Ojetiny ze Švédska opět po roce: Je stále výhodné chtít auto z populární severské destinace?

Infografika Carvago

Společnost Carvago před rokem zveřejnila analýzu, ze které vyplynulo, že některé modely aut jsou výrazně levnější ve Švédsku než v Česku. Jak si stojí porovnání cen po roce od zveřejnění analýzy? Vycítili švédští prodejci příležitost a zdražili?

  • Více než 60 různých modelů je levnějších o více než sedmdesát tisíc Kč
  • Výrazné rozdíly v ceně najdeme u modelů VW, Škoda, BMW, Volvo a dalších
  • Zánovní Škoda Kodiaq s letošním rokem výroby je o téměř dvě stě tisíc levnější ve Švédsku než v Česku

Švédsko je stále lákavou destinací pro nákup ojetých vozů. To je závěr analýzy společnosti Carvago, největšího online prodejce ojetin s více než milionem vozů v nabídce z celé Evropy. „Rozdíly v cenách jsou v některých případech překvapivé. Důvody však mohou být různé, kromě progresivní silniční daně můžeme hledat příčinu i v odlišné cenové politice automobilek v Česku a Švédsku, kdy rozdíl v pořizovací hodnotě nového vozu v případě totožného modelu může jít až do statisíců jako v případě Škody Kodiaq,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvago.

Auta s největším rozdílem v ceně

Zajímavé cenové rozdíly jsou k nalezení v různých třídách automobilů. Zánovní SUV Škoda Kodiaq z roku 2024 (první generace po faceliftu) výkonným motorem 2.0 TDI 147 kW a nájezdem do 5 tisíc km má rozdíl v mediánu cen za posledních 5 měsíců 187 tisíc korun. Mezi cenově dostupnějšími vozy boduje Volvo V60 z roku 2018 v dieselové specifikaci D4, výkonem 140 kW a s nájezdem 100 až 150 tisíc kilometrů s rozdílem mediánových cen 129 tisíc korun.  Podrobnou analýzu obsahující více než 170 konkrétních modelů levnějších o 24 tisíc Kč a více naleznete zde.

Provoz dieselu se ve Švédsku prodraží

Švédsko patřilo k průkopníkům zohlednění produkce emisí při určování výše každoročně placené silniční daně, vždyť první takový systém představilo již v roce 1991. Poslední úpravy vedou švédskou veřejnost k tomu, že přechází na elektrické, hybridní či obecně nízkoemisní modely aut. Například majitel Seatu Tarraco, SUV s dieselovým motorem 2.0 TDI 140 kW a rokem registrace 2019, zaplatí ročně na silniční dani 18 326 SEK* (37 203 Kč), což je tomto případě více než 5 procent jeho hodnoty na švédském trhu. 

Jak dovézt auto ze Švédska

Dovoz ojetiny ze Švédska je zcela jistě náročnější než z blízkých spolkových zemí v Německu. „Využít služeb firem, které se dovozem zabývají, nebo pro své auto rovnou vyrazit do Švédska osobně skýtá různá úskalí jako jazykové bariéry, náklady na prověření vozu a podobně. Obě varianty ale spojuje jedno, z našeho pohledu výrazné, riziko – uplatnění záruky. V případě jakéhokoliv problému jste odkázání na prodejce ve Švédsku. To u Carvago nehrozí, vše řeší zákazník s námi a my za auto ve chvíli výkupu přebíráme plnou zodpovědnost,“ vysvětluje Jakub Šulta. 

Značné úspory lze při dovozu ze Švédska dosáhnout například u zánovní Škody Kodiaq v atraktivní specifikaci. Infografika Carvago

Vyhledávání švédských vozů na Carvago je snadné. K výběru lokality slouží hned první položka na stránce pokročilého vyhledávání. V ceně vozu je již započítaná marže 4 procenta, dalšími náklady představuje fyzická kontrola vozu CarAudit za 1990 Kč a doprava vypočítaná na základě PSČ. V případě dovozu ze Švédska to činí přibližně 25 tisíc korun. Následně si zákazník zvolí doprovodné služby (přihlášení, pojištění, extra mytí, doručení na pickup point nebo k sobě domů), to vše bez stresu a z pohodlí domova. I při využití všech služeb zájemce o některý z výše uvedených vozů stále ušetří značnou částku. K tomu má právo automobil do 14 dnů vrátit a zároveň je chráněn roční zárukou, kterou lze prodloužit až na 3 roky.

Modelový příklad: Volvo V60, 2.0 D4, 2018, 4X2, 100–150 tisíc km nájezd, Švédský medián 421 000 Kč, Cena Carvago 438 000 Kč, CarAudit 1 990 Kč, Doprava 25 000 Kč, Přihlášení 3 000 Kč, Celkem 468 000 Kč, Český medián 550 000 Kč, Úspora 82 000 Kč

*Výpočet silniční daně ve Švédsku na základě veřejných zdrojů

O analýze

Carvago porovnalo prodeje na největších inzertních serverech v Česku (sauto.cz) a ve Švédsku (blocket.se) za posledních 5 měsíců (1.1. 2024–31.5. 2024). Obsahem analýzy je rozpad jednotlivých modelů na základní specifikace v mediánových cenách.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články:

Carvago.com, online platforma pro prodej ojetých vozů, s potěšením oznamuje dosažení významného milníku – v nedávné době doručila vůz svému 15 000. zákazníkovi. Tento úspěch je důkazem rostoucího trendu,…