Një zgjedhje nga seria: Peugeot 308 III

Gjenerata e tretë e Peugeot 308 guxon të hedhë bast mbi një dizajn radikal. Ndoshta mund të mos ju pëlqejë, por sigurisht që do t’ju ngjallë një lloj emocioni. Është pa dyshim një zgjedhje tërheqëse për personat që vazhdojnë të preferojnë një “veturë normale” në vend se një veture më të madhe por njëkohësisht nuk duan të ulen në një veturë Golf siç bën gjysma e Evropës.

Në Carvago.com mund të zgjidhni aktualisht mes më shumë se veturave 5000 Peugeot 308. Nga këto, rreth treqind janë të gjeneratës së tretë, e cila festoi përvjetorin e saj të dytë në treg vetëm para pak javësh. Modelet limuzinë ua kalojnë modeleve karavan me raportin 2:1, dhe modelet automatike ua kalojnë modeleve manuale me një raport të ngjashëm. Motorët me naftë përbëjnë rreth 28 %. Edhe hibridet nuk janë të vështira për t’u gjetur, ndërsa versionet tërësisht elektrike janë shumë të rralla.

Peugeot 308 III e përdorur: Motorë, pajisje, besueshmëri

 • Gjenerata e tretë, të cilën prodhuesi e ka emërtuar me emrin P5, ka bazë rrotash dhe trup më të gjatë se varianti i mëparshëm. Pavarësisht kësaj, ka më shumë hapësirë për bagazhet sesa për gjunjët e pasagjerëve në ulëset e pasme. Modeli karavan ka kapacitet bagazhi prej 608 litrash.
 • Ulëset e pasme janë gjithashtu të ndara me raportin 40:20:40. Kjo e bën mjaft ndryshe nga konkurrentët, të cilët mbështeten te ndarja e zakonshme 60:40. Për shembull, kjo do të thotë që mbrapa mund të kesh dy ulëse për fëmijë dhe të futësh një çantë për ski në mes.
 • Njëlloj si më parë, Peugeot 308 është bërë më tepër për kënaqësinë e shoferëve dinamikë sesa për fansat e rehatisë.
 • Diçka interesante është se 308 P5 ishte modeli i parë nga Peugeot që kishte dizajnin e ri të logos.
 • Hapësira e brendshme inovative duket shumë e bukur, megjithatë janë bërë disa sakrifica në disa aspekte ergonomike. Me instrumente të vendosura sipër dhe me timonin e vendosur poshtë ia bën më të vështirë shoferit që të gjejë pozicionin ideal, sidomos për njerëzit më të gjatë.
 • Kontrollet janë kryesisht me ekran me prekje, megjithatë ka edhe butona me shtypje për funksionet tuaja të preferuara nga ekrani kryesor.
 • Ekranet kanë grafikë moderne, shumë tërheqëse, dhe ndryshe nga modeli i mëparshëm, reagojnë shumë shpejt. Edhe cilësia e figurës së kamerës së parkimit është përmirësuar shumë.
 • Disa nga modelet më të pajisura kanë ulëse të parme shumë të mira në të cilat mund të mbështetesh mirë dhe të ndihesh rehat. Madje ato kanë edhe certifikimin ortopedik AGR.
 • Një avantazh i madh i Peugeot 308 është transmisioni automatik me tetë marshe me ndërtimin klasik planetar nga Aisin japonez. Ndërrimi i shpejtësive bëhet në mënyrë shumë të qetë dhe të rehatshme, dhe është vërtetuar që në gjeneratën e parë se është plotësisht i besueshëm.
 • Gjithashtu është diçka mjaft e rrallë që në segmentin kompakt, një veturë të ketë dritare anësore , të cilat përmirësojnë komfortin akustik në shpejtësi autostrade. Peugeot i monton ato në vetura në nivelin e pajisjeve GT.
 • Sidoqoftë, tema e motorëve është paksa e vështirë. Njësitë me benzinë 1.2 dhe 1.6 l kanë pasur historikisht reputacion të keq, dhe me të drejtë. Është tepër shpejt për të vlerësuar besueshmërinë e gjeneratës së re, por ndryshimet e mëdha në të dy motorët e mëparshëm problematikë janë bërë tashmë në vitet e kaluara. Sigurisht që nuk do t’i shmangnim më!
 • Motori 1.2 l është ende i zakonshëm, ndërsa motori 1.6 l tani ofrohet vetëm në variant hibrid plug-in me 180 ose 225 kuaj fuqi. Në kushte reale përdorimi, arrin të përshkojë rreth 50 km vetëm me energji elektrike.

Vetura elektrike Peugeot e-308 përdor të njëjtën arkitekturë si modeli i Opel Astra. Me një kapacitet të përdorshëm prej 50.8 kWh, arrin të përshkojë deri në 415 km me një mbushje, dhe me fuqi maksimale prej 100 kW mund të mbushet deri në 80 % për 35 minuta. Siç e kemi thënë, është e vështirë të gjendet. Kur zgjidhni Peugeot 308 të ëndrrave tuaja në Carvago.com, ne nisim një mekanik për t’i bërë një inspektim të detajuar të CarAudit dhe ju dërgojmë një raport të plotë në lidhje me gjendjen e saj, si edhe fotografi. Nëse jeni të kënaqur me rezultatin dhe vendosni ta blini veturën, ne kujdesemi për gjithçka, që nga blerja deri te importimi dhe regjistrimi në regjistrin e mjeteve motorike. Gjithçka që duhet të bëni është të prisni momentin kur ne të parkojmë veturën para shtëpisë suaj.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Doni një veturë me një yll me tri cepa përpara por nuk ju pëlqen të jetë tepër e madhe? Atëherë mund t’ju pëlqejë Mercedes-Benz GLA. Është vetura më e…
Ndodhë rrallë të të bjerë në dorë një kryevepër si kjo. Gjatë kohës që punonte te Fiat, dizajneri amerikan, Frank Stephenson, krijoi një ikonë që njerëzit e admirojnë –…
Vetëm pak emra në botën e veturave u ngjallin emocion njerëzve në përgjithësi aq fort sa Ford Mustang. Makina legjendare amerikane me logon e kalit është duke prezantuar në…