Prodejci ojetin běžně slibují výbavu, kterou auto nemá. Toto jsou nejčastější případy

Foto: Pexels.com

  • Autobazary v inzerci běžně uvádějí neexistující prvky výbavy
  • Nejčastěji nepravdivě slibují bezklíčové odemykání, tempomat nebo zimní kola
  • Kontrola prvků výbavy je součástí služby CarAudit, kterou Carvago poskytuje svým zákazníkům

Výbava patří při výběru auta k nejčastějším kritériím. Výjimkou nejsou ani zákazníci, pro které jsou například vyhřívaná sedadla nebo komfortní odemykání důležitější než motor nebo dokonce typ karoserie. Prodejci to samozřejmě vědí – a někteří toho bez rozpaků využívají, když slibují v inzerátech prvky, které konkrétní vůz nemá. Spoléhají na to, že si zákazník před podpisem smlouvy chybějících položek nevšimne nebo že se ho alespoň podaří přesvědčit na jiný vůz z nabídky.

„Naše zkušenosti potvrzují, že prodejci auta nabízená v inzerátech ‚vylepšují‘ zcela běžně,“ říká Jan Skála, ředitel nákupu a logistiky Carvago. „Vedle inzerování vozů, které ve skutečnosti vůbec neexistují a mají jen přilákat zákazníky do bazaru, a tajení informací o skutečném technickém stavu je právě nepravdivě uváděná výbava prohřeškem, s nímž se v rámci služby CarAudit setkáváme v největší míře.“

Podle našich analýz dochází k nepravdivému uvádění výbavy nejčastěji v těchto případech:

LED světlomety

Foto: BMW Group

Z  automobilové inzerce by se mohlo zdát, že diodami si dnes svítí na cestu naprostá většina aut. Realita je přitom zcela jiná. Extrémně často se setkáváme s případy, kdy prodejce slibuje v inzerátu LED světla, ačkoliv LED technologie zajišťuje pouze denní svícení a samotné světlomety jsou halogenové, v lepším případě výbojkové. Z fotek to jde někdy poznat docela dobře, jindy hůř. Vyplatí se ověřit si, jaké varianty světel se pro vámi vybraný model nabízely a jak vypadají. Za pokročilé světlomety s natáčením do zatáček nebo dokonce vykrýváním protijedoucích vozů se obvykle připlácí. Základní LED světla často žádné pokročilé funkce nenabízejí a mnohdy ani nijak skvěle nesvítí. Zbystřete, pokud je v autě kolečko pro seřizování sklonu světlometů. Svítivost světlometů bez automatické regulace sklonu je totiž homologačními předpisy omezena na 2000 lumenů.

Bezklíčové odemykání

Foto: Mercedes-Benz

Bezklíčový přístup do vozu je dnes velmi žádaným komfortním prvkem výbavy. Například majitelé vozů Toyota jsou na něj zvyklí i v těch nejmenších modelech. U mnoha jiných výrobců nicméně „bezklíč“ takovou samozřejmostí není. Někteří jej nabízejí jen v rámci vyšších stupňů výbavy, zatímco u prémiových značek se za něj mnohdy musí samostatně připlácet i v těch největších a nejluxusnějších modelech. A právě v případě prémiových značek prodejci přítomnost bezklíčového odemykání velmi často slibují i tehdy, když první majitel nabízeného vozu tuto položku neobjednal.

Elektricky seřiditelná sedadla

Foto: Mercedes-Benz

Není sedačka v elektrice jako sedačka v elektrice. Pod tímto pojmem si můžeme představit téměř cokoliv od pouhého nastavení vzdálenosti od volantu přes základní čtyřsměrné seřízení sedadla řidiče až po příplatková komfortní „křesla“ v prémiových vozech nejvyšší třídy. Pokud auto elektricky nastavitelná sedadla opravdu má, prodejce je obvykle do inzerátu nafotí. Jestliže inzerát elektrická sedadla slibuje, ale na fotkách nejsou, mějte se na pozoru. U prémiových vozů, v nichž bývají jsou elektrické sedačky standardem, se naopak setkáváme s tím, že prodejci vydávají základní variantu sedadel za příplatkovou komfortní.

Tempomat nebo adaptivní tempomat

Foto: Ford

Přestože v moderních vozech není tempomat již takovou vzácností jako kdysi, zejména u menších a levnějších modelů vozy bez tempomatu stále najdeme. Prodejci však mají ve zvyku u některých modelů uvádět tempomat prakticky vždy, bez ohledu na realitu. Výjimkou nejsou ani případy, kdy vůz sice tempomat má, ale obyčejný, zatímco inzerát slibuje tempomat adaptivní – tedy takový, který samočinně udržuje podélný odstup od vozidla jedoucího vpředu. Vodítkem mohou být ovládací prvky. Součástí ovládání adaptivního tempomatu jsou obvykle tlačítka pro nastavení odstupu, ať už na páčce nebo na volantu.

Druhá sada kol

Foto: Porsche

Z inzerátů by se někdy mohlo zdát, že druhá sada kol, obvykle se zimními pneumatikami, je u ojetin téměř samozřejmostí. Pokud se ale zákazník o kola nehlásí, prodejce je nechá k samostatnému prodeji nebo je zájemci „nabídne“ až v rámci vyjednávání o ceně vozu. Ani pak ale nemusí být vyhráno. Nespokojte se s tím, že prodávající vám úslužně naloží kola zabalená v bílém igelitu do kufru. Nechte si je napřed ukázat a zkontrolujte, zda nejsou disky odřené a pneumatiky sjeté.

„I kdyby prodávající působil od pohledu sebečestnějším dojmem, při nákupu ojetého vozu vždy doporučuji důsledně uplatňovat heslo ‚důvěřuj, ale prověřuj‘,“ radí Jan Skála. „Kontrola výbavy je jen jedním z problémů, které Carvago řeší za naše zákazníky. V rámci CarAuditu prověří zkušený mechanik pověří více než 270 bodů a vypracuje podrobnou zprávu s výčtem všech zjištěných nedostatků. Zákazník tak získá perfektní představu o skutečném stavu vyhlédnutého auta a může se informovaně rozhodnout, zda o něj má zájem.“

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Přestože letadlem dnes vyráží na cesty více turistů než kdykoliv v minulosti, auto zůstává díky své všestrannosti velmi populárním prázdninovým dopravním prostředkem. Co si ohlídat, než vyrazíte na cestu?…
Přestože elektromobily stále tvoří jen zhruba desetinu našich prodejů, jejich podíl neustále stoupá a jen za posledních 12 měsíců narostl téměř o 50 procent. Zákazníci Carvago nejčastěji pořizují elektrická…