5 veturat e përdorura elektrike më të shitura

Foto : Hyundai

Edhe pse veturat elektrike arrijnë vetëm një të dhjetën e shitjeve tona, ato janë vazhdimisht në rritje, dhe vetëm në 12 muajt e fundit shitjet e tyre janë rritur pothuajse 50%. Klientët e Carvago kryesisht i sigurojnë veturat elektrike tre deri në katër vjet të përdorura me kilometrazh deri në 30 mijë kilometra dhe çmim deri në 22 000 €. Gjithashtu struktura e modelit tregon se klientët që blejnë veturë elektrike online e shohin më tepër si veturë të dytë në shtëpi me kosto më të ulët përdorimi dhe mirëmbajtjeje sesa si veturën e tyre kryesore të transportit – kjo është arsyeja pse në këtë kategori mbizotërojnë veturat e vogla dhe kompakte, ndërsa në Carvago, krejt ndryshe, shiten kryesisht veturat nga klasa e mesme e sipër.

Ndërkohë, vetura BMW i3, e cila më parë ishte më e shitura, ka rënë, madje as nuk renditet në TOP 10. Edhe pse vazhdon të jetë shumë e mirë dhe punon në mënyrë të besueshme dhe pas gjithë këtyre viteve, klientët preferojnë veturat elektrike më të reja që kanë garancinë afatgjatë të prodhuesit lidhur me baterinë e tërheqjes. Megjithatë, ia vlen të përmendet se teknikët e Carvago rrallëherë gjejnë bateri me defekte gjatë kontrolleve CarAudit para blerjeve, madje as defekte që përfshihen në garanci. Kjo tregon se bateritë që përdoren në veturat elektrike nuk pritet të kenë probleme, krejt ndryshe nga frika që kishin disa vite më parë.

Këtu janë pesë veturat elektrike më të shitura në Carvago këtë vit:

5. Volkswagen ID.3

Kjo veturë hatchback kompakte zëvendëson gradualisht rolin e versionit elektrik në Golfin e mëparshëm në tregun e veturave të përdorura. Problemet më të mëdha me softuerin pothuajse janë harruar pas përditësimeve të shumta. ID.3 vlerësohet nga klientët për dizajnin e saj modern, e megjithatë ekscentrik, për mënyrën si sillet në rrugë dhe për teknologjitë ndihmëse që funksionojnë mjaft mirë.

👉 Oferta aktuale e Volkswagen ID.3 në Carvago

4. Kia e-Niro

Ujërat e qeta janë të thella. Niro elektrik nuk ju lë ndonjë mbresë të madhe me dizajnin ose parametrat e tij, megjithatë edhe me baterinë e vogël, arrin pa asnjë vështirësi 200 km me një mbushje falë konsumit të ulët, dhe mund të gjendet kundrejt një çmimi fantastik. Në tregun e veturave, gjenerata e parë e e-Niro vazhdon të mbizotërojë, e cila ofrohej deri në vitin 2022.

Foto : Kia

👉 Oferta aktuale e Kia e-Niro në Carvago

3. Hyundai Kona Electric

Vetëm duke i hedhur një sy kapacitetit të baterisë 39 ose 64 kWh) dhe fuqisë së motorit elektrik (100 ose 150 kW) kupton fillimisht se Kona elektrik përdor të njëjtën teknologji të sistemit elektrik si Kia Niro. Për një kohë të shkurtër ajo ofronte distancën më të gjatë në të gjitha veturat elektrike në tregun evropian. Ne rekomandojmë veturat e prodhuara nga viti 2020 në Republikën Çeke, pasi ato janë të pajisura me bateri më të besueshme, SK Innovation.

Foto : Hyundai

👉 Oferta aktuale e Hyundai Kona Electric në Carvago

2. Smart Fortwo EQ

Nuk pati interesin e ndonjë numri të madh shoferësh si veturë e re, por si veturë e përdorur pati mjaft interes nga konsumatorët. Motori i saj me fuqi 60 kW i ofron kësaj veture të vogël më pak se një ton një dinamikë të këndshme, dhe distanca realiste prej 100 km me një mbushje është më se e mjaftueshme për shoferët e qytetit. Të themi të vërtetën, jemi edhe vetë disi të habitur sa sa shumë është shitur Smart elektrik i përdorur.

Foto : Smart

👉 Oferta aktuale e Smart ForTwo EQ në Carvago

1. Nissan Leaf

Leaf origjinal nga viti 2010 ishte tentativa serioze e parë drejt një veture elektrike të prodhuar në masë me çmim të përballueshëm. Dhe rezultati nuk ishte dhe aq i mirë. Gjenerata e dytë, e ofruar nga viti 2017, vazhdon të ketë bateri me ftohje me ajër, e cila falë eksperiencës së fituar, nuk degradohet më aq shumë, dhe ndërtimi i thjeshtë i kontribuon faktit se Leaf vazhdon të mbetet një nga veturat elektrike më të pranuara me 5 dyer.

Foto : Nissan

👉 Oferta aktuale e Nissan Leaf në Carvago

Veturat elektrike më të shitura në Carvago sipas shteteve* 

Shteti AT CZ DE IT PL RO SK
1. Audi e-tron Smart ForTwo Smart ForTwo VW ID.3 Nissan Leaf Smart ForTwo Nissan Leaf
2. VW ID.3 Nissan Leaf Hyundai Kona EV Fiat 500e Kia e-Niro Nissan Leaf BMW i3
3. Audi Q4 Kia e-Niro Škoda Enyaq Smart ForTwo M-B EQA Audi e-tron Hyundai Kona EV
4. Fiat 500e Hyundai Kona EV VW ID.3 Nissan Leaf Fiat 500e VW ID.4 Kia e-Niro
5. Škoda Enyaq Hyundai Ioniq Audi e-tron Peugeot e-208 Audi Q4 VW ID.3 Audi e-tron

*Janar deri Maj 2024.Shtetet ku Carvago operon në mënyrë aktive. Nuk ka ende të dhëna të mjaftueshme për Kosovën.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm: