Një zgjedhje nga seria: Volkswagen T-Roc

Foto: Volkswagen

Volkswagen ofron aktualisht tetë modele të ndryshme veturash në Evropë, nga T-Cross deri te Touareg. T-Roc është ndër më kompaktet– për sa i përket ndërtimit inxhinierik dhe madhësisë; do ta quajmë “Golf më i lartë”. Kjo e bën ideale për qytetin dhe për zonën pranë qytetit.

Aktualisht T-Roc është një nga modelet më të suksesshme të Volkswagen, me më shumë se 180 të shitura në Evropë të shitura në dy vitet e fundit. Mundësia e zgjedhjes së veturave T-Roc të përdorura është vërtet shumë e madhe. Në Carvago.com mund të zgjidhni mes më shumë se 14 mijë veturave VW T-Roc. Shumica e këtyre veturave të përballueshme kanë motor të vogël me benzinë dhe janë me rrotat e para aktive. Sistemi 4Motion i katër rrotave aktive gjendet në më pak se 13 % prej tyre, dhe rreth një në çdo pesë vetura T-Roc të disponueshme ka motor me naftë.

Volkswagen T-Roc të përdorura: Motorë, pajisje, besueshmëri

  • Çatia e ulët dhe pjesa mbrapa e shkurtër i japin ndjesinë sportive të të gjitha veturave “të vogla” nga VW, por ato kufizojnë gjithashtu rehatinë e saj. Është më tepër një zgjedhje e stilit sesa një veturë familjare.
  • Pjesa e brendshme e versioneve origjinale mund të mos përputhet më me trendet më të fundit, por është më se e përshtatshme ergonomikisht. Një përditësim në vjeshtë të vitit 2021 solli një formë më moderne në kutinë e sigurisë, së bashku me një ekran me prekje “me qëndrim të lirë”. Fatmirësisht, si paneli për kontrollimin e klimës, çuditërisht ashtu edhe çelësi i zgjedhjes së modalitetit në konsolin qendror mbeten të veçanta.
  • Siç është zakon në Volkswagen, mundësia e zgjedhjes së motorëve është shumë e madhe – nga një motor modest me tre cilindra 1.0 TSI 81 kW (110 hp) deri te T-Roc R i egër, i cili krenohet me fuqinë 221 kW (300 hp) dhe, sipas kërkesës, edhe një marmitë të zhurmshme Akrapovič.
  • Njëlloj si me shumë vetura të tjera kompakte, modelet e pajisura me motor më të dobët kanë një aks të pasëm tërheqës në vend të një aksi multi-link, por të dy versionet funksionojnë mirë.
  • Nëse ju intereson një transmision automatik, ju rekomandojmë të zgjidhni motor me naftë ose motorin çuditërisht ekonomik 2.0 TSI me 140 kW (190 hp) në vend të variantit të përhapur 1.5 TSI DSG. Ky i fundit ka transmision me dopio-fraksion me fraksione të thata, të cilat herët a vonë do t’ju duhet t’i ndërroni.
  • Kur kontrollojnë veturat Volkswagen T-Roc të përdorura, mekanikët e Carvago hasin shpesh frena të konsumuara ose të ndryshkura (një pikë e dobët e shpeshtë e shumë modeleve të grupit VW) dhe rrjedhje në motorët e rinj 2.0 TDI Evo, të cilët janë prezantuar në vitin 2020. Versionet 1.5 TSI me kilometrazh të lartë mund të vuajnë gjithashtu nga dridhjet e pakëndshme kur kalojnë në modalitetin eco, i cili fik dy prej cilindrave.
  • Si gjithnjë, duhet të theksojmë se veturat me transmision automatik dhe me sistem katër herë katër (4×4) kanë nevojë për ndërrime të shpeshta të vajit në transmision dhe në bashkuesin inter-aks.
  • Që prej vitit 2020, Volkswagen T-Roc ofrohet edhe në një variant të rrallë me çati që paloset. Kontrollet elektrike të çatisë funksionojnë deri në një shpejtësi prej 30 km/h, dhe shpalosja zgjat vetëm nëntë sekonda.
  • Modeli kabriolet prodhohet në Osnabrück, Gjermani, ndërsa të gjitha modelet e tjera T-Roc shkojnë te klientët evropianë nga fabrika VW Autoeuropa pranë Palmela, Portugali.

Kur zgjidhni Volkswagen T-Roc të ëndrrave tuaja në Carvago.com, ne dërgojmë një mekanik që t’i bëjë një inspektim CarAudit të detajuar dhe që t’ju dërgojë një raport të plotë lidhur me gjendjen e saj, si edhe fotografi. Nëse jeni të kënaqur me rezultatin dhe vendosni ta blini veturën, ne kujdesemi për gjithçka, që nga blerja dhe importi, deri te regjistrimi në regjistrin e mjeteve motorike. Gjithçka që duhet të bëni është të prisni momentin kur ne ta parkojmë veturën para shtëpisë suaj.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Doni një veturë me një yll me tri cepa përpara por nuk ju pëlqen të jetë tepër e madhe? Atëherë mund t’ju pëlqejë Mercedes-Benz GLA. Është vetura më e…
Ndodhë rrallë të të bjerë në dorë një kryevepër si kjo. Gjatë kohës që punonte te Fiat, dizajneri amerikan, Frank Stephenson, krijoi një ikonë që njerëzit e admirojnë –…
Vetëm pak emra në botën e veturave u ngjallin emocion njerëzve në përgjithësi aq fort sa Ford Mustang. Makina legjendare amerikane me logon e kalit është duke prezantuar në…