style="font-weight: 400;">Największe zainteresowanie samochodami z napędem na wszystkie koła wykazują klienci Carvago w Rumunii (54% wszystkich sprzedanych aut), a najmniejsze we Włoszech (25%). W obu tych krajach najbardziej pożądanym modelem 4&#215;4 jest Mercedes-Benz GLC. W Czechach i w Polsce w wariantach z napędem na wszystkie koła najlepiej sprzedaje się Audi A6, w Niemczech Audi Q5, w Austrii BMW serii 5, a na Słowacji BMW serii 3.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6585" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/11/Infografika-Carvago-sezonowe-trendy-4x4-1-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Zainteresowani, którzy zdecydują się na zakup samochodu z napędem na wszystkie koła online, korzystają nie tylko z fizycznej kontroli przed zakupem CarAudit i bezproblemowej dostawy auta pod wskazany adres, ale także z bezkonkurencyjnie szerokiego wyboru. Na Carvago można bowiem wybierać spośród ponad 200 000 sprawdzonych aut 4&#215;4, od Fiata Pandy aż po Rolls-Royce&#8217;a Cullinana.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>O czym pamiętać w związku z napędem 4&#215;4</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">Napęd na wszystkie koła rozkłada siłę napędową na wszystkie opony, dlatego poprawia zwłaszcza ruszanie i stabilność na zakrętach na śliskiej nawierzchni. Niektóre nowoczesne systemy sterowane elektronicznie mogą poprawiać także sterowność w zakrętach podczas sportowej jazdy na każdej nawierzchni.</p>
<p style="font-weight: 400;">Sam napęd 4&#215;4 nie jest jednak rozwiązaniem wszystkich problemów, w żaden sposób nie skraca drogi hamowania i zazwyczaj nie umożliwia też wyższej prędkości wjazdu w zakręt. W warunkach zimowych dlatego nawet za kierownicą samochodu wyposażonego w napęd na wszystkie koła należy zachować odpowiednią ostrożność. Niektóre systemy napędu na wszystkie koła mogą mieć także specyficzne wymagania serwisowe.</p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy samochód sprzedawany przez Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. W przypadku samochodów z napędem na wszystkie koła sprawdzana jest sprawność systemu 4&#215;4 oraz przestrzeganie ustalonej konserwacji, w tym regularnych wymian oleju w systemie, jeśli są one zalecane przez producenta.</p>
<p style="font-weight: 400;">CarAudit jest jednym z fundamentów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, która udowadnia, że nawet zakup używanego samochodu może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę samochodu pod dom i sześciomiesięczną gwarancję, w tym możliwość zwrotu samochodu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-napedem-na-wszystkie-kola-jest-najwieksze-zima-gdy-reszta-rynku-spi-a-najczesciej-kupowane-auta-4x4-to-czesto-nie-suv-y-pokazuje-analiza-carvago/">Zainteresowanie napędem na wszystkie koła jest największe zimą, gdy reszta rynku „śpi”. A najczęściej kupowane auta 4&#215;4 to często nie SUV-y – pokazuje analiza Carvago</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Carvago Blacklist w ciągu roku uchronił kierowców przed ryzykiem napraw o wartości ponad 44 milionów euro</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/carvago-blacklist-w-ciagu-roku-uchronil-kierowcow-przed-ryzykiem-napraw-o-wartosci-ponad-44-milionow-euro/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 14 Nov 2025 08:02:05 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6544</guid>

					<description><![CDATA[<p>W listopadzie 2024 r. Carvago uruchomiło Carvago Blacklist – listę modeli uznanych za tak problematyczne, że firma nie chce ich w ogóle oferować Carvago Blacklist obejmuje dziesiątki wariantów modeli ze wszystkimi rodzajami napędu, w tym elektrycznym W ciągu roku funkcjonowania Carvago Blacklist nie dopuścił na Carvago 148 105 samochodów. Handlarze w całej Europie nadal jednak [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-blacklist-w-ciagu-roku-uchronil-kierowcow-przed-ryzykiem-napraw-o-wartosci-ponad-44-milionow-euro/">Carvago Blacklist w ciągu roku uchronił kierowców przed ryzykiem napraw o wartości ponad 44 milionów euro</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>W listopadzie 2024 r. Carvago uruchomiło Carvago Blacklist – listę modeli uznanych za tak problematyczne, że firma nie chce ich w ogóle oferować</li>
<li>Carvago Blacklist obejmuje dziesiątki wariantów modeli ze wszystkimi rodzajami napędu, w tym elektrycznym</li>
<li>W ciągu roku funkcjonowania Carvago Blacklist nie dopuścił na Carvago 148 105 samochodów. Handlarze w całej Europie nadal jednak oferują je nieświadomym klientom</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Carvago, wiodąca europejska platforma do zakupu i sprzedaży samochodów online, wprowadziła rok temu tzw. Carvago Blacklist, czyli spis notorycznie problematycznych modeli i wariantów modelowych. W ciągu 12 miesięcy funkcjonowania Carvago Blacklist zatrzymał dokładnie 148 105 samochodów. Nawet przy bardzo konserwatywnych kalkulacjach oznacza to, że Carvago ochroniło swoich klientów przed ryzykiem napraw o łącznej wartości przekraczającej 44 miliony euro.</p>
<p style="font-weight: 400;">Carvago wprowadziło Carvago Blacklist <a href="https://blog.carvago.com/pl/ponad-360-000-samochodow-na-obecnym-rynku-europejskim-to-modele-obarczone-powaznymi-wadami-carvago-wycofuje-je-jako-srodek-zapobiegawczy/">w zeszłym roku</a> jako kolejną warstwę ochrony klientów, uzupełniającą szczegółową inspekcję techniczną CarAudit. Podczas gdy CarAudit sprawdza stan konkretnego pojazdu zamówionego przez klienta, Carvago Blacklist automatycznie filtruje całe serie modeli, specyficzne wersje silnikowe lub typy skrzyń biegów, które na podstawie długoterminowych danych znane są ze swoich wad konstrukcyjnych i fatalnych usterek. Eksperci Carvago uważają je za na tyle ryzykowne, że prewencyjnie wykluczają je z platformy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Powodem umieszczenia na Carvago Blacklist są wyłącznie częste i poważne usterki głównych podzespołów technicznych, takich jak silniki, skrzynie biegów, a w przypadku samochodów elektrycznych – elementy układów trakcyjnych, których naprawy są niezwykle kosztowne. Nierzadko liczone są w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy euro.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="kQRk86WDba"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-rozszerza-swoj-blacklist-i-usuwa-z-oferty-kolejne-dziesiatki-notorycznie-problematycznych-modeli/">Carvago rozszerza swój Blacklist i usuwa z oferty kolejne dziesiątki notorycznie problematycznych modeli</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Carvago rozszerza swój Blacklist i usuwa z oferty kolejne dziesiątki notorycznie problematycznych modeli&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/carvago-rozszerza-swoj-blacklist-i-usuwa-z-oferty-kolejne-dziesiatki-notorycznie-problematycznych-modeli/embed/#?secret=buBWHlQQA2#?secret=kQRk86WDba" data-secret="kQRk86WDba" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">„Nawet gdybyśmy byli bardzo konserwatywni w szacowaniu zaoszczędzonych kosztów i założyli awarię tylko w co piątym samochodzie z czarnej listy, przy średnim koszcie naprawy 1500 euro, wyszłoby nam, że w ciągu roku uchroniliśmy naszych klientów przed ryzykiem napraw o wartości 44,4 miliona euro” – mówi Dariusz Piwiński, Country Manager Carvago Polska. „Nasza szczegółowa kontrola CarAudit weryfikuje stan pojazdu w momencie sprzedaży, ale problematyczny model z wadą konstrukcyjną może sprawić klientowi kosztowną niespodziankę w przyszłości. Dlatego powstał Carvago Blacklist. Chcemy bowiem dostarczać klientom tylko sprawdzone samochody, które będą im przynosić korzyści i radość jeszcze długo po upływie naszej gwarancji, którą udzielamy na używane auta.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Najczęściej trafiającą na czarną listę marką w minionym roku był Ford (25 876 samochodów nie przeszło na platformę), a za nim Peugeot (16 237) i BMW (15 868).*</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>10 najczęściej trafiających na czarną listę modeli*</strong></h3>
<ol>
<li>Ford Focus</li>
<li>Opel Insignia</li>
<li>Peugeot 208</li>
<li>Peugeot 2008</li>
<li>Fiat 500</li>
<li>Citroen C3</li>
<li>Peugeot 308</li>
<li>Range Rover Evoque</li>
<li>Opel Corsa</li>
<li>Nissan Qashqai</li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Chociaż klienci nie znajdą tych problematycznych modeli na Carvago, nie zniknęły one z rynku, a sprzedawcy powszechnie je oferują. Sytuacja jest o tyle podstępna, że właśnie te samochody zazwyczaj kuszą najniższymi cenami. Nieświadomemu klientowi mogą się więc wydawać szczególnie atrakcyjną ofertą. Aktualna analiza Carvago wykazała, że na początku listopada w europejskich ogłoszeniach oferowano ponad 380 tysięcy problematycznych aut.</p>
<p style="font-weight: 400;">Carvago Blacklist powstaje na podstawie eksperckiej wiedzy specjalistów z Carvago, praktycznych doświadczeń ze szczegółowych przeglądów technicznych CarAudit, które musi przejść każdy samochód sprzedawany przez Carvago, a także z reklamacji zgłaszanych w okresie gwarancyjnym. Jest to jeden z kamieni węgielnych inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która udowadnia, że even nabycie używanego samochodu może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje szczegółowy przegląd CarAudit, załatwienie wszystkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostarczenie samochodu pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p><em style="font-weight: 400;">* Liczba/kolejność pojazdów, które nie przeszły przez Carvago Blacklist na stronę Carvago od 1 listopada 2024 r. do 31 października 2025 r. </em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-blacklist-w-ciagu-roku-uchronil-kierowcow-przed-ryzykiem-napraw-o-wartosci-ponad-44-milionow-euro/">Carvago Blacklist w ciągu roku uchronił kierowców przed ryzykiem napraw o wartości ponad 44 milionów euro</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Co drugi zakup używanego samochodu kończy się problemami – wynika z ankiety Carvago przeprowadzonej w siedmiu krajach</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/co-drugi-zakup-uzywanego-samochodu-konczy-sie-problemami-wynika-z-ankiety-carvago-przeprowadzonej-w-siedmiu-krajach/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 21 Oct 2025 07:27:05 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6515</guid>

					<description><![CDATA[<p>Zakup używanego samochodu to dla wielu europejskich kierowców wciąż koszmar 57 procent osób, które w ostatnich latach kupiły używany samochód w tradycyjnym komisie lub od prywatnego sprzedawcy, po zakupie odkryło usterkę lub inny problem Największe obawy budzą nieuczciwi sprzedawcy, cofnięte liczniki i ukryte wypadki Istnieją znaczne różnice między poszczególnymi krajami Przy rozważaniu zakupu samochodu z [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/co-drugi-zakup-uzywanego-samochodu-konczy-sie-problemami-wynika-z-ankiety-carvago-przeprowadzonej-w-siedmiu-krajach/">Co drugi zakup używanego samochodu kończy się problemami – wynika z ankiety Carvago przeprowadzonej w siedmiu krajach</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Zakup używanego samochodu to dla wielu europejskich kierowców wciąż koszmar</li>
<li>57 procent osób, które w ostatnich latach kupiły używany samochód w tradycyjnym komisie lub od prywatnego sprzedawcy, po zakupie odkryło usterkę lub inny problem</li>
<li>Największe obawy budzą nieuczciwi sprzedawcy, cofnięte liczniki i ukryte wypadki Istnieją znaczne różnice między poszczególnymi krajami</li>
<li>Przy rozważaniu zakupu samochodu z zagranicy klientów najbardziej hamują obawy związane ze skomplikowanym procesem i trudnościami w dochodzeniu ewentualnych roszczeń</li>
<li>Model biznesowy Carvago został stworzony w taki sposób, aby zminimalizować powszechne obawy i ryzyka związane z zakupem używanego pojazdu</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Zakup używanego samochodu wciąż jest dla wielu europejskich kierowców źródłem obaw i złych doświadczeń, jak pokazało badanie przeprowadzone przez Carvago na siedmiu różnych rynkach. Największymi postrachami europejskiej opinii publicznej są nieuczciwi sprzedawcy, cofnięte liczniki i ukryte wady. A realne doświadczenia respondentów potwierdzają, że nie są to tylko puste obawy czy historyczne wspomnienia o zjawiskach, które dawno zniknęły. Carvago, dzięki swojemu unikalnemu modelowi usług – od szczegółowej inspekcji technicznej pojazdu CarAudit, przez załatwienie wszelkich formalności administracyjnych, aż po dostawę do domu klienta – bezpośrednio rozwiązuje te problemy, otwierając drogę do bezpiecznego zakupu z dowolnego miejsca w Europie.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Wyraźne różnice regionalne</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">Najważniejszym wnioskiem z badania są wyraźne różnice regionalne w postrzeganiu ryzyka związanego z zakupem używanego samochodu. Dane ujawniają wyraźną linię podziału: w Rumunii 88% respondentów postrzega to jako „bardzo” lub „dość stresujące”, w Polsce 84,4%, a na Słowacji 78,9%, podczas gdy w Austrii tylko 15,7%. Włochy (51%) i Czechy (36,5%) znajdują się pośrodku tego spektrum. Nawet w Niemczech, często mylnie uważanych za gwarancję bezproblemowego zakupu, co czwarty respondent (23,9%) określił zakup używanego samochodu jako stresujący.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6516" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-1-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Poziom obaw koreluje z realnymi problemami, z jakimi spotkali się respondenci w związku z zakupem używanego samochodu, takimi jak oszustwa z cofniętymi licznikami czy sprzedaż źle naprawionych pojazdów po poważnych wypadkach. Intensywność obaw różni się w zależności od regionu: strach przed cofniętym licznikiem osiąga szczyt w Rumunii (78,3%) i Polsce (74,6%).</p>
<p style="font-weight: 400;">„Wyniki naszej ankiety wyraźnie pokazują, że w dziedzinie sprzedaży używanych samochodów Europa pozostaje symbolicznie podzielona na dwa światy. Naszym celem w Carvago jest zniwelowanie tej przepaści i zaoferowanie wszystkim naszym klientom, niezależnie od tego, czy mieszkają w Warszawe, Pradze czy Mediolanie, równie wysokiego standardu bezpieczeństwa i pewności przy zakupie samochodu” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Prawie połowa kupujących musi liczyć się z nieoczekiwanymi naprawami</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">Badanie jednoznacznie wykazało, że obawy opinii publicznej nie są bezpodstawne. Respondentów zapytano również o ich rzeczywiste doświadczenia z zakupem używanego samochodu, jeśli w ostatnich latach kupowali go oni sami lub ktoś z ich najbliższych. Okazało się, że 57,4% kupujących musiało rozwiązać jakiś problem. Najczęściej była to usterka techniczna wymagająca naprawy (średnio 48%), przy czym na przykład na Słowacji odsetek ten wyniósł aż 54,9%. W prawie jednej czwartej przypadków koszty naprawy przekroczyły 1000 euro.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6517" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-2-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Nic dziwnego, że ze względu na negatywne doświadczenia z lokalnymi komisami, ludzie często rozważają zakup samochodu w inny sposób, w tym import z zagranicy. Jednak jako główne bariery postrzegają złożoność całego procesu (48,2%), obawy dotyczące gwarancji (we Włoszech 53,3%, na Słowacji 57,6%) oraz barierę językową (na przykład w Czechach 42,5%). Usługi Carvago są skonstruowane tak, aby klient w praktyce nie musiał martwić się żadnym z tych problemów.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Wyniki badania postrzegamy jako wyraźne potwierdzenie naszej misji. Każda obawa, każda bariera wymieniona przez respondentów to problem, dla którego w Carvago opracowaliśmy konkretne rozwiązanie. Budujemy ogólnoeuropejski rynek, na którym zakup używanego samochodu z zagranicy jest tak samo prosty, bezpieczny i przejrzysty, jak każdy inny zakup w nowoczesnym sklepie internetowym. Chcemy, aby nasi klienci mogli skupić się na jednej rzeczy – na radości z nowego samochodu” – dodaje Dariusz Piwinski.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6518" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Survey-infographics-3-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Carvago: Rozwiązanie na bezpieczny zakup z całej Europy</strong></h3>
<p style="font-weight: 400;">Firma Carvago zbudowała swój model biznesowy jako bezpośrednią odpowiedź na problemy i obawy ujawnione w ankiecie.</p>
<ul>
<li><strong>Przeciw ukrytym wadom, wypadkom i oszustwom: Inspekcja CarAudit</strong> Każdy pojazd przechodzi certyfikowaną kontrolę techniczną CarAudit™, obejmującą do 270 punktów. Mechanik na miejscu sprawdza stan techniczny, wykrywa nawet dobrze zamaskowane wypadki i weryfikuje historię pojazdu w europejskich bazach danych, eliminując ryzyko cofniętego licznika i wad prawnych.</li>
<li><strong>Przeciw nieuczciwym sprzedawcom i dla łatwych reklamacji: Zakup od lokalnej firmy</strong> Klient zawsze zawiera umowę z lokalnym oddziałem Carvago, a nie z nieznanym sprzedawcą za granicą. Dzięki temu jest chroniony przez lokalne prawo, a wszelkie reklamacje załatwia w swoim ojczystym języku. Zabezpieczeniem jest również 14-dniowy okres na zwrot pojazdu.</li>
<li><strong>Przeciw nieoczekiwanym naprawom: Gwarancja Carvago Guard</strong> Każdy pojazd otrzymuje bezpłatnie przedłużoną gwarancję. Rozwiązuje to zarówno najczęstszy realny problem klientów, jak i obawy związane z realizacją gwarancji na samochody sprowadzane z zagranicy.</li>
<li><strong>Przeciw barierom administracyjnym i językowym: Usługa „pod klucz”</strong> Carvago załatwia za klienta cały proces od A do Z: zakup, transport, wyrejestrowanie za granicą, badanie techniczne i rejestrację w kraju docelowym. Wszystko odbywa się w lokalnym języku, a Carvago może również zorganizować finansowanie pojazdów z zagranicy.</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;"><em>Badanie przeprowadzono w formie ankiety internetowej w Czechach, Włoszech, Polsce, Niemczech, Austrii, Rumunii i na Słowacji we wrześniu 2025 r. Statystyki poszczególnych odpowiedzi obejmują wyłącznie respondentów, którzy w pytaniu wstępnym zadeklarowali, że oni sami lub ktoś z ich najbliższych w ciągu ostatnich pięciu lat kupili używany samochód w komisie, u dealera marki lub od prywatnego sprzedawcy.</em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/co-drugi-zakup-uzywanego-samochodu-konczy-sie-problemami-wynika-z-ankiety-carvago-przeprowadzonej-w-siedmiu-krajach/">Co drugi zakup używanego samochodu kończy się problemami – wynika z ankiety Carvago przeprowadzonej w siedmiu krajach</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Samochody kombi są nadal w modzie. Statystyki Carvago ujawniają najchętniej kupowane modele</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/samochody-kombi-sa-nadal-w-modzie-statystyki-carvago-ujawniaja-najchetniej-kupowane-modele/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 03 Oct 2025 07:32:51 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6446</guid>

					<description><![CDATA[<p>Kombi jest na Carvago drugim najpopularniejszym typem nadwozia, tuż za SUV-ami Najlepiej sprzedającym się kombi na Carvago ogólnie i na trzech poszczególnych rynkach jest Škoda Octavia Włoscy klienci zainteresowani kombi od Carvago najczęściej wybierają Mercedes-Benz CLA Shooting Brake Carvago oferuje ponad 100 000 samochodów kombi, od Škody Fabia Combi po Audi RS6 Avant Samochody kombi [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-kombi-sa-nadal-w-modzie-statystyki-carvago-ujawniaja-najchetniej-kupowane-modele/">Samochody kombi są nadal w modzie. Statystyki Carvago ujawniają najchętniej kupowane modele</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul style="font-weight: 400;">
<li>Kombi jest na Carvago drugim najpopularniejszym typem nadwozia, tuż za SUV-ami</li>
<li>Najlepiej sprzedającym się kombi na Carvago ogólnie i na trzech poszczególnych rynkach jest Škoda Octavia</li>
<li>Włoscy klienci zainteresowani kombi od Carvago najczęściej wybierają Mercedes-Benz CLA Shooting Brake</li>
<li>Carvago oferuje ponad 100 000 samochodów kombi, od Škody Fabia Combi po Audi RS6 Avant</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Samochody kombi pozostają pożądaną kategorią nawet w erze SUV-ów. Potwierdzają to dane Carvago, wiodącej europejskiej platformy do zakupu i sprzedaży samochodów online. Prawie co piąty samochód sprzedany w tym roku przez Carvago charakteryzował się tym praktycznym nadwoziem. Z udziałem 18 procent kombi pozostają drugim najpopularniejszym wariantem nadwozia, zaraz po SUV-ach (36%). Klienci cenią w nich zwłaszcza właściwości jezdne zbliżone do klasycznych sedanów, niższe zużycie paliwa i wreszcie ogromną i doskonale użyteczną przestrzeń bagażową, której wiele SUV-ów wciąż nie może dorównać.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6447" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL.jpg" alt="" width="1700" height="1700" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL.jpg 1700w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL-768x768.jpg 768w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2025/10/Carvago-infographics-Top-wagons-PL-1536x1536.jpg 1536w" sizes="(max-width: 1700px) 100vw, 1700px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">W rankingu najpopularniejszych kombi królują uznane marki. Pierwsze miejsce z wyraźną przewagą zajęła Škoda Octavia Combi, która ma 11% udziału we wszystkich samochodach kombi sprzedanych online w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Jej ogólnoeuropejska popularność wynika ze zrównoważonego stosunku ceny do wartości użytkowej, dużego bagażnika i szerokiej gamy silników. Na drugim miejscu uplasował się kolejny model koncernu VW, Volkswagen Passat Variant. Trzecią i czwartą pozycję zgodnie zajmują przedstawiciele segmentu premium – Audi A6 Avant i BMW serii 5 Touring, co świadczy o silnym popycie na luksusowe, a jednocześnie praktyczne samochody. Pierwszą piątkę zamyka Škoda Superb Combi.</p>
<h3 style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się kombi online</strong>*</h3>
<ol style="font-weight: 400;">
<li>Škoda Octavia Combi (udział 11%)</li>
<li>VW Passat Variant (9%)</li>
<li>Audi A6 Avant (6%)</li>
<li>BMW 5 Touring (6%)</li>
<li>Škoda Superb Combi (5%)</li>
<li>Opel Astra ST (5%)</li>
<li>VW Arteon Shooting Brake (5%)</li>
<li>Audi A4 Avant (4%)</li>
<li>Seat Leon ST (4%)</li>
<li>BMW 3 Touring (4%)</li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;"><em>*Własne statystyki sprzedaży Carvago, 1.01.2025 – 30.09.2025</em></p>
<p style="font-weight: 400;">&#8222;Chociaż mogłoby się wydawać, że rynek należy dziś głównie do SUV-ów, nasze dane jasno pokazują, że kombi wciąż mają ogromną i wierną bazę klientów. Stanowią one prawie jedną piątą naszej sprzedaży online, co w dzisiejszych czasach jest imponującą liczbą&#8221; – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. &#8222;Jednocześnie widzimy, że klienci coraz bardziej doceniają wygodę i przejrzystość zakupów online, gdzie mogą wybierać z bezkonkurencyjnie szerokiej oferty kombi z całej Europy.&#8221;</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="5QxAg2pPA7"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/klienci-carvago-szturmuja-tanie-tesle-z-holandii-nasza-platforma-dzieki-temu-odnotowuje-rekordowa-liczbe-sprzedanych-aut-elektrycznych/">Klienci Carvago szturmują tanie Tesle z Holandii. Nasza platforma dzięki temu odnotowuje rekordową liczbę sprzedanych aut elektrycznych</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Klienci Carvago szturmują tanie Tesle z Holandii. Nasza platforma dzięki temu odnotowuje rekordową liczbę sprzedanych aut elektrycznych&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/klienci-carvago-szturmuja-tanie-tesle-z-holandii-nasza-platforma-dzieki-temu-odnotowuje-rekordowa-liczbe-sprzedanych-aut-elektrycznych/embed/#?secret=G7BjTz98NT#?secret=5QxAg2pPA7" data-secret="5QxAg2pPA7" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">Obecnie Carvago oferuje ponad 100 000 samochodów kombi. Najwyższy udział w całkowitych wynikach sprzedaży mają w Polsce (21%), a najniższy we Włoszech (17%). Spojrzenie na najlepiej sprzedające się modele na poszczególnych rynkach ujawnia interesujące różnice lokalne. Podczas gdy w Austrii, podobnie jak w Czechach i na Słowacji, dominuje Škoda Octavia Combi, niemieccy klienci, którzy decydują się na zakup kombi online, najczęściej wybierają Opla Astrę ST. Polscy kierowcy najczęściej sięgają po premium Audi A6 Avant, a w Rumunii w statystykach króluje Škoda Superb Combi. Całkowicie specyficzny jest rynek włoski, gdzie na pierwszym miejscu znalazł się stylowy Mercedes-Benz CLA Shooting Brake.</p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy pojazd sprzedawany przez Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Dokładne sprawdzenie pozwala wykryć ukryte wady w około jednej czwartej sprawdzanych samochodów. CarAudit jest jednym z fundamentów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która udowadnia, że nawet zakup używanego samochodu może być przyjemnym i bezryzykownym doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszystkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę samochodu pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-kombi-sa-nadal-w-modzie-statystyki-carvago-ujawniaja-najchetniej-kupowane-modele/">Samochody kombi są nadal w modzie. Statystyki Carvago ujawniają najchętniej kupowane modele</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Klienci Carvago szturmują tanie Tesle z Holandii. Nasza platforma dzięki temu odnotowuje rekordową liczbę sprzedanych aut elektrycznych</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/klienci-carvago-szturmuja-tanie-tesle-z-holandii-nasza-platforma-dzieki-temu-odnotowuje-rekordowa-liczbe-sprzedanych-aut-elektrycznych/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 04 Jun 2025 13:11:31 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6277</guid>

					<description><![CDATA[<p>W maju 2025 Carvago sprzedało rekordową liczbę samochodów elektrycznych. Ich udział w ogólnej sprzedaży po raz pierwszy osiągnął 17 %. Najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym na Carvago jest teraz Tesla Model 3, a zaraz za nią plasują się Audi e-tron i Nissan Leaf. W pierwszej dziesiątce znalazł się także użytkowy Mercedes-Benz eVito. Samochód z napędem elektrycznym jest [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/klienci-carvago-szturmuja-tanie-tesle-z-holandii-nasza-platforma-dzieki-temu-odnotowuje-rekordowa-liczbe-sprzedanych-aut-elektrycznych/">Klienci Carvago szturmują tanie Tesle z Holandii. Nasza platforma dzięki temu odnotowuje rekordową liczbę sprzedanych aut elektrycznych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">W maju 2025 Carvago sprzedało rekordową liczbę samochodów elektrycznych. Ich udział w ogólnej sprzedaży po raz pierwszy osiągnął 17 %.</span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym na Carvago jest teraz Tesla Model 3, a zaraz za nią plasują się Audi e-tron i Nissan Leaf.</span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">W pierwszej dziesiątce znalazł się także użytkowy Mercedes-Benz eVito.</span></li>
</ul>
<p><span style="font-weight: 400;">Samochód z napędem elektrycznym jest atrakcyjną opcją również na rynku wtórnym pod warunkiem, że można go nabyć w cenie odpowiadającej możliwościom finansowym europejskich gospodarstw domowych. Potwierdzają to dane firmy Carvago, która od dłuższego czasu odnotowuje znaczny wzrost udziału aut elektrycznych w swoich wynikach sprzedaży.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">W całym 2024 roku </span><a href="https://blog.carvago.com/pl/zainteresowanie-uzywanymi-samochodami-elektrycznymi-podwoilo-sie-rok-do-roku-a-jeden-na-dziesieciu-klientow-chce-je-miec-rosnie-rowniez-popularnosc-hybryd/"><span style="font-weight: 400;">co dziesiąty samochód sprzedany</span></a><span style="font-weight: 400;"> na Carvago był czysto elektryczny, natomiast w tym roku ich udział dynamicznie rośnie i w maju 2025 osiągnął już 17 %. Za rekordowym zainteresowaniem używanymi elektrykami stoi przede wszystkim szeroka oferta Tesli Model 3 w bardzo korzystnych cenach, pochodzących głównie z Holandii, ale także z Niemiec i innych krajów Europy. Na Carvago model ten najczęściej sprzedaje się w przedziale cenowym około 20 000 €. Wyższy przebieg, z którym trzeba się liczyć przy samochodach w tej cenie, nie stanowi jednak przeszkody.</span><span style="font-weight: 400;"><br />
</span><span style="font-weight: 400;">„Klienci są dziś dobrze poinformowani i wiedzą, że niezawodność napędu elektrycznego, w tym baterii trakcyjnej, nie budzi ogólnych obaw. Bateria używanej Tesli Model 3 o większym przebiegu może już nie osiągać pierwotnej pojemności, ale w zdecydowanej większości przypadków działa bezawaryjnie, co w pełni potwierdzają nasze praktyczne doświadczenia” – dodaje </span>Dariusz Piwinski<span style="font-weight: 400;">, Country Manager Carvago Polska</span><span style="font-weight: 400;">.</span></p>
<p><b>Struktura zainteresowania używanymi elektrykami według statystyk Carvago za styczeń–maj 2025:</b></p>
<ol>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Tesla Model 3</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Audi e-tron</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Nissan Leaf</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">BMW i3</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">VW e-up!</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">VW ID.3</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Smart ForTwo</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Mercedes-Benz eVito</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">Kia e-Niro</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">VW ID.4</span><span style="font-weight: 400;">
<p></span></li>
</ol>
<p><span style="font-weight: 400;">Na uwagę zasługuje elektryczna wersja użytkowego Mercedesa Vito na miejscu 8. W rankingu pojawiła się ona dopiero w ostatnich miesiącach. Przy cenach od około 14 000 € netto używane eVito szybko staje się ulubionym wyborem przedsiębiorców zajmujących się miejską dostawą towarów lub usługami typu hotelowe taxi.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Choć samochody elektryczne stanowią dla Carvago coraz ważniejszy segment, niektórych modeli na tej platformie klienci nie znajdą. W trosce o pozytywne doświadczenia użytkowników, Carvago prewencyjnie wyklucza z oferty auta nadmiernie awaryjne lub problematyczne (niezależnie od rodzaju napędu). </span><a href="https://blog.carvago.com/pl/carvago-rozszerza-swoj-blacklist-i-usuwa-z-oferty-kolejne-dziesiatki-notorycznie-problematycznych-modeli/"><span style="font-weight: 400;">Tzw. Carvago Blacklist </span></a><span style="font-weight: 400;">obejmuje na przykład starsze roczniki Audi e-tron, pierwszą generację Nissana Leaf oraz wszystkie Porsche Taycan aż do zeszłorocznej modernizacji.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Do popularności elektryków na Carvago przyczynia się także</span><a href="https://blog.carvago.com/pl/"><span style="font-weight: 400;"> znacznie szerszy wybór</span></a><span style="font-weight: 400;"> niż na lokalnym rynku, ponieważ platforma agreguje ofertę samochodów używanych z całej Europy. Klienci mogą wybierać spośród 95 000 pojazdów z tym napędem. Carvago wybrany samochód sprawdza, zapewnia logistykę, załatwia wszelką administrację i dostarcza już gotowy do jazdy pojazd pod dom klienta. Na wszystkie pojazdy Carvago udziela bezpłatnej, 12-miesięcznej gwarancji.</span></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/klienci-carvago-szturmuja-tanie-tesle-z-holandii-nasza-platforma-dzieki-temu-odnotowuje-rekordowa-liczbe-sprzedanych-aut-elektrycznych/">Klienci Carvago szturmują tanie Tesle z Holandii. Nasza platforma dzięki temu odnotowuje rekordową liczbę sprzedanych aut elektrycznych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Od zamówienia do wydania w zaledwie 7 dni. Dzięki współpracy z Partnerami Premium, Carvago dostarczy wybrane samochody nawet 3× szybciej</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/od-zamowienia-do-wydania-w-zaledwie-7-dni-dzieki-wspolpracy-z-partnerami-premium-carvago-dostarczy-wybrane-samochody-nawet-3x-szybciej/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 21 May 2025 14:21:20 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6244</guid>

					<description><![CDATA[<p>Nowa sekcja Partnerzy Premium na Carvago gromadzi ofertę pojazdów od sprawdzonych wieloletnią współpracą sprzedawców Przy samochodach od partnerów premium możliwa jest rezerwacja online Dzięki ścisłemu partnerstwu Carvago zapewnia znacznie szybszą dostawę tych pojazdów do klienta  Internetowa platforma Carvago uruchamia nową sekcję o nazwie „Partnerzy Premium”, w której oferuje samochody od wybranych, sprawdzonych i zaufanych dealerów. [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/od-zamowienia-do-wydania-w-zaledwie-7-dni-dzieki-wspolpracy-z-partnerami-premium-carvago-dostarczy-wybrane-samochody-nawet-3x-szybciej/">Od zamówienia do wydania w zaledwie 7 dni. Dzięki współpracy z Partnerami Premium, Carvago dostarczy wybrane samochody nawet 3× szybciej</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li><span style="font-weight: 400;"> Nowa sekcja Partnerzy Premium na Carvago gromadzi ofertę pojazdów od sprawdzonych wieloletnią współpracą sprzedawców</span></li>
<li><span style="font-weight: 400;">Przy samochodach od partnerów premium możliwa jest rezerwacja online</span></li>
<li><span style="font-weight: 400;">Dzięki ścisłemu partnerstwu Carvago zapewnia znacznie szybszą dostawę tych pojazdów do klienta</span></li>
</ul>
<p><span style="font-weight: 400;"> Internetowa platforma Carvago uruchamia nową sekcję o nazwie „Partnerzy Premium”, w której oferuje samochody od wybranych, sprawdzonych i zaufanych dealerów. Te ponadstandardowe partnerstwa pozwalają Carvago zaoferować klientom szereg korzyści w porównaniu z ofertą standardową – w szczególności możliwość tymczasowej rezerwacji wybranego auta oraz znacząco przyspieszoną dostawę.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Partnerzy Premium to dealerzy, z którymi Carvago utrzymuje ponadstandardowe relacje biznesowe oparte na długotrwałej współpracy i zaufaniu. Dzięki temu Carvago może dla tych pojazdów gwarantować specjalne usługi. W praktyce oznacza to, że samochody od partnerów premium są dla klienta zarezerwowane na dwa dni, a cały proces dostawy auta przebiega znacznie szybciej. Partnerzy gwarantują priorytetowy dostęp technika Carvago do przeprowadzenia CarAudit oraz maksymalną współpracę przy załatwianiu spraw administracyjnych i logistycznych, które w praktyce najczęściej wydłużają czas dostawy. Podczas gdy samochody z regularnych zamówień Carvago dostarcza zazwyczaj w ciągu 21 dni roboczych, w przypadku partnerów premium celem jest dostarczenie auta pod adres klienta już w ciągu 7 dni roboczych od zamówienia.*</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">„Od lat inwestujemy w budowanie zaufania do zakupu aut online i szukamy nowych sposobów, by ten proces był dla klientów jak najprostszy” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Partnerzy Premium to kolejny krok w naszym dążeniu do przesuwania granic wygody i bezpieczeństwa zakupu samochodów używanych online. Dzięki ścisłej współpracy z najlepszymi dealerami w Europie możemy oferować ponadstandardowe usługi, które sprawią, że proces zakupu będzie dla naszych klientów jeszcze przyjemniejszy i szybszy.”</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Nowa sekcja Partnerzy Premium jest dostępna dla klientów na wszystkich rynkach, na których działa Carvago. Samochody od partnerów premium są na stronie wyraźnie oznaczone i można je łatwo filtrować podczas wyszukiwania. Klient może jednym kliknięciem wyświetlić wyłącznie oferty z programu Partnerzy Premium. W momencie przygotowania tej informacji prasowej sekcja zawierała ponad 50 000 pojazdów, w przeważającej większości nie starszych niż pięć lat i z przebiegiem do 100 000 km. Carvago prowadzi jednocześnie rozmowy z kolejnymi dealerami, którzy spełnią rygorystyczne standardy jakości wymagane do przystąpienia do programu Partnerzy Premium.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Carvago w ten sposób poszerza swoje portfolio usług dla klientów i ponownie potwierdza swoje zaangażowanie we wprowadzanie innowacji zwiększających komfort i szybkość zakupu samochodu używanego online.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">*W krajach docelowych, gdzie przepisy prawa i praktyka urzędowa umożliwiają rejestrację importowanego pojazdu w tak krótkim terminie.</span></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/od-zamowienia-do-wydania-w-zaledwie-7-dni-dzieki-wspolpracy-z-partnerami-premium-carvago-dostarczy-wybrane-samochody-nawet-3x-szybciej/">Od zamówienia do wydania w zaledwie 7 dni. Dzięki współpracy z Partnerami Premium, Carvago dostarczy wybrane samochody nawet 3× szybciej</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
