Zatímco poslední vývoj trhu s novými automobily naznačuje, že definitivní vítězství elektrických aut nad spalovacími přijde později, než politici, zákazníci i samotní výrobci aut předpokládali, popularita elektromobilů z druhé ruky rychle stoupá. Řidiči po celé Evropě si totiž začínají uvědomovat, že starší elektromobil s mizivými provozními náklady (při nabíjení doma okolo 1 Kč/km) a jednoduchou obsluhou je ideálním druhým či třetím autem do domácnosti. Je pravda, že reálný dojezd na jedno nabití se s postupným stárnutím trakční baterie zkracuje, ale i těch 100-150 km, které starší levná elektroauta zvládnou, na cesty na nákupy, k lékaři či do práce mnoha lidem stačí. Proto jsme vybrali pět modelů, které jsou i po letech schopny spolehlivého fungování, výměnu baterie obvykle nepotřebují a cenově jsou dostupné i pro domácnosti s běžným rozpočtem.
‼️ To nejdůležitější o technice elektrických aut a životě s nimi se dozvíte v našem Průvodci elektrickými a hybridními vozy.
BMW i3
2011–2019
Futuristicky tvarovaný elektromobil s kompozitovou karoserií notně předběhl dobu. Ve výrobě vydržel téměř dekádu a ještě nedávno suverénně vládl žebříčkům nejprodávanějších elektrických aut z druhé ruky. Nejdelší dojezd nabídnou vozy vyrobené po roce 2018, kdy BMW i3 dostalo 120Ah baterii. Pozor, automobilka v případě tohoto modelu neuváděla kapacitu v běžnějších kilowatthodinách. Zmíněných 120Ah je 42 kWh. Varianta REX se spalovacím motorem prodlužujícím dojezd vypadá na papíře jako ideální způsob, jak se vyhnout vybití baterie mimo dosah nabíječky. V praxi ale REX přinesl dodatečné pořizovací i servisní náklady, v roce 2019 jej automobilka z nabídky vyřadila a ani my jej příliš nedoporučujeme. Nejstarší i3 s 60Ah baterií stále ujedou na jedno nabití okolo 100 km, u novějších to bude víc než dvojnásobek. Více o ojetém BMW i3 se dozvíte v samostatném článku.
👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů BMW i3
Hyundai Ioniq Electric
2016–2022
Model Ioniq se vyráběl s full-hybridním, plug-in hybridním i čistě elektrickým pohonem. My se dnes zaměříme jen na ten poslední. Kompaktní sedan nabídl dostatek místa pro čtyři lidi a především excelentní aerodynamiku, díky níž dosahoval i s relativně malou baterií (28 kWh, po faceliftu v r. 2019 38 kWh) zajímavého dojezdu. Faceliftovaný vůz sice dostal spolu s větší baterií také výkonnější pohon (100 místo 88 kW), stejnosměrné rychlonabíjení však v praxi zpomalilo. Což ovšem v námi zvažovaném scénáři druhého auta do domácnosti na krátké cesty nehraje roli, protože to se vždy bude nabíjet střídavým proudem přes noc. Trakční baterie funguje spolehlivě, to spíš odejde startovací olověná. A někdy se při prověrkách setkáváme s hlučným chodem elektromotoru, způsobeným vadnými ložisky.
👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Hyundai Ioniq Electric
Smart Fortwo EQ 453
2017–2023
Elektrický Smart se poprvé objevil už v roce 2012. Nás dnes zajímá generace 453, vyráběná do loňska. Stejně jako v případě spalovacích verzí nabízel Smart dvě karosářské varianty: Coupé a oblíbené Cabrio se stahovací střechou. Od začátku až do konce se model vyráběl s jedinou variantou pohonu. Vzadu uložený elektromotor o výkonu 60 kW poháněl zadní kola a napájela jej lithiová baterie o jmenovité kapacitě 17,6 kWh (využitelných 16,7). Po přechodu na přísnější homologační standard WLTP uváděl Smart dojezd 133 km. V praxi to při běžném používání bylo spíš okolo stovky. U nového vozu. Při vyšším stáří a nájezdu může reálný dojezd klesnout až někam k 70–80 km. Přestože kosmetický stav ojetin nebývá výstavní, s vážnějšími problémy se mechanici Carvago při kontrolách ojetých Smartů ForTwo EQ nesetkávají.
👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Smart ForTwo EQ
Volkswagen e-Golf
2014-2020
Kdo si dnes ještě pamatuje, že k průkopníkům bezemisní mobility patřil i Volkswagen? Elektrickou verzi svého bestselleru představil už před deseti lety. Stáří nejstarších kusů a pasivní chlazení baterie budí obavy, ale baterie funguje i po letech, pokud předchozí majitelé příliš často nevyužívali rychlonabíjení stejnosměrným proudem. Důvodem k uznání reklamace v rámci osmileté záruky je pro VW pokles kapacity baterie pod 70 procent. Nejstarší e-Golfy se už této hodnotě přibližují a v záruce nejsou, ale většinou pořád jezdí. Jen neujedou s plně nabitou baterií tolik, co před lety. Do roku 2017 si model musel vystačit s kapacitou 24 kWh. Modernizace přinesla dalších 12 kWh navíc, rychlejší „domácí“ nabíjení a díky výkonnějšímu motoru také zrychlení 0-100 km pod 10 sekund. Velkou výhodu v zimních měsících představuje příplatkové tepelné čerpadlo. Více o ojetém Volkswagenu e-Golf se dozvíte v samostatném článku.
👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Volkswagen e-Golf
Tesla Model S
2012–dosud
Pokud jste si z dosavadních aut v našem přehledu nevybrali, máme na závěr tip pro odvážné: Model S, první „masový“ model značky Tesla a vlastně faktický průkopník celého odvětví. Byl to právě on, který ukázal ostatním automobilkám, že elektromobil nemusí být jen superefektivní městské vozítko, ale i výkonný luxusní sedan, po jakém budou lidé doopravdy toužit. Nejstarší „TMS“ lze dnes pořídit za sumy okolo půl milionu korun. Připravit se musíte na množství drobnějších závad od zatékající panoramatické střechy přes rozvrzaný interiér (dílenské zpracování Tesly bylo dlouho opravdu katastrofální) až po stávkující elektrické kliky dveří. To hlavní, tedy elektrický pohon včetně baterie, však i ve velmi starých vozech obvykle funguje. Samozřejmě s tím, že reálný dojezd je už jen zlomkem původních hodnot. Pořízení staré Tesly může ale dávat i překvapivý finanční smysl: vozy zakoupené do 31. prosince 2016 mají totiž nabíjení v síti Tesla Superchager „doživotně“ zdarma. Specifickým benefitem je také nadšená komunita majitelů, která ochotně poradí s řešením případných problémů.
👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Tesla Model S
Proč tu nejsou…
Přestože jde o přehled levných elektroaut, zařadili jsme do něj jen modely, které lze komfortně používat jako běžné auto a u nichž není statisticky pravděpodobná nutnost extrémně nákladné výměny baterie. Proto zde chybí třeba originální dvoumístné vozítko Renault Twizzy, masochisticky spartánské Mitsubishi i-MiEV (včetně sourozenců Citroen C-Zero a Peugeot iOn) nebo Nissan Leaf 1. generace. Ten sice v mnoha evropských domácnostech slouží ke spokojenosti majitelů, riziko selhání baterie je u něj příliš velké. Proto první Leaf nenajdete ani na Carvago, nabízíme až druhou generaci. Notoricky nespolehlivé modely a motorizace totiž z nabídky vyřazujeme. I když prodáváme auta z druhé ruky, chceme nabízet jen vozy, u nichž můžeme předpokládat, že vám budou ještě dlouho a dobře sloužit bez nadměrných servisních výdajů.