Një zgjedhje nga seria: Mercedes-Benz C-Class (W205)

Foto: Mercedes-Benz

E gjeni dot cila është vetura më e përdorur e dyta më e kërkuar në Gjermani – tregu më i madh i veturave në Evropë – menjëherë pas veturës Golf? E saktë, është C-Class, një model ekzekutiv kompakt nga Mercedes. Mallrat premium janë bërë diçka standarde.

Gjenerata e fundit, e disponueshme që prej vitit 2021, vazhdon të jetë e shtrenjtë dhe të mos gjendet lehtë për personat që kërkojnë një veturë të dorës së dytë. Ndaj sot do të përqendrohemi te gjenerata e katërt, e shitur nga viti 2014 deri dy vite më parë. Mercedes e identifikon me kodin W205 (modeli limuzinë), ose S205 (modeli karavan). Për momentin do t’i lëmë mënjanë opsionet coupé dhe kabriolet.

Aktualisht Carvago.com ofron mbi 10 000 vetura Mercedes-Benz C-Class! Veturate modelit karavan (zakonisht të emërtuara me shkronjën T) janë paksa më të shumta në treg krahasuar me modelinlimuzinë. Modeli më i famshëm është C 220d; transmisionet automatike mbizotërojnë në masë të konsiderueshme për sa i përket popullaritetit, 81:19.

Mercedes-Benz C-Class i përdorur (W205): Motorë, pajisje, besueshmëri

  • Në këtë rast sigurisht nuk mund të thuhet që “po paguan për emrin”. Njëlloj si konkurrentët nga Audi dhe BMW, je duke marrë ndërtimin e mirë teknik që gjendet në veturat e mëdha luksoze, por në një paketë më të vogël.
  • Kur teknologjia është më komplekse, shpesh kjo nënkupton riparime më të kushtueshme në rast aksidenti – dhe si rrjedhojë edhe siguracion më të shtrenjtë. Megjithatë, shërbimet e rregullta nuk janë medoemos të shtrenjta, ndaj nuk ka pse të keni frikë nga emri i markës në këtë aspekt.
  • Për shkak të një motori me naftë dhe boshtit kardan, hapësira e C-Class nuk është aq e bollshme sa veturat e tjera me motorë transversalë dhe me rrotat e para aktive. Por mjafton për nevojat e përditshme të një familjeje.
  • Rehatia që ofron amortizimi varet shumë nga specifikimet e shasisë dhe nga madhësia e rrotave. Çka mund të duket e habitshme është aftësia lëveizëse dhe shkathtësia në kthesa. C-Class mund ta kënaqë edhe një shofer që i pëlqejnë veturat sportive.
  • Amortizimi premium Airmatic duket si diçka joshëse për të bërë udhëtimin të jetë pothuajse aq i rehatshëm sa disa modele më të mëdha Mercedes. Për personat që duan të blejnë një veturë të përdorur me shumë kilometra, kjo paraqet rrezikun e kostove më të larta për riparimin e kompresorëve të ajrit.
  • Edhe pse C-Class ofrohej me një shumëllojshmëri motorësh, tregu është tejet i mbushur me veturat e mëparshme me katër cilindra të kompanisë dhe me pajisje relativisht modeste. Për shkak të kësaj, mund t’ju duhet pak kohë të gjeni një model me specifikimet e ëndrrave tuaja.
  • Kur inspektojnë Mercedes C-Class të përdorur, mekanikët e Carvago u kushtojnë vëmendje të veçantë funksionimit të elektronikës në bord dhe transmisioneve automatike, si dhe izolimit të mirë të sistemit ftohës.
  • Nga motorët me naftë, ne rekomandojmë makinat e prodhuara nga viti 2018 e më tej, të cilat Mercedes i ka pajisur me serinë e re OM654 me konsum shumë më të ulët. Modelet 180d dhe 200d kanë kapacitet prej 1.5 l, ndërsa 220d dhe 300d janë dylitërsh. Baza e fortë mekanike është e njëjtë për të gjitha.
  • Motorët me benzinë kaluan te teknologjia hibride e lehtë gjatë modernizimit në vitin 2018, duke i bërë paksa më ekonomikë në disa modalitete drejtimi. Ndarja është e ngjashme edhe te modelet me naftë: nuk do të gjeni modelin dylitërsh deri te modeli C300.
  • Modeli sportiv C 63 AMG i pakompromentueshëm është krejt kapitull më vete për sa i përket dinamikës dhe eksperiencës në drejtim, por edhe për sa u përket shpenzimeve. Një alternativë shumë tërheqëse për shoferët që u pëlqejnë veturat sporitve me buxhet më të ulët është motori me gjashtë cilindra C 43 AMG. Është modeli më i mirë i C-Class – është ekskluziv, argëtues, tejet i pajisur, i këndshëm për t’u drejtuar dhe shumë i rehatshëm në trafikun e përditshëm.

Kur zgjidhni Mercedes-Benz C të ëndrrave tuaja në Carvago.com, ne dërgojmë një mekanik që t’i bëjë një inspektim CarAudit të detajuar dhe që t’ju dërgojë një raport të plotë lidhur me gjendjen e saj, si edhe fotografi. Nëse jeni të kënaqur me rezultatin dhe vendosni ta blini veturën, ne kujdesemi për gjithçka, që nga blerja dhe importi, deri te regjistrimi në regjistrin e mjeteve motorike. Gjithçka që duhet të bëni është të prisni momentin kur ne të parkojmë veturën para shtëpisë suaj.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Doni një veturë me një yll me tri cepa përpara por nuk ju pëlqen të jetë tepër e madhe? Atëherë mund t’ju pëlqejë Mercedes-Benz GLA. Është vetura më e…
Ndodhë rrallë të të bjerë në dorë një kryevepër si kjo. Gjatë kohës që punonte te Fiat, dizajneri amerikan, Frank Stephenson, krijoi një ikonë që njerëzit e admirojnë –…
Vetëm pak emra në botën e veturave u ngjallin emocion njerëzve në përgjithësi aq fort sa Ford Mustang. Makina legjendare amerikane me logon e kalit është duke prezantuar në…