<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>Carvago Blog</title>
	<atom:link href="https://blog.carvago.com/pl/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://blog.carvago.com/pl/</link>
	<description>Autotržiště s miliony prověřených aut - Carvago.com</description>
	<lastBuildDate>Fri, 21 Aug 2026 08:26:12 +0000</lastBuildDate>
	<language>pl-PL</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	

<image>
	<url>https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2022/10/favicon.svg</url>
	<title>Carvago Blog</title>
	<link>https://blog.carvago.com/pl/</link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>WP.pl: Europa wybiera trzy kolory aut. Polska wyłamuje się z tego trendu</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/wp-pl-europa-wybiera-trzy-kolory-aut-polska-wylamuje-sie-z-tego-trendu/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 21 Aug 2026 08:26:12 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7307</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wp-pl-europa-wybiera-trzy-kolory-aut-polska-wylamuje-sie-z-tego-trendu/">WP.pl: Europa wybiera trzy kolory aut. Polska wyłamuje się z tego trendu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wp-pl-europa-wybiera-trzy-kolory-aut-polska-wylamuje-sie-z-tego-trendu/">WP.pl: Europa wybiera trzy kolory aut. Polska wyłamuje się z tego trendu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Moto.pl: To najczęściej kupowane auto na rynku wtórnym w Polsce. Prześwietlamy koreański hit!</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/moto-pl-to-najczesciej-kupowane-auto-na-rynku-wtornym-w-polsce-przeswietlamy-koreanski-hit/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 21 Aug 2026 08:25:06 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7304</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/moto-pl-to-najczesciej-kupowane-auto-na-rynku-wtornym-w-polsce-przeswietlamy-koreanski-hit/">Moto.pl: To najczęściej kupowane auto na rynku wtórnym w Polsce. Prześwietlamy koreański hit!</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/moto-pl-to-najczesciej-kupowane-auto-na-rynku-wtornym-w-polsce-przeswietlamy-koreanski-hit/">Moto.pl: To najczęściej kupowane auto na rynku wtórnym w Polsce. Prześwietlamy koreański hit!</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Benzyna, diesel, hybryda czy samochód elektryczny? Jaki napęd wybrać w 2026 roku</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/benzyna-diesel-hybryda-czy-samochod-elektryczny-jaki-naped-wybrac-w-2026-roku/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 17 Aug 2026 11:55:06 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Artykuły]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7289</guid>

					<description><![CDATA[<p>Jeszcze kilka lat temu wybór napędu często sprowadzał się do prostego pytania: benzyna czy diesel? Dziś oferta jest znacznie szersza. Oprócz silników benzynowych i wysokoprężnych powszechne są miękkie hybrydy (mild hybrid), pełne hybrydy (full hybrid), hybrydy plug-in oraz samochody w pełni elektryczne. Który napęd jest najlepszy? Liczy się nie tylko zużycie paliwa czy cena zakupu. [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/benzyna-diesel-hybryda-czy-samochod-elektryczny-jaki-naped-wybrac-w-2026-roku/">Benzyna, diesel, hybryda czy samochód elektryczny? Jaki napęd wybrać w 2026 roku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p style="font-weight: 400;">Jeszcze kilka lat temu wybór napędu często sprowadzał się do prostego pytania: benzyna czy diesel? Dziś oferta jest znacznie szersza. Oprócz silników benzynowych i wysokoprężnych powszechne są miękkie hybrydy (mild hybrid), pełne hybrydy (full hybrid), hybrydy plug-in oraz samochody w pełni elektryczne. Który napęd jest najlepszy? Liczy się nie tylko zużycie paliwa czy cena zakupu. Znacznie ważniejsze jest to, gdzie samochód parkuje, jak długie trasy zwykle pokonuje, ile czasu spędza w mieście, jak często wyjeżdża w dalekie podróże i czy można go regularnie ładować.</p>
<p style="font-weight: 400;">Zanim zaczniesz porównywać konkretne samochody, odpowiedz sobie na kilka praktycznych pytań:</p>
<ul>
<li>Czy możesz regularnie ładować samochód w domu lub w pracy?</li>
<li>Czy Twoje codzienne trasy są krótkie, średniej długości, czy głównie autostradowe?</li>
<li>Czy często jeździsz w gęstym ruchu miejskim?</li>
<li>Czy odbywasz długie podróże kilka razy w tygodniu, czy tylko kilka razy w roku?</li>
<li>Czy regularnie musisz ciągnąć cięższą przyczepę lub przewozić duże obciążenia?</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Odpowiedzi na te pytania zwykle pozwalają wybrać odpowiedni napęd szybciej niż tabela danych technicznych. Nie ma też sensu szukać uniwersalnego progu rocznego przebiegu, od którego jeden konkretny napęd zaczyna się „opłacać”. Rzeczywiste koszty zależą od ceny danego samochodu, paliwa lub energii, serwisu oraz sposobu użytkowania.</p>
<h2>Benzyna: uniwersalny wybór przy małych i średnich przebiegach</h2>
<p style="font-weight: 400;">Dla wielu kierowców silnik benzynowy pozostaje najprostszym wyborem. Ma sens zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz regularnie ładować samochodu, nie pokonujesz ekstremalnie dużych przebiegów rocznych, a Twoje trasy są zróżnicowane. Benzyna sprawdza się u kierowców, którzy łączą jazdę po mieście, krótsze wyjazdy i sporadyczne dłuższe podróże.</p>
<p style="font-weight: 400;">Nowoczesny silnik benzynowy również nie jest jednak pozbawiony komplikacji. Turbosprężarki, bezpośredni wtrysk i filtry cząstek stałych sprawiają, że współczesne jednostki są technicznie bardziej złożone niż starsze silniki wolnossące. W niektórych silnikach z bezpośrednim wtryskiem, używanych głównie na krótkich trasach miejskich, mogą powstawać nagary na zaworach dolotowych lub wtryskiwaczach. Częste zimne rozruchy i bardzo krótkie przejazdy nie są na ogół idealnym trybem pracy dla silnika spalinowego.</p>
<h2>Diesel: nadal doskonały na długie trasy</h2>
<p style="font-weight: 400;">Silnik Diesla ma sens przede wszystkim tam, gdzie regularnie wykorzystujesz jego mocne strony: niskie zużycie paliwa przy jednostajnej jeździe i wysoki moment obrotowy. Jeśli co tydzień pokonujesz długie trasy autostradowe lub międzymiastowe, diesel może być bardzo racjonalnym wyborem również w 2026 roku. Dobrze sprawdza się także w większych samochodach lub przy regularnym holowaniu przyczepy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Z kolei nowoczesny diesel jest mniej odpowiedni do auta, które przez większość czasu przejeżdża zaledwie kilka kilometrów po mieście, a silnik ledwo zdąży się rozgrzać. Układy oczyszczania spalin, zwłaszcza filtr cząstek stałych, wymagają odpowiednich warunków pracy. Długotrwała niewłaściwa eksploatacja lub zaniedbany serwis mogą prowadzić do kosztownych awarii.</p>
<p style="font-weight: 400;">W używanym dieslu z większym przebiegiem szczególnie ważne są historia serwisowa oraz stan układów takich jak DPF, EGR i SCR. Jeśli nie działają prawidłowo, problemem jest nie tylko potencjalnie wysoki rachunek za naprawę. Samochód może też emitować znacznie więcej substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi, niż zakładali jego konstruktorzy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Diesel nie jest więc napędem, którego trzeba unikać za wszelką cenę ani z powodu którego należy mieć wyrzuty sumienia. Nowoczesny silnik wysokoprężny w dobrym stanie emituje bardzo mało szkodliwych substancji. Wymaga jednak właściwego sposobu użytkowania, a przy dużych przebiegach także potencjalnie kosztownej obsługi.</p>
<h2>Full hybrid: mocny w mieście i bez kabla do ładowania</h2>
<p style="font-weight: 400;">Tak zwany full hybrid, oznaczany także skrótem HEV, łączy silnik spalinowy z elektrycznym i mniejszym akumulatorem, którego kierowca nie ładuje z gniazdka. Jego największa zaleta ujawnia się w mieście i ruchu podmiejskim. Podczas częstego hamowania i ruszania system odzyskuje energię, a część trasy może pokonać z wyłączonym silnikiem spalinowym. Pozwala to ograniczyć zużycie paliwa właśnie w warunkach, w których zwykły silnik spalinowy jest najmniej efektywny.</p>
<p style="font-weight: 400;">Full hybrid jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z części zalet elektryfikacji, ale nie chcą lub nie mogą regularnie ładować samochodu. W codziennym użytkowaniu praktycznie nie muszą przy tym uczyć się niczego nowego.</p>
<p style="font-weight: 400;">Na długiej i szybkiej trasie jego przewaga jest mniejsza. Podczas jednostajnej jazdy jest mniej okazji do rekuperacji, a większość pracy wykonuje silnik spalinowy. Hybryda nie musi więc być najlepszym wyborem dla kierowcy, który większość kilometrów pokonuje z prędkościami autostradowymi. W takich warunkach zużycie paliwa może być nawet wyższe niż w konwencjonalnym samochodzie spalinowym.</p>
<h2>Hybryda plug-in: dobry wybór, jeśli naprawdę ją ładujesz</h2>
<p style="font-weight: 400;">Hybryda plug-in, czyli PHEV, ma większy akumulator niż full hybrid i można ją ładować z zewnętrznego źródła. Na wielu codziennych trasach może dzięki temu działać głównie jak samochód elektryczny, a podczas dalekich podróży korzystać z silnika spalinowego.</p>
<p style="font-weight: 400;">Brzmi to jak idealne połączenie obu światów, ale tylko w odpowiednich warunkach.</p>
<p style="font-weight: 400;">PHEV ma najwięcej sensu dla kierowcy, który może regularnie ładować auto w domu lub w pracy, a jego codzienne trasy zwykle mieszczą się w zasięgu elektrycznym samochodu. Silnik spalinowy służy wtedy głównie podczas dłuższych podróży, kiedy nie trzeba planować każdego postoju na ładowanie.</p>
<p style="font-weight: 400;">Jeśli jednak nie ładujesz regularnie hybrydy plug-in, nie wykorzystujesz głównego powodu, dla którego wozi ona większy akumulator i kompletną elektryczną część układu napędowego. Samochód jest też bardziej złożony, ponieważ łączy silnik spalinowy, silnik elektryczny, akumulator, elektronikę ładowania oraz inne powiązane układy. W porównaniu z autem w pełni elektrycznym nadal wymaga również standardowego serwisowania silnika spalinowego.</p>
<p style="font-weight: 400;">Nie oznacza to, że hybrydy plug-in są z założenia awaryjne. W używanym egzemplarzu warto jednak sprawdzić zarówno część spalinową, jak i elektryczną. Przed zakupem zadaj sobie proste pytanie: czy naprawdę będę regularnie podłączać ten samochód do gniazdka? Jeśli nie, full hybrid lub zwykły napęd spalinowy będzie praktyczniejszy.</p>
<h2>Samochód elektryczny: najwygodniejszy, gdy ładowanie staje się częścią parkowania</h2>
<p style="font-weight: 400;">Samochód elektryczny może być wyjątkowo wygodny w codziennym użytkowaniu. Pracuje cicho i płynnie, natychmiast reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia i nie emituje spalin z rury wydechowej. Jego praktyczność zależy jednak przede wszystkim od tego, jak łatwo można go ładować.</p>
<p style="font-weight: 400;">Nie trzeba mieszkać obok szybkiej ładowarki. Takie ładowanie jest zresztą drogie i nie nadaje się najlepiej do regularnego korzystania. Ważniejsza jest możliwość ładowania tam, gdzie samochód i tak stoi przez kilka godzin – najczęściej w domu lub w pracy.</p>
<p style="font-weight: 400;">W takim przypadku użytkowanie może być prostsze niż w samochodzie spalinowym. Po przyjeździe podłączasz auto, a w kolejną podróż ruszasz z naładowanym akumulatorem. W codziennych dojazdach oraz na regularnych krótkich i średnich trasach jest to bardzo wygodny sposób korzystania z samochodu.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="pg4l7q3kDR"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="„Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo“ — Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/embed/#?secret=YGMLwMTJKm#?secret=pg4l7q3kDR" data-secret="pg4l7q3kDR" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">Bez możliwości ładowania w domu lub w pracy sytuacja się zmienia. Kierowca musi planować ładowanie publiczne jako osobną czynność albo łączyć je z innymi postojami. Jeśli nie jesteś prawdziwym entuzjastą elektromobilności, a szybkie ładowarki nie znajdują się naturalnie na Twoich codziennych trasach, po pewnym czasie może to być uciążliwe. I, jak już wspomnieliśmy, również dość drogie.</p>
<p style="font-weight: 400;">Samochód elektryczny poradzi sobie także z długimi podróżami, ale wymaga innego rytmu niż auto spalinowe. Na zasięg wpływają prędkość, temperatura, profil trasy i obciążenie, a podczas dłuższych przejazdów trzeba uwzględnić postoje na ładowanie. Przy częstym holowaniu przyczepy lub bardzo dużych przebiegach autostradowych inny napęd może więc okazać się praktyczniejszy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Więcej informacji o poszczególnych rodzajach zelektryfikowanych napędów, akumulatorach i ładowaniu znajdziesz również w naszym <a href="https://carvago.com/pl/electric-hybrid-vehicles">przewodniku po samochodach elektrycznych i hybrydowych</a>.</p>
<h2>A co z mild hybrid?</h2>
<p style="font-weight: 400;">Mild hybrid, czyli MHEV, często wymienia się obok full hybrid i hybrydy plug-in, ale z punktu widzenia kierowcy jest znacznie bliższy zwykłemu samochodowi spalinowemu.</p>
<p style="font-weight: 400;">Niewielki silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową, na przykład podczas ruszania lub przyspieszania, i może nieznacznie ograniczyć zużycie paliwa. Samochodu nie ładuje się z gniazdka i nie może on pokonywać dłuższych odcinków wyłącznie na napędzie elektrycznym. Mild hybrid nie jest więc samodzielną alternatywą dla samochodu elektrycznego ani full hybrid. Przy wyborze praktyczniej jest traktować go przede wszystkim jako auto benzynowe lub wysokoprężne o potencjalnie niższym zużyciu paliwa, zwłaszcza w mieście.</p>
<h2>W skrócie: najlepszy napęd w pięciu typowych scenariuszach</h2>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Codzienne dojazdy i możliwość ładowania w domu lub w pracy</strong><br />
Samochód elektryczny jest zwykle pierwszą opcją, którą warto rozważyć. Jeśli większość codziennych tras z zapasem mieści się w jego realnym zasięgu, ładowanie może być bardzo wygodne.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Miasto i okolice bez możliwości ładowania</strong><br />
Full hybrid często ma najwięcej sensu. Jeśli roczny przebieg jest niewielki lub priorytetem jest prostszy i tańszy samochód, dobrą alternatywą pozostaje benzyna.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Regularne długie trasy autostradowe</strong><br />
Diesel pozostaje najlepszym kandydatem, zwłaszcza przy dużym przebiegu, długich trasach lub regularnej jeździe z wyższą prędkością.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Krótkie codzienne trasy i sporadyczna bardzo długa podróż</strong><br />
Przy możliwości regularnego ładowania dobrze może sprawdzić się hybryda plug-in. Codzienne przejazdy pokonuje głównie na napędzie elektrycznym, a podczas długiej podróży korzysta z silnika spalinowego.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Niski roczny przebieg i nieregularne użytkowanie</strong><br />
Często sens ma samochód benzynowy lub full hybrid. Przy takim sposobie użytkowania nie warto płacić za możliwości napędu, których w praktyce prawie nie wykorzystasz.</p>
<h2>Najczęściej zadawane pytania</h2>
<h3>Czy diesel opłaca się w 2026 roku?</h3>
<p style="font-weight: 400;">Tak, zwłaszcza przy regularnych długich trasach, większych przebiegach lub potrzebie holowania przyczepy. Do głównie krótkich przejazdów miejskich diesel jest mniej odpowiedni.</p>
<h3>Na krótkie trasy lepsza jest benzyna czy hybryda?</h3>
<p>Jeśli mamy na myśli full hybrid i przede wszystkim jazdę miejską, zwykle wygrywa hybryda. Potrafi efektywnie wykorzystywać częste zwalnianie i ruszanie. Benzyna może mieć sens przy bardzo małym przebiegu lub wtedy, gdy priorytetem jest niższa cena zakupu.</p>
<h3>Czy hybryda plug-in ma sens bez ładowania w domu?</h3>
<p style="font-weight: 400;">Może mieć, jeśli możesz ją regularnie ładować na przykład w pracy lub w innym miejscu, w którym samochód zwykle stoi. Jeśli prawie jej nie ładujesz, główna zaleta PHEV znika, a inny napęd może być praktyczniejszy.</p>
<h3>Czy samochód elektryczny ma sens bez możliwości ładowania w domu?</h3>
<p style="font-weight: 400;">Tak, ale zależy to od dostępności ładowania w ramach codziennej rutyny. Jeśli każde ładowanie musisz osobno planować i dostosowywać do niego swój czas oraz plany, użytkowanie będzie mniej wygodne.</p>
<h3>Czy hybryda nadaje się na autostradę?</h3>
<p style="font-weight: 400;">Jej główna zaleta ujawnia się zwykle w mieście i w ruchu mieszanym. Podczas długiej, jednostajnej jazdy jest mniej okazji do rekuperacji, a cała elektryczna część napędu staje się w praktyce dodatkowym obciążeniem, dlatego zużycie paliwa może być nawet wyższe niż w zwykłym samochodzie spalinowym.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/benzyna-diesel-hybryda-czy-samochod-elektryczny-jaki-naped-wybrac-w-2026-roku/">Benzyna, diesel, hybryda czy samochód elektryczny? Jaki napęd wybrać w 2026 roku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 14 Aug 2026 06:27:47 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7273</guid>

					<description><![CDATA[<p>Czerń, biel i szarość to najczęstsze kolory samochodów używanych – wynika z analizy Carvago Słowacja najbardziej wyróżnia się bielą, Niemcy czernią, Polska srebrem, Włochy szarością, Czechy czerwienią, a Rumunia złotem. Austria ma najbardziej wyrównaną strukturę kolorystyczną Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość, natomiast kolor srebrny jest znacznie częstszy w starszych rocznikach Wśród bardziej wyrazistych [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/">Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Czerń, biel i szarość to najczęstsze kolory samochodów używanych – wynika z analizy Carvago</li>
<li>Słowacja najbardziej wyróżnia się bielą, Niemcy czernią, Polska srebrem, Włochy szarością, Czechy czerwienią, a Rumunia złotem. Austria ma najbardziej wyrównaną strukturę kolorystyczną</li>
<li>Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość, natomiast kolor srebrny jest znacznie częstszy w starszych rocznikach</li>
<li>Wśród bardziej wyrazistych barw wraca zieleń. Brąz w nowszych autach niemal zanika, a wśród pojazdów do pięciu lat połowę „kolorowej palety” stanowi niebieski</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Kto podczas letniej podróży po Europie rozejrzy się po drogach i parkingach, może łatwo odnieść wrażenie, że kontynent przełączył się na tryb czarno-biały. Czerń, biel i szarość rzeczywiście zajmują trzy pierwsze miejsca. Pod wspólną neutralną bazą kryją się jednak zaskakujące różnice między krajami oraz wyraźne przesunięcia między starszymi i nowszymi samochodami. Wynika to z najnowszej analizy Carvago, międzynarodowej platformy transgranicznej sprzedaży samochodów online.</p>
<p style="font-weight: 400;">Analitycy Carvago szczegółowo zbadali strukturę kolorystyczną rynku we wszystkich krajach, w których firma aktywnie działa: w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Włoszech, Niemczech i Austrii. Nie są to zatem preferencje zakupowe klientów Carvago, lecz szeroki obraz struktury całego rynku samochodów używanych, obejmującego także pojazdy dostępne od ręki oraz samochody demonstracyjne w każdym kraju.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Ta sama trójka, inna kolejność</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Neutralne kolory dominują bez wyjątku. Na wszystkich siedmiu rynkach trzy pierwsze miejsca zajmują czerń, biel i szarość; zmienia się jedynie ich kolejność. Niebieski utrzymuje wyjątkowo stabilną pozycję i we wszystkich analizowanych krajach zajmuje czwarte miejsce.</p>
<p style="font-weight: 400;">Choć polskiej ofercie przewodzi czerń, lokalnym wyróżnikiem jest kolor srebrny. Odpowiada za 11,1 proc. rynku wobec średniej 7,5 proc. i w żadnym innym kraju nie ma tak silnej pozycji w całej ofercie. Polska pozostaje więc najsilniejszym bastionem srebra, które wśród nowszych samochodów na wszystkich analizowanych rynkach stopniowo traci znaczenie.</p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz bezwzględnej kolejności analiza uwzględniała także „kolorystyczny wyróżnik” poszczególnych krajów, czyli barwę relatywnie częstszą na danym rynku niż średnio w pozostałych analizowanych państwach. Nie musi to być zatem najpopularniejszy kolor na danym rynku, lecz ten, którym kraj wyróżnia się najmocniej.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="127"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="167"><strong>Kolor wyróżniający</strong></td>
<td width="140"><strong>Udział w rynku</strong></td>
<td width="168"><strong>Średnia dla siedmiu rynków</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Słowacja</td>
<td width="167">Biały</td>
<td width="140">27,8%</td>
<td width="168">22,2%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Niemcy</td>
<td width="167">Czarny</td>
<td width="140">27,6%</td>
<td width="168">23,0%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Polska</td>
<td width="167">Srebrny</td>
<td width="140">11,1%</td>
<td width="168">7,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Włochy</td>
<td width="167">Szary</td>
<td width="140">25,7%</td>
<td width="168">22,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Czechy</td>
<td width="167">Czerwony</td>
<td width="140">8,8%</td>
<td width="168">6,0%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Rumunia</td>
<td width="167">Złoty</td>
<td width="140">1,1%</td>
<td width="168">0,5%</td>
</tr>
<tr>
<td width="127">Austria</td>
<td width="167">Rynek wyrównany</td>
<td width="140">—</td>
<td width="168">—</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Rynek słowacki najbardziej wyróżnia się wysokim udziałem bieli, która odpowiada za 27,8 proc. oferty. W Niemczech w podobny sposób wybija się czerń, a w Polsce kolor srebrny. Dla Włoch charakterystyczna jest szarość, natomiast Czechy mają najwyższy spośród siedmiu krajów udział czerwonych samochodów. W Rumunii nietypowo mocną pozycję ma złoty, choć również tam pozostaje wyborem marginalnym. Austria jako jedyna nie ma koloru, który wyraźnie odbiegałby od średniej pozostałych rynków.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Zieleń wraca między innymi dlatego, że producenci samochodów na nowo odkryli ją jako nowoczesny, wyrazisty kolor i wprowadzili atrakcyjne odcienie, często także do palet nowych modeli zelektryfikowanych. Brąz pozostał natomiast silnie związany z estetyką epoki »cappuccino i mokki«, która szybko się zestarzała. Dane pokazują również, że kolorystyka oferty mówi coś o charakterze poszczególnych rynków: jedne chętniej eksperymentują, inne niemal wyłącznie stawiają na bezpieczne, neutralne kolory,” mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Szarość zastępuje srebro</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Zmianę warty w obrębie neutralnej palety dobrze widać przy porównaniu grup wiekowych. Wśród aut do pięciu lat prowadzi szarość ze średnim udziałem 24,5 proc. Czerń i biel osiągają po 23 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">W przypadku pojazdów starszych niż dziesięć lat kolejność jest inna. Na pierwszym miejscu znajduje się czerń z udziałem 24,8 proc., podczas gdy szarość osiąga 19,2 proc. Znacznie silniejszą pozycję ma tu również kolor srebrny: wśród aut starszych niż dziesięć lat odpowiada średnio za 11,2 proc. oferty, natomiast wśród samochodów do pięciu lat już tylko za 5,9 proc. Niegdyś uniwersalny wybór stopniowo przesuwa się więc do starszych roczników.</p>
<p style="font-weight: 400;">Biel ma największy udział wśród pojazdów w wieku od pięciu do dziesięciu lat, gdzie średnio osiąga 26 proc. Na Słowacji stanowi 32,6 proc. oferty w tej grupie wiekowej, a we Włoszech 29,7 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Niebieski to nowa czerwień, zieleń wraca</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Niebieski to nowa czerwień – przynajmniej wśród samochodów wychodzących poza neutralną paletę. W przypadku aut starszych niż dziesięć lat niebieski odpowiada za 41,4 proc. wszystkich „kolorowych” pojazdów, natomiast wśród samochodów do pięciu lat już dokładnie za połowę.</p>
<p style="font-weight: 400;">Najbardziej spektakularny powrót notuje jednak zieleń. Wśród pojazdów w wieku od pięciu do dziesięciu lat stanowi zaledwie 5,4 proc. kolorowej oferty. W przypadku samochodów do pięciu lat jej udział rośnie do 13,9 proc., co oznacza wzrost o 157 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">W przeciwnym kierunku podąża brąz. Wśród pojazdów starszych niż dziesięć lat odpowiada za 11,4 proc. kolorowej oferty, a wśród aut do pięciu lat już tylko za 2,3 proc. Epoka odcieni „cappuccino” i „mokka” wśród nowszych samochodów jest więc niemal zakończona: między najstarszą a najmłodszą analizowaną grupą udział brązu spadł o 80 proc. Czerwień pozostaje drugim najczęściej spotykanym wyrazistym kolorem, ale jej udział wśród nowszych pojazdów jest niższy niż w przypadku aut w wieku od pięciu do dziesięciu lat.</p>
<p><img fetchpriority="high" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7274" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL.png" alt="" width="1254" height="1254" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL.png 1254w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-300x300.png 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-1024x1024.png 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-150x150.png 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/08/Carvago-infographics-colors-PL-768x768.png 768w" sizes="(max-width: 1254px) 100vw, 1254px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Różnice między krajami widać również w ogólnej skłonności do wychodzenia poza neutralną paletę. Wśród samochodów do pięciu lat najwyższy udział kolorowych pojazdów mają Czechy – 30,6 proc. oferty. Kolejne miejsca zajmują Rumunia i Słowacja, po 25,9 proc. Na drugim końcu zestawienia znajdują się Niemcy z wynikiem 19,4 proc. oraz Austria z 18,4 proc.</p>
<p style="font-weight: 400;">Europejskie parkingi mogą więc z daleka wyglądać podobnie, ale przy bliższym spojrzeniu zdecydowanie nie są takie same. Wspólną dominację neutralnych kolorów uzupełniają lokalne różnice i stopniowa zmiana struktury oferty. Szarość zyskuje kosztem srebra, zieleń wraca, a niebieski staje się dominującym wyborem dla tych, którzy wychodzą poza neutralną paletę.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong><em>Metodyka analizy</em></strong><em>: Analiza Carvago opiera się na około 2,1 mln aktywnych ogłoszeń zamieszczonych w wiodących internetowych serwisach z ofertami samochodów w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Włoszech, Niemczech i Austrii w momencie jej opracowania.</em></p>
<p style="font-weight: 400;"><em>Kolor pojazdu został zaczerpnięty z kategorii wskazanej przez sprzedającego. Ogłoszenia bez podanego koloru wykluczono z analizy. Źródła rozróżniają 13 podstawowych kategorii kolorów, bez podziału na poszczególne odcienie. Średnia dla siedmiu rynków jest nieważona, dlatego każdy kraj ma w obliczeniach taką samą wagę niezależnie od wielkości swojej oferty.</em></p>
<p style="font-weight: 400;"><em>Grupy wiekowe wyznaczono na podstawie daty pierwszej rejestracji: do pięciu lat, od pięciu do dziesięciu lat oraz powyżej dziesięciu lat. Ich porównanie pokazuje różnice między poszczególnymi generacjami samochodów, nie jest jednak szeregiem czasowym opartym na wielokrotnej obserwacji tej samej próby.</em></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/jaki-kolor-ma-europejski-rynek-motoryzacyjny-czern-biel-i-szarosc-dominuja-wszedzie-ale-kazdy-rynek-wyroznia-sie-na-swoj-sposob/">Jaki kolor ma europejski rynek motoryzacyjny? Czerń, biel i szarość dominują wszędzie, ale każdy rynek wyróżnia się na swój sposób</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 17 Jul 2026 06:54:08 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7252</guid>

					<description><![CDATA[<p>Polski rynek samochodów używanych w pierwszej połowie 2026 roku wykazuje najwyższą średnią wieku spośród wszystkich krajów ościennych. Mediana wieku sprzedawanych tu aut wynosi równe 10 lat. Rynek jest zarazem najmniej skoncentrowany spośród siedmiu analizowanych państw – liderujący Volkswagen utrzymuje udział na poziomie zaledwie 8,2 %, a w pierwszej dziesiątce silnie zaznacza swoją obecność azjatycka konkurencja na czele [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/">Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p style="font-weight: 400;">Polski rynek samochodów używanych w pierwszej połowie 2026 roku wykazuje najwyższą średnią wieku spośród wszystkich krajów ościennych. Mediana wieku sprzedawanych tu aut wynosi równe 10 lat. Rynek jest zarazem najmniej skoncentrowany spośród siedmiu analizowanych państw – liderujący Volkswagen utrzymuje udział na poziomie zaledwie 8,2 %, a w pierwszej dziesiątce silnie zaznacza swoją obecność azjatycka konkurencja na czele z najchętniej kupowanym modelem Kia Sportage. Podczas gdy zainteresowanie samochodami elektrycznymi stagnuje na poziomie 2,2 %, „skoczkiem roku” okazały się hybrydy, które zyskały 2,5 punktu procentowego, osiągając udział 10,5 %. Swoją dominującą pozycję umacniają samochody typu SUV, których udział wzrósł do 44,5 %. Wynika to z półrocznej analizy polskiego rynku wtórnego, przygotowanej przez firmę Carvago, specjalizującą się w transgranicznej sprzedaży samochodów online. Podczas gdy pierwsza część raportu mapuje ogólną kondycję rynku krajowego, w drugiej części skupimy się bardziej szczegółowo na specyficznej strukturze sprzedaży realizowanej bezpośrednio poprzez platformę Carvago.</p>
<p style="font-weight: 400;">Silną pozycję azjatyckich koncernów potwierdza ranking najpopularniejszych modeli. Przewodzi mu Kia Sportage, a tuż za nią plasują się Škoda Octavia i Toyota Corolla. Główną specyfiką Polski pozostaje zaawansowany wiek aut – mediana wynosząca dziesięć lat jest najwyższa w regionie, a najczęściej kupowane modele mają na liczniku zazwyczaj ponad 100 tysięcy kilometrów. Pod względem rodzaju paliwa ponad połowę rynku utrzymuje benzyna (54,1 %), udział Diesla nieznacznie spadł do 30,8 %, a elektromobilność stoi w miejscu. Jedyną rosnącą alternatywą są napędy hybrydowe. Ceny aut używanych są stabilne – mediana wynosi 67 421 zł, co oznacza znikomy spadek rok do roku o 0,2 %.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Polski rynek ma dwie twarze. Z jednej strony jest największy i najbardziej zróżnicowany w całym regionie, z drugiej – jednoznacznie najstarszy, o czym wyraźnie świadczy mediana dziesięciu lat. Często sprzedaje się tu pojazdy, które na innych rynkach już wycofano z eksploatacji. Ponadto polscy kierowcy masowo stawiają na sprawdzone japońskie i koreańskie marki. Podczas gdy elektromobilność w naszym kraju zapadła w sen zimowy, realny postęp technologiczny widzimy jedynie w przypadku hybryd” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polski park samochodowy jest znacznie starszy niż czeski </strong></p>
<p style="font-weight: 400;">W porównaniu z sąsiednimi Czechami widoczne są zasadnicze różnice. Choć preferencje dotyczące konkretnych marek są w obu krajach podobne, ogromną przepaść widać w wieku pojazdów. Polska mediana wynosząca dziesięć lat jest o prawie cztery lata wyższa niż czeska, która wynosi 6,1 roku. Podobny kontrast panuje w obszarze elektromobilności – podczas gdy w Czechach udział aut elektrycznych podwoił się rok do roku do poziomu 5,0 %, w Polsce zamarł na wartości 2,2 %. Polscy klienci po prostu preferują starsze, bardziej przystępne cenowo samochody i nie spieszą się z przejściem na alternatywne napędy.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polski rynek samochodów używanych w liczbach (I połowa 2026)</strong></p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 marek</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="213">1. Volkswagen</td>
<td width="88">8,2 %</td>
<td width="213">6. Škoda</td>
<td width="88">5,7 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">2. Audi</td>
<td width="88">7,5 %</td>
<td width="213">7. BMW</td>
<td width="88">5,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">3. Toyota</td>
<td width="88">6,9 %</td>
<td width="213">8. Hyundai</td>
<td width="88">5,4 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">4. Ford</td>
<td width="88">6,6 %</td>
<td width="213">9. Kia</td>
<td width="88">5,3 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">5. Opel</td>
<td width="88">6,3 %</td>
<td width="213">10. Renault</td>
<td width="88">4,6 %</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 modeli</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="188"><strong>Model</strong></td>
<td width="73"><strong>Udział</strong></td>
<td width="73"><strong>Śr. wiek</strong></td>
<td width="107"><strong>Śr. przebieg</strong></td>
<td width="160"><strong>Śr. cena</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="188">1. Kia Sportage</td>
<td width="73">2,0 %</td>
<td width="73">10,8 l.</td>
<td width="107">100 300 km</td>
<td width="160">82 536 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">2. Škoda Octavia</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">8,6 l.</td>
<td width="107">120 656 km</td>
<td width="160">78 470 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">3. Toyota Corolla</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">7,9 l.</td>
<td width="107">79 415 km</td>
<td width="160">80 567 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">4. Hyundai Tucson</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">8,7 l.</td>
<td width="107">85 380 km</td>
<td width="160">93 573 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">5. Opel Astra</td>
<td width="73">1,6 %</td>
<td width="73">11,8 l.</td>
<td width="107">150 969 km</td>
<td width="160">34 299 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">6. Nissan Qashqai</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">10,6 l.</td>
<td width="107">112 361 km</td>
<td width="160">66 999 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">7. Volkswagen Golf</td>
<td width="73">1,3 %</td>
<td width="73">11,4 l.</td>
<td width="107">124 143 km</td>
<td width="160">68 701 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">8. Ford Kuga</td>
<td width="73">1,3 %</td>
<td width="73">9,6 l.</td>
<td width="107">136 661 km</td>
<td width="160">65 071 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">9. Ford Focus</td>
<td width="73">1,2 %</td>
<td width="73">10,1 l.</td>
<td width="107">140 647 km</td>
<td width="160">44 658 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">10. Audi A6</td>
<td width="73">1,2 %</td>
<td width="73">11,2 l.</td>
<td width="107">115 500 km</td>
<td width="160">150 479 zł</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paliwa</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="99"><strong>Benzyna</strong></td>
<td width="99"><strong>Diesel</strong></td>
<td width="99"><strong>Elektryczne</strong></td>
<td width="99"><strong>Hybryda</strong></td>
<td width="99"><strong>LPG/CNG</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział 2026 (%)</strong></td>
<td width="99">54,1</td>
<td width="99">30,8</td>
<td width="99">2,2</td>
<td width="99">10,5</td>
<td width="99">2,2</td>
</tr>
<tr>
<td width="108"><strong>Zmiana (p.p.)</strong></td>
<td width="99">−0,1</td>
<td width="99">−1,6</td>
<td width="99">±0,0</td>
<td width="99">+2,5</td>
<td width="99">−0,5</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Typ nadwozia</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="74"><strong>SUV</strong></td>
<td width="84"><strong>Hatchback</strong></td>
<td width="84"><strong>Kombi</strong></td>
<td width="84"><strong>Sedan</strong></td>
<td width="84"><strong>MPV</strong></td>
<td width="84"><strong>Inne</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział 2026 (%)</strong></td>
<td width="74">44,5</td>
<td width="84">18,5</td>
<td width="84">14,6</td>
<td width="84">10,8</td>
<td width="84">5,4</td>
<td width="84">6,2</td>
</tr>
<tr>
<td width="108"><strong>Zmiana (p.p.)</strong></td>
<td width="74">+3,8</td>
<td width="84">−0,8</td>
<td width="84">−1,3</td>
<td width="84">−1,0</td>
<td width="84">−0,4</td>
<td width="84">−0,2</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Cena, wiek i przebieg – cały rynek</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="162"><strong>Wskaźnik</strong></td>
<td width="113"><strong>Mediana I poł. 2026</strong></td>
<td width="100"><strong>Δ mediana</strong></td>
<td width="113"><strong>Średnia I poł. 2026</strong></td>
<td width="113"><strong>Δ średnia</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="162"><strong>Cena (PLN)</strong></td>
<td width="113">67 421 zł</td>
<td width="100">−0,2 %</td>
<td width="113">95 162 zł</td>
<td width="113">−2,3 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Wiek (lata)</strong></td>
<td width="113">10,0 l.</td>
<td width="100">+0,1 l.</td>
<td width="113">10,5 l.</td>
<td width="113">+0,1 l.</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Przebieg (km)</strong></td>
<td width="113">99 885 km</td>
<td width="100">+571 km</td>
<td width="113">105 414 km</td>
<td width="113">−126 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong> </strong><strong>Pierwsza połowa 2026 roku w Carvago</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Podczas gdy poprzednie sekcje mapowały polski rynek samochodów używanych jako całość, dane bezpośrednio z platformy Carvago wyraźnie pokazują, że kupujący online zachowują się diametralnie inaczej. Dla zakupów samochodów przez internet typowe jest również zorientowanie na nowsze pojazdy w lepszym stanie – klienci Carvago wybierają auta z mniejszym przebiegiem (mediana 70 000 km), krótszym czasem eksploatacji (mediana 4,0 lata) i co logiczne, dysponują wyższymi budżetami (mediana ceny 100 706 zł).</p>
<p style="font-weight: 400;">Na siedmiu europejskich rynkach, na których Carvago aktywnie działa (AT, CZ, DE, IT, PL, RO, SK), zamówienia realizowane za pośrednictwem platformy wykazują stabilny i bardzo specyficzny profil, który zasadniczo różni się od lokalnych standardów. Z danych zbiorczych wynika, że udział samochodów elektrycznych wynosi tu wysokie 24,8 % (w porównaniu do 2–10 % na tradycyjnych rynkach). Nic więc dziwnego, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli, obok tradycyjnych filarów, takich jak Škoda Octavia czy VW Golf, znalazły się aż cztery w pełni elektryczne pojazdy: VW ID.4, Škoda Enyaq, Tesla Model 3 oraz VW ID.3.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Na polskim rynku dominują starsze i tańsze samochody, ale klienci Carvago mają zupełnie inne ambicje. Dzięki możliwości wyboru z otwartego rynku ogólnoeuropejskiego nie muszą zadowalać się dziesięcioletnim używanym autem od sąsiada. W danych dotyczących zamówień wyraźnie widzimy, że ludzie chętniej wybierają znacznie młodsze pojazdy i szukają marek lub konkretnych specyfikacji, które na lokalnym rynku w Polsce są trudniej dostępne” – dodaje Dariusz Piwinski.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Carvago w liczbach (I połowa 2026)</strong></p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paliwa</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="108">&nbsp;</td>
<td width="99"><strong>Benzyna</strong></td>
<td width="99"><strong>Diesel</strong></td>
<td width="99"><strong>Elektryczne</strong></td>
<td width="99"><strong>Hybryda</strong></td>
<td width="99"><strong>LPG/CNG</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="108"><strong>Udział (%)</strong></td>
<td width="99">39,3</td>
<td width="99">24,5</td>
<td width="99">24,8</td>
<td width="99">10,9</td>
<td width="99">0,4</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Cena, wiek i przebieg</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="162"><strong>Wskaźnik</strong></td>
<td width="113"><strong>Mediana I poł. 2026</strong></td>
<td width="100"><strong>Δ mediana</strong></td>
<td width="113"><strong>Średnia I poł. 2026</strong></td>
<td width="113"><strong>Δ średnia</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="162"><strong>Cena (PLN)</strong></td>
<td width="113">100 706 zł</td>
<td width="100">−1,7 %</td>
<td width="113">122 117 zł</td>
<td width="113">−6,1 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Wiek (lata)</strong></td>
<td width="113">4,0 l.</td>
<td width="100">−1,0 l.</td>
<td width="113">5,0 l.</td>
<td width="113">−0,1 l.</td>
</tr>
<tr>
<td width="162"><strong>Przebieg (km)</strong></td>
<td width="113">69 000 km</td>
<td width="100">±0 km</td>
<td width="113">73 201 km</td>
<td width="113">−643 km</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 marek (Carvago łącznie)</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
<td width="213"><strong>Marka</strong></td>
<td width="88"><strong>Udział</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="213">1. Volkswagen</td>
<td width="88">15,6 %</td>
<td width="213">6. Ford</td>
<td width="88">5,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">2. Škoda</td>
<td width="88">9,0 %</td>
<td width="213">7. Opel</td>
<td width="88">4,0 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">3. BMW</td>
<td width="88">7,7 %</td>
<td width="213">8. Peugeot</td>
<td width="88">3,5 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">4. Mercedes-Benz</td>
<td width="88">7,4 %</td>
<td width="213">9. Mazda</td>
<td width="88">3,1 %</td>
</tr>
<tr>
<td width="213">5. Audi</td>
<td width="88">6,9 %</td>
<td width="213">10. Hyundai</td>
<td width="88">3,0 %</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 modeli (Carvago łącznie)</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<thead>
<tr>
<td width="188"><strong>Model</strong></td>
<td width="73"><strong>Udział</strong></td>
<td width="73"><strong>Śr. wiek</strong></td>
<td width="107"><strong>Śr. przebieg</strong></td>
<td width="160"><strong>Śr. cena</strong></td>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td width="188">1. Škoda Octavia</td>
<td width="73">2,5 %</td>
<td width="73">6,7 l.</td>
<td width="107">113 239 km</td>
<td width="160">80 210 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">2. Volkswagen Golf</td>
<td width="73">2,4 %</td>
<td width="73">6,1 l.</td>
<td width="107">85 375 km</td>
<td width="160">81 606 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">3. Volkswagen ID.4</td>
<td width="73">2,4 %</td>
<td width="73">4,3 l.</td>
<td width="107">89 943 km</td>
<td width="160">107 350 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">4. BMW 3</td>
<td width="73">1,8 %</td>
<td width="73">4,8 l.</td>
<td width="107">83 882 km</td>
<td width="160">141 295 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">5. Škoda Superb</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">5,4 l.</td>
<td width="107">106 280 km</td>
<td width="160">99 871 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">6. Škoda Enyaq</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">3,9 l.</td>
<td width="107">69 165 km</td>
<td width="160">113 510 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">7. Tesla Model 3</td>
<td width="73">1,5 %</td>
<td width="73">4,4 l.</td>
<td width="107">87 939 km</td>
<td width="160">116 129 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">8. Volkswagen ID.3</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">5,3 l.</td>
<td width="107">88 686 km</td>
<td width="160">79 056 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">9. Volkswagen Arteon</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">4,2 l.</td>
<td width="107">69 227 km</td>
<td width="160">139 639 zł</td>
</tr>
<tr>
<td width="188">10. Volkswagen Passat</td>
<td width="73">1,4 %</td>
<td width="73">4,9 l.</td>
<td width="107">101 805 km</td>
<td width="160">93 449 zł</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/polski-rynek-samochodow-uzywanych-w-i-polowie-2026-roku-najstarsze-auta-w-regionie-elektromobilnosc-drepcze-w-miejscu/">Polski rynek samochodów używanych w I połowie 2026 roku: Najstarsze auta w regionie, elektromobilność drepcze w miejscu</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Naszemiasto.pl: Rynek samochodów używanych. Tyle kosztują najpopularniejsze modele w Polsce</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/naszemiasto-pl-rynek-samochodow-uzywanych-tyle-kosztuja-najpopularniejsze-modele-w-polsce/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 17 Jul 2026 06:49:05 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7241</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/naszemiasto-pl-rynek-samochodow-uzywanych-tyle-kosztuja-najpopularniejsze-modele-w-polsce/">Naszemiasto.pl: Rynek samochodów używanych. Tyle kosztują najpopularniejsze modele w Polsce</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/naszemiasto-pl-rynek-samochodow-uzywanych-tyle-kosztuja-najpopularniejsze-modele-w-polsce/">Naszemiasto.pl: Rynek samochodów używanych. Tyle kosztują najpopularniejsze modele w Polsce</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>MotoFakty.pl: 7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych w cenie do 125 000 zł</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/motofakty-pl-7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-w-cenie-do-125-000-zl/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 19 Jun 2026 06:59:16 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7204</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/motofakty-pl-7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-w-cenie-do-125-000-zl/">MotoFakty.pl: 7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych w cenie do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/motofakty-pl-7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-w-cenie-do-125-000-zl/">MotoFakty.pl: 7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych w cenie do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 19 Jun 2026 06:40:37 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7177</guid>

					<description><![CDATA[<p>Zbliżający się sezon letnich urlopów co roku zwiększa popyt na bardzo przestronne auta rodzinne Za idealne auto dla dużej rodziny można uznać takie, które ma siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie (ewentualnie po dwa zaczepy w drugim i trzecim rzędzie) W statystykach sprzedaży Carvago wśród aut do 5 lat i z przebiegiem [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/">7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Zbliżający się sezon letnich urlopów co roku zwiększa popyt na bardzo przestronne auta rodzinne</li>
<li>Za idealne auto dla dużej rodziny można uznać takie, które ma siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie (ewentualnie po dwa zaczepy w drugim i trzecim rzędzie)</li>
<li>W statystykach sprzedaży Carvago wśród aut do 5 lat i z przebiegiem 100 000 km dominują tradycyjne minivany na czele z duetem VW Sharan / Seat Alhambra. Oferta na rynku topnieje jednak ze względu na wycofywanie ich z produkcji</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Zwłaszcza przed sezonem letnich urlopów duże rodziny stają przed tradycyjną zagadką: jak bezpiecznie i wygodnie dowieźć do celu wszystkich domowników wraz z obszernym bagażem i sprzętem sportowym. Międzynarodowa platforma Carvago, zajmująca się sprzedażą i kupnem aut online, dlatego przygotowała listę najczęściej kupowanych modeli, które są w stanie sprostać temu wymagającemu zadaniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">Jako wymagania wstępne analitycy Carvago zdefiniowali siedem miejsc i trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie, ewentualnie po dwa zaczepy na skrajnych miejscach drugiego rzędu i pełnowartościowy trzeci rząd. Zdecydowanie najlepiej sprzedają się obecnie w tej klasie na Carvago prawie nowe Mercedesy klasy V i Volkswagen Multivan, na które jednak stać niewiele europejskich rodzin. Do zestawienia trafiły zatem najczęściej kupowane modele, które do pięciu lat i przy przebiegu 125 000 km można nabyć za mniej niż 125 000 zł.</p>
<p><img decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7194" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/06/7seaters-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">„Wybór pełnowartościowego auta rodzinnego, które bezpiecznie i wygodnie przewiezie troje dzieci w fotelikach wraz z kompletnym wyposażeniem na wakacje, jest dziś o wiele trudniejszy niż dawniej. Klasyczne minivany stopniowo znikają z ofert producentów, a nowe SUV-y często nie spełniają wysokich wymagań przestrzennych, brakuje im odpowiedniej liczby zaczepów ISOFIX albo są dla większości rodzin po prostu nieosiągalne cenowo”, wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Dlatego rodziny coraz częściej szukają wśród aut używanych, a my dzięki naszemu międzynarodowemu zasięgowi możemy zaoferować, sprawdzić i dostarczyć pod same drzwi również poszukiwane modele, których na lokalnych rynkach wtórnych chronicznie brakuje”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>7 najczęściej kupowanych dostępnych aut dla dużych rodzin na Carvago</strong></p>
<ol start="7">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Ford Tourneo Custom</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Osobowy bliźniak Forda Transita. Szczególną zaletą jest zmienność tylnych siedzeń, które można łatwo obrócić do siebie i stworzyć w drugim oraz trzecim rzędzie układ siedzeń jak w przedziale kolejowym. Do wyboru w dwóch długościach nadwozia. Budżet wystarcza na modele 1. generacji, produkowane do 2023 roku.</p>
<ol start="6">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Citroën Grand C4 Spacetourer</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Wydłużona wersja lubianego kompaktowego minivana sprosta także potrzebom większych rodzin. Ogromna panoramiczna szyba przednia, przesunięta daleko do przodu, zapewnia wyjątkowy widok i poczucie przestronności. W ramach naszego budżetu klient dostanie tutaj najmłodsze auto z najlepszym wyposażeniem i najniższym przebiegiem z całego zestawienia.</p>
<ol start="5">
<li style="font-weight: 400;"><strong> VW Caravelle T6</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Skromniejsza siostra kultowego Multivana oferuje mniej luksusu, ale dużo miejsc i pojemności transportowej. Również była produkowana w dwóch długościach, z których ta dłuższa pomieści nawet niezłożony wózek przy pełnym obłożeniu. Budżet wystarcza tylko na auta w podstawowym wyposażeniu i z podstawowym silnikiem, ale i one dowiozą rodzinę na wakacje.</p>
<ol start="4">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Peugeot 5008 2. generacji</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Udana próba skrzyżowania SUV-a i minivana. Oferuje sylwetkę SUV-a z większym prześwitem, ale we wnętrzu zachował układ z trzema równie szerokimi siedzeniami obok siebie. W porównaniu z pozostałymi autami w zestawieniu jest nieco mniej przestronny, ale spełnia warunki wstępne, w tym trzy zaczepy ISOFIX. Budżet wystarcza tu nawet na najnowszą generację (od 2024), ale uwaga – ta nie ma już trzech osobnych siedzeń z ISOFIX-ami!</p>
<ol start="3">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Ford Galaxy</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Wszystkie miejsca na podium zajęły auta, przy których trudno zrozumieć, dlaczego producenci przestali je wytwarzać. Na rynku wtórnym wciąż są popularne i świetnie trzymają cenę. Na przykład Ford Galaxy, który mimo ogromnego nadwozia prowadzi się znakomicie, a w trzecim rzędzie przewiezie nie tylko małe dzieci. Nie ma jednak przesuwanych drzwi bocznych. Oprócz diesla jest dostępny również z udanym napędem hybrydowym.</p>
<ol start="2">
<li style="font-weight: 400;"><strong> Volkswagen Touran</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Ściśle rzecz biorąc, należy do segmentu aut kompaktowych, ale miejsca dla rodziny oferuje aż nadto. A do tego sprawdzoną technikę znaną z VW Golfa, bezproblemową ergonomię i nowoczesne systemy wspomagające. Oferta silników stopniowo się zawężała, ale 1.5 TSI oraz 2.0 TDI o mocy 110 kW utrzymały się aż do zakończenia produkcji wiosną tego roku.</p>
<ol>
<li style="font-weight: 400;"><strong> Volkswagen Sharan / Seat Alhambra</strong></li>
</ol>
<p style="font-weight: 400;">Dwie nazwy, w praktyce zupełnie identyczne auta. Boczne drzwi przesuwne to w tej kategorii bezkonkurencyjna zaleta. Umożliwiają wygodne sadzanie dzieci i operowanie fotelikami nawet na ciasnych parkingach, bez ryzyka obicia sąsiednich aut. Wnętrze i elektronika nie ukryją starszej konstrukcji, ale ogólnie jest to idealny przedstawiciel swojej kategorii. Nic dziwnego, że klienci Carvago sięgają po niego najczęściej.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Trzy zaczepy ISOFIX to nie standard</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz siedmiu bestsellerów wymienionych w tym zestawieniu trzy zaczepy ISOFIX w drugim rzędzie siedzeń oferuje również wiele innych lubianych modeli: między innymi Ford S-MAX, Renault Espace 3. generacji, Audi Q7 czy lepiej wyposażone wersje spokrewnionego kwartetu Citroën Berlingo/Fiat Doblò/Peugeot Rifter/Toyota ProAce City Verso. We wszystkich podobnych autach to wyposażenie nie jest jednak oczywiste. Klienci na próżno szukaliby go między innymi w Renault Kangoo i Scénic, Hyundaiu Staria oraz, co dość zaskakujące, także w Volkswagenie Caddy. Trzech zaczepów nie mają również spokrewnione Audi Q7, Porsche Cayenne i Volkswagen Touareg.</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="Fpv9sEH7ha"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/auto-z-trzema-isofixami-w-drugim-rzedzie-jak-wybrac-samochod-do-ktorego-zmiescisz-trzy-foteliki-dzieciece-obok-siebie/">Auto z trzema ISOFIXami w drugim rzędzie: Jak wybrać samochód, do którego zmieścisz trzy foteliki dziecięce obok siebie</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="„Auto z trzema ISOFIXami w drugim rzędzie: Jak wybrać samochód, do którego zmieścisz trzy foteliki dziecięce obok siebie“ — Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/auto-z-trzema-isofixami-w-drugim-rzedzie-jak-wybrac-samochod-do-ktorego-zmiescisz-trzy-foteliki-dzieciece-obok-siebie/embed/#?secret=urdtWwDKrg#?secret=Fpv9sEH7ha" data-secret="Fpv9sEH7ha" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p style="font-weight: 400;">Podobnie jak wszystkie inne auta zamówione na Carvago, również rodzinne vany i minivany przechodzą szczegółową inspekcję techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Rygorystyczne sprawdzanie pozwala wykryć ukryte wady w około jednej czwartej testowanych samochodów. CarAudit to jeden z fundamentów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, dowodzący, że nabycie auta używanego może być przyjemnym i pozbawionym ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie do sprzedaży, dostawę pojazdu prosto pod drzwi oraz sześciomiesięczną gwarancję wraz z możliwością zwrotu auta w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/7-najpopularniejszych-7-osobowych-aut-rodzinnych-do-125-000-zl/">7 najpopularniejszych 7-osobowych aut rodzinnych do 125 000 zł</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 10 Jun 2026 07:03:54 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7160</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Od teraz każdy kupujący może zamówić profesjonalny przegląd przedzakupowy samochodu używanego Zasięg obejmuje Polskę, Czechy i Niemcy. Technik dojeżdża bezpośrednio do pojazdu i w ciągu dwóch dni wystawia cyfrowy certyfikat z jednoznacznym werdyktem Średnie polskie auto używane ma prawie 13 lat i przebieg zbliżający się do [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/">CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Od teraz każdy kupujący może zamówić profesjonalny przegląd przedzakupowy samochodu używanego</li>
<li>Zasięg obejmuje Polskę, Czechy i Niemcy. Technik dojeżdża bezpośrednio do pojazdu i w ciągu dwóch dni wystawia cyfrowy certyfikat z jednoznacznym werdyktem</li>
<li>Średnie polskie auto używane ma prawie 13 lat i przebieg zbliżający się do 200 tysięcy kilometrów. W tej kategorii poważniejszy problem techniczny wykazuje co trzeci pojazd</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Szczegółowy przegląd CarAudit, który obowiązkowo musi przejść każdy pojazd zamówiony przez platformę Carvago, wyznaczył nowy standard przedzakupowych kontroli aut używanych w całym regionie Europy Środkowej. Obejmuje on aż 270 punktów kontrolnych, w tym jazdę próbną, weryfikację historii serwisowej oraz sprawdzenie pojazdu w kilku bazach danych. Teraz Carvago wprowadza na polski rynek CarAudit jako samodzielną usługę. Polscy nabywcy aut używanych mogą dzięki temu profesjonalnie sprawdzić dowolny pojazd oferowany w Polsce, Czechach lub Niemczech, niezależnie od tego, od kogo go kupują. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Po potwierdzeniu dostępności samochodu technik udaje się bezpośrednio na miejsce, gdzie przeprowadza ustandaryzowane oględziny. Kupujący w ciągu dwóch dni roboczych otrzymuje szczegółowy certyfikat z jasną rekomendacją.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Polski rynek aut używanych jest ogromny pod względem wolumenu, ale strukturalnie bardzo ryzykowny – klienci u nas powszechnie kupują samochody, które są starsze i bardziej wyeksploatowane niż średnia europejska, a często szukają ich również za granicą. Właśnie dla tych osób niezależna kontrola przed zakupem jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie mogą poczynić” – mówi Dariusz Piwiński, Country Manager Carvago Polska. „Do tej pory CarAudit był stałym elementem pakietu dla klientów naszej platformy. Teraz jednak zdecydowaliśmy się udostępnić go wszystkim”.</p>
<p style="font-weight: 400;">Powód, dla którego usługa ta ma w Polsce szczególny sens, wynika ze struktury lokalnego rynku. Średnie polskie auto używane sprzedane w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ma 12,8 roku i przebieg 191 484 km. Z dziesiątek tysięcy przeglądów przedzakupowych, które Carvago przeprowadziło w całej Europie od 2023 roku, wynika, że w przypadku aut starszych niż jedenaście lat z przebiegiem powyżej 150 tysięcy kilometrów inspektorzy, ze względu na stan techniczny, nie polecają zakupu co trzeciego z nich (33,8%). Na niekorzyść polskiego kupującego działa również fakt, że upatrzone auto często znajduje się daleko – w Czechach, w Niemczech lub na drugim końcu Polski. Ocena jego rzeczywistego stanu wyłącznie na podstawie zdjęć i opisu ogłoszenia jest w praktyce niemożliwa.</p>
<p><strong>Polskie bestsellery należą do najbardziej problematycznych aut używanych</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Znaczenie starannego przeglądu podkreśla fakt, że wśród modeli, którym technicy Carvago najczęściej wystawiają ocenę negatywną, znajdują się również najpopularniejsze w Polsce samochody używane. Opel Astra, najlepiej sprzedające się auto używane na polskim rynku, widnieje w <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">niedawno opublikowanym rankingu</a> dwudziestu najbardziej problematycznych modeli na 6. miejscu – kontrola CarAudit nie poleca jej ze względu na stan techniczny w 27,5% przypadków. Ford Focus, piąte najpopularniejsze auto używane w Polsce, znalazł się w zestawieniu tuż za Astrą z odsetkiem ocen negatywnych na poziomie 22,5%.* Po statystycznym skorygowaniu o wpływ wieku i przebiegu ryzyko niepomyślnego wyniku przeglądu tych dwóch popularnych modeli okazuje się mniej więcej dwukrotnie wyższe w porównaniu do średniej dla samochodów o porównywalnych parametrach.</p>
<p style="font-weight: 400;">Poza samymi problemami technicznymi, częstym powodem braku rekomendacji bywa niejasna historia serwisowa, nieścisłości w dokumentacji lub niezgodność faktycznej specyfikacji pojazdu z tym, co sprzedający podał w ogłoszeniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">Cytowana analiza opiera się przy tym wyłącznie na pojazdach zamówionych przez Carvago, gdzie klienci kupują samochody znacznie młodsze i o mniejszym przebiegu niż średnia na polskim rynku. Auta zamówione przez polskich klientów Carvago od stycznia do końca kwietnia mają średnio pięć lat i niespełna siedemdziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu – są zatem około dwa i pół raza młodsze i mają prawie trzykrotnie mniejszy przebieg niż typowe polskie auto używane. Dla przeciętnego polskiego nabywcy, kupującego standardowe, starsze auto używane na rynku lokalnym, rzeczywiste prawdopodobieństwo natrafienia na problem techniczny jest więc jeszcze znacznie wyższe, niż wskazują na to dane z platformy Carvago.</p>
<p><strong>Jednolita metodologia, trzy kraje, 270 punktów kontrolnych</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Wprowadzenie weryfikacji CarAudit jako samodzielnej usługi następuje po latach jej funkcjonowania w ramach procesu zakupowego Carvago. Dzięki tej praktyce firma zbudowała gęstą sieć certyfikowanych techników oraz jednolitą, ustandaryzowaną metodologię liczącą aż 270 punktów kontrolnych: pomiar grubości powłoki lakierniczej, oględziny na podnośniku, diagnostykę sterowników, jazdę próbną oraz sprawdzenie pojazdu w europejskich bazach danych. Ten sam technik, ta sama procedura i ten sam certyfikat, który otrzymują kupujący na platformie Carvago, jest od teraz dostępny również dla każdego, kto zamówi kontrolę.</p>
<p style="font-weight: 400;">Cena samodzielnego przeglądu w ofercie wprowadzającej wynosi 799 zł i jest stała bez względu na to, gdzie na terenie Polski, Czech lub Niemiec znajduje się pojazd – koszty dojazdu technika są wliczone w cenę. W przypadku aut elektrycznych i hybryd typu plug-in można za dopłatą 769 zł rozszerzyć usługę o dogłębną diagnostykę baterii trakcyjnej, w tym dokładne określenie jej aktualnej pojemności (SoH) oraz historii ładowania. Werdykt w certyfikacie posiada trzy jednoznaczne stopnie: <em>Polecamy</em>, <em>Do rozważenia</em> i <em>Nie polecamy</em>. Bardziej szczegółowe informacje są dostępne na stronie <a href="https://caraudit.pl/">caraudit.pl</a>.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/caraudit-dla-wszystkich-polscy-klienci-moga-teraz-przed-zakupem-profesjonalnie-sprawdzic-niemal-kazde-auto-uzywane-w-polsce-czechach-i-niemczech/">CarAudit dla wszystkich: Polscy klienci mogą teraz przed zakupem profesjonalnie sprawdzić niemal każde auto używane w Polsce, Czechach i Niemczech</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Autocentrum.pl: Peugeot 3008 numerem 1 online w Polsce</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/autocentrum-pl-peugeot-3008-numerem-1-online-w-polsce/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 03 Jun 2026 08:03:11 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7110</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/autocentrum-pl-peugeot-3008-numerem-1-online-w-polsce/">Autocentrum.pl: Peugeot 3008 numerem 1 online w Polsce</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/autocentrum-pl-peugeot-3008-numerem-1-online-w-polsce/">Autocentrum.pl: Peugeot 3008 numerem 1 online w Polsce</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>AutoExpert.pl: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/autoexpert-pl-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 03 Jun 2026 08:01:29 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7108</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/autoexpert-pl-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">AutoExpert.pl: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/autoexpert-pl-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">AutoExpert.pl: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Interia.pl: Nadciąga fala używanych elektryków. Rynek już koryguje wyceny</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/interia-pl-nadciaga-fala-uzywanych-elektrykow-rynek-juz-koryguje-wyceny/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 03 Jun 2026 07:59:54 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7105</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/interia-pl-nadciaga-fala-uzywanych-elektrykow-rynek-juz-koryguje-wyceny/">Interia.pl: Nadciąga fala używanych elektryków. Rynek już koryguje wyceny</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/interia-pl-nadciaga-fala-uzywanych-elektrykow-rynek-juz-koryguje-wyceny/">Interia.pl: Nadciąga fala używanych elektryków. Rynek już koryguje wyceny</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 03 Jun 2026 06:48:33 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7063</guid>

					<description><![CDATA[<p>Carvago rozszerza portfolio usług B2B o produkt Carvago BUY™. Reaguje tym samym na rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów Carvago BUY™ pomaga dealerom bezpiecznie kupować samochody używane bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi i międzynarodowym rozliczaniem podatku VAT Na poziomie podstawowym usługa oferuje wstępną weryfikację dostępności pojazdu, natomiast wariant maksymalny obejmuje również pełną [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/">Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Carvago rozszerza portfolio usług B2B o produkt Carvago BUY™. Reaguje tym samym na rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów</li>
<li>Carvago BUY™ pomaga dealerom bezpiecznie kupować samochody używane bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi i międzynarodowym rozliczaniem podatku VAT</li>
<li>Na poziomie podstawowym usługa oferuje wstępną weryfikację dostępności pojazdu, natomiast wariant maksymalny obejmuje również pełną administrację i logistykę</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Platforma Carvago, znana szerokiej europejskiej opinii publicznej przede wszystkim jako sprzedawca samochodów online dla klientów końcowych (B2C), rozszerza swoje portfolio usług dla profesjonalnych handlowców (B2B) o produkt Carvago BUY™. Reaguje w ten sposób na długoterminowy rozwój rynku i rosnące zainteresowanie dealerów transgranicznym pozyskiwaniem pojazdów.</p>
<p style="font-weight: 400;">Uruchamiając Carvago BUY™, Carvago zamyka symboliczne koło. Pomaga teraz dealerom nie tylko skutecznie sprzedawać używane samochody z rynków europejskich, ale także wyszukiwać je i bezpiecznie kupować – bez komplikacji związanych z barierą językową, wymogami prawnymi czy różnymi przepisami podatkowymi.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Nasi klienci B2B obserwują rosnący brak atrakcyjnych, łatwo sprzedawalnych pojazdów. Pogarsza się dostępność samochodów po zakończeniu leasingu, producenci dostarczają na rynek mniej pojazdów, a struktura tego, co jest dostępne, coraz bardziej rozmija się z tym, czego oczekują klienci”, mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Uruchamiając Carvago BUY™, bezpośrednio odpowiadamy na zainteresowanie handlowców transgranicznym pozyskiwaniem samochodów. Usługa ta eliminuje największe bariery w handlu transgranicznym: barierę językową, ryzyko wad ukrytych, skomplikowaną międzynarodową administrację związaną z podatkiem VAT oraz złożoną logistykę.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Oprócz struktury oferty istotną rolę odgrywa także silny czynnik ekonomiczny w postaci marż wynikających z różnic cenowych. Różne polityki cenowe poszczególnych marek motoryzacyjnych oraz odmienne preferencje klientów na konkretnych rynkach sprawiają, że identyczny model z tym samym silnikiem i wyposażeniem może mieć inną wartość rynkową w każdym kraju. W rezultacie niektóre samochody bardziej opłaca się sprzedać za granicę, podczas gdy inne można korzystniej kupić za granicą.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Jedna usługa, trzy drogi do zakupu</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Produkt Carvago BUY™ to logiczne rozszerzenie sprawdzonego modelu w kolejnym kierunku. Aby usługa odpowiadała zarówno zakupom ad-hoc, jak i systematycznemu, skalowalnemu pozyskiwaniu pojazdów, oferuje trzy stopniowalne sposoby dostępu:</p>
<ul>
<li><strong>Dostęp przez formularz na stronie internetowej:</strong> Rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla niezależnych komisów i dealerów. Aby rozpocząć proces, wystarczy wkleić link do wybranego pojazdu w formularzu na stronie internetowej.</li>
<li><strong>Natywna integracja z DMS Omnetic:</strong> Nowa funkcja w module Sourcing stanowi podstawowy kanał dla obecnych klientów Omnetic, czyli specjalistycznej platformy narzędzi programistycznych dla dealerów i serwisów. Zakup samochodów z zagranicy odbywa się bezpośrednio w interfejsie systemu dealerskiego, z którego handlowcy korzystają w swojej codziennej pracy.</li>
<li><strong>Współpraca ramowa:</strong> Model kontraktowy przeznaczony do zakupów hurtowych i powtarzalnych. Zapewnia on ustrukturyzowany proces ze scentralizowanym zarządzaniem wszystkimi zamówieniami w jednym panelu dashboardzie.</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Niezależnie od wybranej drogi, istota usługi pozostaje taka sama. Na poziomie podstawowym, za jednorazową opłatą w wysokości 10 euro, Carvago potwierdza dostępność samochodu do sprzedaży B2B, status VAT, kompletność dokumentów oraz numer VIN. Dealer może dodatkowo zamówić fizyczną inspekcję CarAudit lub pełną obsługę zakupową, w tym zapewnienie kwestii administracyjnych i logistycznych.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Zakup samochodów za granicą był dotychczas dla wielu dealerów kuszącą okazją, ale w praktyce oznaczał operacyjny koszmar. Godziny spędzone na rozmowach telefonicznych w językach obcych, ryzyko wad ukrytych wykrytych dopiero po imporcie oraz niezwykle skomplikowane przepisy podatkowe w różnych krajach skutecznie odstraszały wielu przedsiębiorców”, uzupełnia Dariusz Piwinski. „Dzięki usłudze Carvago BUY™ dajemy sprzedawcom narzędzie, które sprawia, że zakup transgraniczny staje się tak samo prosty i bezpieczny, jakby kupowali samochód w sąsiednim mieście. Przejmujemy na siebie całe obciążenie operacyjne i ryzyko, aby nasi partnerzy mogli skupić się na tym, co najważniejsze – sprzedaży samochodów i dbaniu o swoich klientów.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Usługa Carvago BUY™ jest od dziś w pełni dostępna dla wszystkich zarejestrowanych handlowców samochodowych. Pierwsze zapytanie można złożyć niezobowiązująco bezpośrednio na stronie internetowej platformy: <a href="https://carvago.com/b2b">https://carvago.com/b2b</a></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/komisy-samochodowe-borykaja-sie-z-brakiem-atrakcyjnych-samochodow-uzywanych-carvago-otwiera-teraz-przed-nimi-zakupy-transgraniczne-jako-nowe-zrodlo-pojazdow/">Komisy samochodowe borykają się z brakiem atrakcyjnych samochodów używanych. Carvago otwiera teraz przed nimi zakupy transgraniczne jako nowe źródło pojazdów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 15 May 2026 10:30:11 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7040</guid>

					<description><![CDATA[<p>Większość sprzedaży kabrioletów to dawno nieprodukowane modele oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych Rewolucja samochodów elektrycznych całkowicie ominęła ten segment, kabriolety są 5-krotnie rzadziej zelektryfikowane niż reszta rynku Ponad połowa (57%) sprzedanych samochodów z otwartym dachem ma więcej niż 15 lat W Niemczech dominują modele historyczne, aż 76% rynku to sprzedaż między osobami prywatnymi Kolor zielony [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/">Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Większość sprzedaży kabrioletów to dawno nieprodukowane modele oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych</li>
<li>Rewolucja samochodów elektrycznych całkowicie ominęła ten segment, kabriolety są 5-krotnie rzadziej zelektryfikowane niż reszta rynku</li>
<li>Ponad połowa (57%) sprzedanych samochodów z otwartym dachem ma więcej niż 15 lat</li>
<li>W Niemczech dominują modele historyczne, aż 76% rynku to sprzedaż między osobami prywatnymi</li>
<li>Kolor zielony jest w przypadku kabrioletów prawie 4-krotnie bardziej popularny niż w standardowych samochodach</li>
<li>Najlepiej sprzedającym się kabrioletem na Carvago od dawna jest Mazda MX-5. Włosi kupują kabriolety online 6-krotnie częściej niż klienci z innych krajów</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Rynek używanych kabrioletów wykazuje szereg zaskakujących cech szczególnych. Większość sprzedaży to dawno nieprodukowane modele, oferowane głównie przez sprzedawców prywatnych. Wynika to z analizy platformy internetowej Carvago, która zbadała sprzedaż kabrioletów na głównych rynkach europejskich* w ciągu ostatnich 12 miesięcy.</p>
<p style="font-weight: 400;">Dane wyraźnie pokazują ogromną różnicę: podczas gdy w przypadku zwykłych samochodów używanych auta starsze niż 15 lat stanowią zaledwie 28% sprzedaży, w przypadku kabrioletów stanowią one dominujące 57% rynku. Ponadto segment samochodów z otwartym dachem został całkowicie ominięty przez falę elektryfikacji, która w pozostałych przypadkach znacząco zmienia ogólny kształt rynku motoryzacyjnego w Europie. Rozwój sytuacji na rynku wskazuje zatem na koniec pewnej motoryzacyjnej epoki.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Kabriolety stanowią dziś bardzo specyficzną niszę, w której klienci szukają przede wszystkim emocji i wrażeń z jazdy związanych z tradycyjnymi silnikami spalinowymi” – mówi Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Z naszych danych wynika, że rynek się starzeje, a sprzedaż przenosi się do osób prywatnych, ponieważ podaż nowych i prawie nowych kabrioletów drastycznie się zmniejszyła”.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Rynek opuszczony przez producentów</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Spojrzenie na ranking najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów przypomina podróż w przeszłość. Z 20 najpopularniejszych modeli 12 nie jest już produkowanych. Pierwsze miejsce w ogólnoeuropejskiej sprzedaży zajęło BMW serii 3 Cabrio, które zjechało z taśmy montażowej po raz ostatni w 2013 roku. Na drugim miejscu znajduje się Volkswagen Golf Cabrio, którego produkcja zakończyła się w 2016 roku.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>TOP 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów w Europie</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="67"><strong>Miejsce</strong></td>
<td width="227"><strong>Model</strong></td>
<td width="108"><strong>% sprzed. prywatnych</strong></td>
<td width="168"><strong>Status produkcji</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="67">1.</td>
<td width="227">BMW 3 Cabrio</td>
<td width="108">92%</td>
<td width="168">Zakończono (2013)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">2.</td>
<td width="227">Volkswagen Golf Cabrio</td>
<td width="108">91%</td>
<td width="168">Zakończono (2016)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">3.</td>
<td width="227">Fiat 500C</td>
<td width="108">46%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">4.</td>
<td width="227">Mercedes-Benz SLK</td>
<td width="108">81%</td>
<td width="168">Zakończono (2020)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">5.</td>
<td width="227">Mini Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">6.</td>
<td width="227">Smart ForTwo</td>
<td width="108">72%</td>
<td width="168">Zakończono (2024)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">7.</td>
<td width="227">BMW Z4</td>
<td width="108">63%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">8.</td>
<td width="227">Mercedes SL</td>
<td width="108">65%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">9.</td>
<td width="227">Peugeot 206 CC</td>
<td width="108">93%</td>
<td width="168">Zakończono (2007)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">10.</td>
<td width="227">Porsche 911</td>
<td width="108">35%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">11.</td>
<td width="227">Peugeot 207 CC</td>
<td width="108">84%</td>
<td width="168">Zakończono (2014)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">12.</td>
<td width="227">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="108">46%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">13.</td>
<td width="227">Audi A5 Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">Zakończono (2024)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">14.</td>
<td width="227">Mazda MX-5</td>
<td width="108">72%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">15.</td>
<td width="227">Opel Astra Cabrio</td>
<td width="108">92%</td>
<td width="168">Zakończono (2010)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">16.</td>
<td width="227">Audi TT Cabrio</td>
<td width="108">76%</td>
<td width="168">Zakończono (2023)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">17.</td>
<td width="227">Volkswagen Eos</td>
<td width="108">84%</td>
<td width="168">Zakończono (2015)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">18.</td>
<td width="227">Mercedes-Benz E Cabrio</td>
<td width="108">62%</td>
<td width="168">Zakończono (2023)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">19.</td>
<td width="227">Porsche Boxster</td>
<td width="108">57%</td>
<td width="168">Zakończono (2025)</td>
</tr>
<tr>
<td width="67">20.</td>
<td width="227">Volkswagen T-Roc Cabrio</td>
<td width="108">17%</td>
<td width="168">W produkcji</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Elektryfikacja nie dotyczy kabrioletów</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Segment kabrioletów pozostaje niemal wyłącznie domeną benzyny. We wszystkich badanych krajach silniki benzynowe mają 86,7% udziału, podczas gdy w przypadku pozostałych samochodów na rynku jest to tylko 51%. Jeszcze bardziej zasadnicza różnica dotyczy elektryfikacji: wśród zwykłych samochodów pojazdy elektryczne i hybrydowe stanowią 8,3% rynku, a w przypadku kabrioletów to zaledwie 1,7%. Segment aut z otwartym dachem jest zatem 5-krotnie rzadziej zelektryfikowany, a rewolucja bateryjna na razie go omija. W dużej mierze jest to efekt wysokiego średniego wieku kabrioletów, ale nawet wśród samochodów do pięciu lat kabriolety mają niższy udział napędu elektrycznego (7,8%) i hybrydowego (2,7%) niż reszta rynku (odpowiednio 9,2% i 13,4%).</p>
<p><img decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-7041" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/05/Cabrio_infographics_evergreens_PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Jedyną istotną anomalią jest Austria z 6,7-procentowym udziałem zelektryfikowanych kabrioletów. W zdecydowanej większości nie są to jednak faktyczne sprzedaże do klientów prywatnych, ponieważ 95% austriackich kabrioletów elektrycznych to tzw. „Tageszulassungen” (rejestracje tymczasowe dealerów) modelu MG Cyberster. Drugi co do wielkości udział pojazdów elektrycznych, wynoszący 2,1%, mają Włochy, dzięki lokalnej popularności elektrycznego Fiata 500C i Smarta ForTwo Cabrio. Z kolei Rumunia jest unikatem pod względem silników wysokoprężnych – ponad co czwarty (27,7%) używany kabriolet sprzedany tam w ubiegłym roku miał pod maską silnik Diesla.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Kabriolety są bardziej kolorowe</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Właściciele samochodów z rozkładanym dachem znacznie częściej wybierają wyraziste kolory niż nabywcy zwykłych samochodów osobowych. Klasyczne i stonowane odcienie, takie jak biały czy szary, są w przypadku kabrioletów nawet o jedną trzecią rzadsze, podczas gdy zieleń, fiolet czy żółć są tu znacznie powszechniejsze niż na reszcie rynku.</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="84"><strong>Kolor</strong></td>
<td width="78"><strong>% kabrio</strong></td>
<td width="102"><strong>% pozostałe</strong></td>
<td width="84"><strong>Stosunek</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Zielony</td>
<td width="78">8,1%</td>
<td width="102">2,1%</td>
<td width="84">3,93×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Fioletowy</td>
<td width="78">0,5%</td>
<td width="102">0,2%</td>
<td width="84">2,41×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Żółty</td>
<td width="78">1,0%</td>
<td width="102">0,6%</td>
<td width="84">1,82×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Czerwony</td>
<td width="78">7,8%</td>
<td width="102">5,4%</td>
<td width="84">1,44×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Srebrny</td>
<td width="78">10,4%</td>
<td width="102">8,6%</td>
<td width="84">1,21×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Czarny</td>
<td width="78">29,8%</td>
<td width="102">25,4%</td>
<td width="84">1,17×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Niebieski</td>
<td width="78">10,6%</td>
<td width="102">10,5%</td>
<td width="84">1,02×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Biały</td>
<td width="78">13,6%</td>
<td width="102">21,0%</td>
<td width="84">0,65×</td>
</tr>
<tr>
<td width="84">Szary</td>
<td width="78">14,9%</td>
<td width="102">22,6%</td>
<td width="84">0,66×</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Bliższe spojrzenie na 7 rynków Carvago</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Analitycy Carvago obliczyli również bardziej szczegółowe statystyki dla wszystkich siedmiu krajów, w których marka jest aktywna sprzedażowo. Oprócz najlepiej sprzedających się modeli, obejmują one również udział kabrioletów na każdym rynku oraz odsetek prywatnych sprzedawców.</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="61"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="138"><strong>Udział kabrio (%)</strong></td>
<td width="72"><strong>% pryw.</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="61">DE</td>
<td width="138">4,24%</td>
<td width="72">76%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">IT</td>
<td width="138">2,30%</td>
<td width="72">36%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">AT</td>
<td width="138">1,64%</td>
<td width="72">33%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">CZ</td>
<td width="138">0,73%</td>
<td width="72">37%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">PL</td>
<td width="138">0,72%</td>
<td width="72">83%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">RO</td>
<td width="138">0,71%</td>
<td width="72">66%</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">SK</td>
<td width="138">0,62%</td>
<td width="72">55%</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Najlepiej sprzedające się kabriolety na poszczególnych rynkach</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="61"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="144"><strong>Top ogółem</strong></td>
<td width="144"><strong>Top dealer</strong></td>
<td width="126"><strong>Top pryw.</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="61">DE</td>
<td width="144">BMW 3 Cabrio</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">IT</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">Fiat 500C</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">AT</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="144">Fiat 500C</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">CZ</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="126">BMW Z4</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">PL</td>
<td width="144">Mercedes-Benz SL</td>
<td width="144">Mercedes-Benz SL</td>
<td width="126">BMW 3 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">RO</td>
<td width="144">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="144">Porsche 911</td>
<td width="126">Volkswagen Eos</td>
</tr>
<tr>
<td width="61">SK</td>
<td width="144">BMW Z4</td>
<td width="144">BMW 4 Cabrio</td>
<td width="126">BMW Z4</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Niemcy</strong> to największy rynek w Europie (nie tylko dla kabrioletów), a zarazem najbardziej kolekcjonerski, ponieważ 76% sprzedaży odbywa się z rąk prywatnych do rąk prywatnych. Rynek dealerski i prywatny tworzą w tym kraju dwa zupełnie oddzielne ekosystemy. Dealerzy prowadzą z nowoczesnymi modelami Fiat 500C o medianie wieku 8 lat, podczas gdy osoby prywatne najczęściej odsprzedają BMW serii 3 Cabrio jako klasyki kolekcjonerskie z generacji E36, E46 i E93. Ten jeden model, nieprodukowany od trzynastu lat, generuje co jedenastą transakcję sprzedaży na całym niemieckym rynku kabrioletów.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Włochy</strong> to drugi co do wielkości rynek, ale w przeciwieństwie do Niemiec, jest on zdominowany przez komisy samochodowe z 64-procentowym udziałem. W ogólnym rankingu, a także w rankingach dealerów i osób prywatnych, zdecydowanie prowadzi kultowy Fiat 500C. Włoska pasja do samochodów z otwartym dachem jest jednak widoczna nie tylko na rynku lokalnym &#8211; wyraźnie potwierdzają to statystyki sprzedaży Carvago. Podczas gdy na innych rynkach kabriolety stanowią zaledwie około 2% całkowitej sprzedaży za pośrednictwem platformy, we Włoszech odsetek ten wynosi aż 11,6%, czyli prawie sześć razy więcej. Mazda MX-5 i BMW Z4 znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się modeli na Carvago we Włoszech.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Austria</strong> jest najdroższym rynkiem kabrioletów w Europie, z medianą ceny wynoszącą 24 515 euro – prawie trzykrotnie wyższą niż w Polsce (8 472 euro). Powodem jest podatek NoVA, ale także najmłodsza struktura sprzedawanych samochodów z medianą 9 lat (w Polsce 17). Rynek dealerski i ogólne statystyki są zdominowane przez Fiata 500C, jednak austriaccy sprzedawcy prywatni najczęściej odsprzedają BMW serii 3 Cabrio z lat 90.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Czechy</strong>, choć z europejskiej perspektywy są stosunkowo małym rynkiem z udziałem 0,73%, są silnie skoncentrowane na nowoczesnych samochodach. BMW Z4 zdecydowanie dominuje w całkowitej sprzedaży, ofercie komisów i na rynku prywatnym. Na żadnym innym rynku europejskim poza Włochami jeden model nie odniósł tak wyraźnego sukcesu we wszystkich trzech kategoriach jednocześnie.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Słowacja</strong> jest najmniejszym z siedmiu monitorowanych regionów, z udziałem w rynku na poziomie 0,62%. Poważną lokalną anomalią jest jednak prawie identyczna mediana ceny u dealerów i osób prywatnych, oscylująca tuż poniżej 14 tysięcy euro. Podczas gdy BMW Z4 jest zwycięzcą na rynku prywatnym i ogólnym, Słowacja jest jedynym rynkiem wśród analizowanych krajów, na którym BMW 4 Cabrio króluje z perspektywy komisów samochodowych.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Polska</strong> ma najstarszy rynek kabrioletów w Europie, z medianą wynoszącą 17 lat. Aż 83% sprzedaży odbywa się wyłącznie za pośrednictwem osób prywatnych, a mediana ceny w wysokości 11 504 euro jest najniższa ze wszystkich badanych krajów. Tym bardziej zaskakujące jest to, że najlepiej sprzedającym się kabrioletem jest tu stosunkowo drogi, luksusowy Mercedes-Benz SL.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Rumunia</strong> przyciąga uwagę niezwykle luksusowym segmentem dealerskim z medianą ceny wynoszącą 26 964 euro, w którym zdecydowanie dominuje Porsche 911 Cabrio. Z drugiej strony wśród osób prywatnych prym wiodą starsze roczniki modelu Volkswagen Eos. Ogólny ranking w Rumunii zdominowany jest przez BMW serii 4 Cabrio, co czyni Rumunię najbardziej podzielonym rynkiem, na którym każda grupa sprzedażowa ma innego faworyta. Jednocześnie kraj ten ma zdecydowanie najwyższy odsetek kabrioletów z silnikiem wysokoprężnym (27,7%) spośród analizowanych krajów.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Jeden model, różne ceny</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Porównanie cen jednego konkretnego samochodu daje jasną odpowiedź na pytanie, czy warto szukać kabrioletu za granicą. O ile oczywiście nie mieszkasz w Niemczech. Niemców może jednak pocieszyć świadomość, że wielkość rynku, stały napływ samochodów z niewielkim przebiegiem po zakończonych umowach leasingowych oraz stosunkowo słaby popyt krajowy spychają ceny do najniższego poziomu ze wszystkich porównywanych krajów. Dobrym przykładem jest BMW Z4 sDrive30i z 2023 roku z przebiegiem poniżej 30 tysięcy km:</p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="66"><strong>Rynek</strong></td>
<td width="90"><strong>Mediana €</strong></td>
<td width="72"><strong>vs. DE</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="66">AT</td>
<td width="90">56 600</td>
<td width="72">+27,8%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">CZ</td>
<td width="90">52 600</td>
<td width="72">+18,9%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">IT</td>
<td width="90">49 900</td>
<td width="72">+12,8%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">RO</td>
<td width="90">47 500</td>
<td width="72">+7,2%</td>
</tr>
<tr>
<td width="66">DE</td>
<td width="90">44 300</td>
<td width="72">&#8211;</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Podatek emisyjny NoVA, płacony w Austrii przy pierwszej rejestracji samochodu w kraju, wyjaśnia tylko 11 punktów procentowych całkowitej różnicy wynoszącej 28% w porównaniu z sąsiednimi Niemcami. Dlatego dla Austriaków, a także dla Czechów, zakup wymarzonego kabrioletu zdecydowanie się opłaca. (Brakuje Polski i Słowacji, ponieważ w obserwowanym okresie w tych krajach nie sprzedano ani jednego samochodu o danej kombinacji silnika, wieku i przebiegu. Z4 jest popularne na obu rynkach, ale sprzedawane są tam znacznie starsze samochody).</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Kabriolety na Carvago: Świat sam w sobie</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Podobnie jak na poszczególnych rynkach, samochody ze składanym dachem stanowią margines również w statystykach sprzedaży platformy Carvago. W ciągu ostatnich 12 miesięcy modele z otwartym dachem stanowiły 2,05% całkowitej sprzedaży. To jednak ich jedyna wspólna cecha. Struktura modeli znacznie się różni, podobnie jak wiek i przebieg sprzedawanych samochodów. Mediana wskazuje, że typowy kabriolet sprzedany na Carvago ma 5 lat, przebieg 39 789 km i kosztuje 29 174 euro.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Top 10 najlepiej sprzedających się kabrioletów na Carvago</strong></p>
<table style="font-weight: 400;">
<tbody>
<tr>
<td width="72"><strong>Miejsce</strong></td>
<td width="204"><strong>Model</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="72">1.</td>
<td width="204">Mazda MX-5</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">2.</td>
<td width="204">BMW 4 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">3.</td>
<td width="204">BMW Z4</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">4.</td>
<td width="204">Smart ForTwo</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">5.</td>
<td width="204">Fiat 124 Spider</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">6.</td>
<td width="204">Fiat 500C</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">7.</td>
<td width="204">Ford Mustang Convertible</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">8.</td>
<td width="204">Volkswagen Beetle Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">9.</td>
<td width="204">Audi A5 Cabrio</td>
</tr>
<tr>
<td width="72">10.</td>
<td width="204">Mercedes-Benz E Cabrio</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Platforma jest poszukiwana w segmencie kabrioletów przede wszystkim w celu zakupu samochodów zorientowanych na emocje, dla czystej radości z jazdy, co doskonale ilustruje Mazda MX-5. Chociaż w Europie ten japoński roadster zajmuje dopiero 14. miejsce, na platformie Carvago odpowiadał za pełne 37% całkowitej sprzedaży kabrioletów, bez trudu zajmując pozycję absolutnego lidera.</p>
<p style="font-weight: 400;">Najdroższym kabrioletem sprzedanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy okazało się Porsche 911 Carrera Cabrio z datą produkcji w 2025 roku i przebiegiem zaledwie 9100 km. Samochód napędzany 3-litrowym sześciocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 2981 cm³ i mocy 290 kW (394 KM) został zakupiony przez czeskiego właściciela z Niemiec za rekordową kwotę 3 929 065 CZK (około 161 165 euro). Największym stadem koni pod maską wśród kabrioletów sprzedanych na Carvago dysponował Jaguar F-Type Cabriolet AWD SVR z 2019 r., w którym ryczy pięciolitrowy silnik V8 o mocy 423 kW (575 KM).</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>*Analiza rynku wtórnego w 14 krajach reprezentujących łącznie 87% populacji UE: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Włochy.</em></p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy samochód sprzedawany za pośrednictwem Carvago przechodzi szczegółową inspekcję techniczną CarAudit, która obejmuje do 270 punktów kontrolnych. Rygorystyczna kontrola ujawnia ukryte usterki w około jednej czwartej sprawdzanych samochodów. CarAudit jest jednym z fundamentów inicjatywy bezpiecznych zakupów Carvago, udowadniając, że nawet zakup używananego samochodu może być przyjemnym i wolnym od ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę pod drzwi i sześciomiesięczną gwarancję, w tym możliwość zwrotu samochodu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/koniec-pewnej-epoki-sposrod-20-najlepiej-sprzedajacych-sie-uzywanych-kabrioletow-12-modeli-nie-jest-juz-produkowanych/">Koniec pewnej epoki: Spośród 20 najlepiej sprzedających się używanych kabrioletów 12 modeli nie jest już produkowanych</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 24 Apr 2026 06:55:32 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=7010</guid>

					<description><![CDATA[<p>Platforma Carvago przeanalizowała wyniki szczegółowych przeglądów technicznych CarAudit, którym poddawany jest każdy sprzedawany samochód Ogólnie rzecz biorąc, Carvago nie poleca zakupu około co czwartego samochodu, z czego w 10% przypadków powodem jest bezpośrednio stan techniczny Według analizy, modelem o najwyższym ryzyku technicznym jest Peugeot 3008, a następnie Opel Insignia i Jeep Compass Na przeciwległym biegunie znajdują się [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Platforma Carvago przeanalizowała wyniki szczegółowych przeglądów technicznych CarAudit, którym poddawany jest każdy sprzedawany samochód</li>
<li>Ogólnie rzecz biorąc, Carvago nie poleca zakupu około co czwartego samochodu, z czego w 10% przypadków powodem jest bezpośrednio stan techniczny</li>
<li>Według analizy, modelem o najwyższym ryzyku technicznym jest Peugeot 3008, a następnie Opel Insignia i Jeep Compass</li>
<li>Na przeciwległym biegunie znajdują się Hyundai Kona, BMW i3, BMW X5 i Toyota RAV4, w przypadku których odsetek aut niepolecanych ze względu na stan techniczny wynosi zero</li>
<li>Mimo że problem z baterią występuje zaledwie w 0,3% kontrolowanych samochodów elektrycznych, ogólnie okazują się one bardziej ryzykowne niż diesle</li>
<li>Ryzyko związane z samochodami używanymi znacznie różni się w zależności od kraju – we Włoszech jest 15-krotnie wyższe niż w Szwecji</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Najbardziej ryzykownymi modelami na europejskim rynku samochodów używanych są Peugeot 3008, Opel Insignia i Jeep Compass. Wynika to z analizy wyników szczegółowych przeglądów przedsprzedażowych CarAudit, którym poddawany jest każdy samochód zamówiony na platformie Carvago. Z kolei absolutnym prymusem jest Hyundai Kona, a za nim plasują się dwa modele BMW. Ogólnie obowiązuje zasada, że stan pojazdów pogarsza się wraz z wiekiem i przebiegiem. Ponadto istnieją znaczne różnice w jakości pojazdów między poszczególnymi krajami.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Przegląd techniczny CarAudit jest bardzo szczegółowy i obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. W około jednej czwartej przypadków zdarza się, że nie polecamy klientowi zakupu wybranego auta” – wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Do częstych powodów należą historia serwisowa, nieścisłości w dokumentacji lub niezgodność faktycznej specyfikacji pojazdu z opisem podanym przez sprzedawcę w ogłoszeniu. Niektóre szczególnie problematyczne warianty modeli i roczniki w ogóle nie są dostępne na Carvago.com, ponieważ nasza na bieżąco aktualizowana Czarna Lista (Blacklist) wyklucza je prewencyjnie. Niemniej jednak około 10 procent kontrolowanych samochodów nie otrzymuje rekomendacji bezpośrednio ze względu na stan techniczny konkretnego sprawdzanego egzemplarza – i właśnie na tym skupiło się nasze najnowsze badanie.”</p>
<p style="font-weight: 400;">Na podstawie dziesiątek tysięcy kontroli CarAudit z lat 2023–2026, zespół analityczny Carvago zestawił przegląd modeli, w przypadku których stan techniczny najczęściej decyduje o negatywnej ocenie w ujęciu procentowym.* Po statystycznym oczyszczeniu danych z wpływu wieku i przebiegu (zob. szczegółowe wyjaśnienie metodologii na końcu niniejszej informacji prasowej), okazało się, że absolutnie najbardziej ryzykownym modelem jest Peugeot 3008. Ryzyko niezaliczenia testu CarAudit jest w jego przypadku 2,38 razy wyższe niż średnia dla samochodów o porównywalnym wieku i przebiegu. Pierwszą dziesiątkę najgorszych zamyka, co może nieco dziwić, Honda Civic.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>10 najbardziej problematycznych modeli według inspekcji CarAudit</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Model</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Peugeot 3008</td>
<td width="187">14,5</td>
<td width="142">2,38</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">Opel Insignia</td>
<td width="187">19,4</td>
<td width="142">2,26</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">Jeep Compass</td>
<td width="187">16,1</td>
<td width="142">2,25</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Ford Mustang</td>
<td width="187">11,7</td>
<td width="142">2,15</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Ford Focus</td>
<td width="187">22,5</td>
<td width="142">2,08</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Opel Astra</td>
<td width="187">27,5</td>
<td width="142">1,96</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">Tesla Model 3</td>
<td width="187">15,0</td>
<td width="142">1,93</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Alfa Romeo Stelvio</td>
<td width="187">14,3</td>
<td width="142">1,89</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">VW ID.4</td>
<td width="187">8,5</td>
<td width="142">1,55</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Honda Civic</td>
<td width="187">19,4</td>
<td width="142">1,5</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Dlaczego samochody oblewają: Od wycieków oleju po skorodowane hamulce</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Najczęstszą kategorią są usterki techniczne (35,6%). Jeśli skupimy się tylko na nich, w 58% przypadków problem leży w jednostce napędowej (głośna praca, wycieki oleju, trudności z rozruchem). Prawie jedną trzecią (32%) stanowi wadliwa elektronika i systemy wspomagające, a w 11% przypadków inspektorzy Carvago odkrywają poważne problemy z hamulcami wykraczające poza normalne zużycie. Alarmujące jest jednak drugie miejsce w kategoriach odrzuceń: co czwarty odrzucony samochód (25,3%) ma za sobą nieprofesjonalną naprawę powypadkową lub niefachowe lakierowanie. Inne powody to nienaprawione uszkodzenia po gradobiciu (11,3 procent), aktualne uszkodzenia karoserii (9,9 procent) oraz ogólnie zły stan (9,1 procent).</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Odstraszające przykłady z praktyki</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">W przypadku dwóch na trzy samochody Alfa Romeo Giulia, które nie zdają testu CarAudit, powodem jest usterka techniczna. Mechanicy Carvago napotykają na przykład pojazdy zgłaszające jednocześnie awarie silnika, filtra DPF i systemu start-stop, ale także zagrażające życiu wycieki płynu hamulcowego ze skorodowanych przewodów hamulcowych. (Ogólnie rzecz biorąc, Giulia, ze współczynnikiem ryzyka 1,49, zajmuje 11. miejsce, tuż za Hondą Civic.) W modelach Opel Astra i Ford Focus często powtarza się dominujący schemat wycieków oleju oraz głośnych lub nierówno pracujących silników. Astra ponadto często cierpi na korozję progów. Niebezpieczna korozja podwozia jest typowa między innymi dla popularnego (i mechanicznie niezawodnego) roadstera Mazda MX-5.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Paradoks Tesli</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Kupując używane samochody elektryczne, klienci interesują się niemal wyłącznie stanem i degradacją drogiego akumulatora trakcyjnego. Ten jednak bywa wadliwy tylko wyjątkowo – u zaledwie 0,3% kontrolowanych aut elektrycznych. Mimo to pojazdy o napędzie elektrycznym nie są odporne na problemy. Współczynnik ryzyka jest w ich przypadku nawet nieco wyższy niż u diesli (1,16 vs 0,94). Przyczyny te nie mają jednak nic wspólnego z rodzajem napędu. Ilustrującym przykładem jest popularna Tesla Model 3. Powodem odradzania jej zakupu bywają nieprofesjonalne naprawy po wypadkach. Zwykłe warsztaty często nie radzą sobie bowiem z aluminium i połączeniami klejonymi. Technicy Carvago napotykają w Tesli również na trudne do naprawy pęknięte dachy panoramiczne, ogólnie zaniedbany stan, a wielokrotnie także na pleśń we wnętrzu. Do częstego złego stanu z pewnością przyczynia się również błędne przekonanie wielu właścicieli, że samochody Tesla nie wymagają regularnej konserwacji.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Nieoczekiwani prymusi</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Na drugim końcu rankingu znajdziemy modele z zerowym lub prawie zerowym wskaźnikiem braku rekomendacji. W przypadku modeli Hyundai Kona, BMW i3, BMW X5 i Toyota RAV4 przez ostatnie ponad trzy lata nigdy nie zdarzyło się, aby pojazd nie przeszedł kontroli CarAudit ze względu na stan techniczny. W korzystnym świetle jawią się również modele marki Volvo.</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>10 najmniej problematycznych modeli według inspekcji CarAudit</strong></p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Model</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Hyundai Kona</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">BMW i3</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">BMW X5</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Toyota RAV4</td>
<td width="187">0</td>
<td width="142">0</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Volvo V90</td>
<td width="187">0,6</td>
<td width="142">0,07</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Volvo V60</td>
<td width="187">1,2</td>
<td width="142">0,15</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">VW ID.3</td>
<td width="187">1,2</td>
<td width="142">0,22</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Ford S-Max</td>
<td width="187">2,2</td>
<td width="142">0,26</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">Audi Q3</td>
<td width="187">2,4</td>
<td width="142">0,3</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Subaru Outback</td>
<td width="187">2,0</td>
<td width="142">0,35</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Statystyki są oczywiście uzależnione od struktury popytu na Carvago. Marki i modele, które klienci zamawiają rzadko lub wcale, nie figurują w zestawieniu.</p>
<p style="font-weight: 400;">„To oczywiste, że nasze wnioski opierające się na szczegółowych kontrolach zamawianych pojazdów często dają inny obraz niż różne popularne rankingi niezawodności, sporządzane na podstawie ankiet, wezwań pomocy drogowej czy państwowych obowiązkowych przeglądów technicznych” – komentuje Dariusz Piwinski. „Zsumowane wyniki kontroli CarAudit mimo to jasno potwierdzają, że poleganie na reputacji modelu przy wyborze samochodu z drugiej ręki może być bardzo zwodnicze. Im starszy i bardziej zużyty jest samochód, tym bardziej, obok czynników konstrukcyjnych, do głosu dochodzi rzetelność warsztatów oraz podejście poprzednich właścicieli do konserwacji i napraw. Jedyną bezpieczną drogą jest gruntowne sprawdzenie fizyczne, takie jak właśnie nasz CarAudit.”</p>
<p style="font-weight: 400;"><strong>Lepiej nowsze i ze Szwecji niż starsze i z Włoch</strong></p>
<p style="font-weight: 400;">Nie jest zaskoczeniem, że istnieje wyraźny związek między stanem samochodu a jego wiekiem, względnie przebiegiem. Podczas gdy do dwóch lat wieku i 60 tysięcy km odsetek aut niepolecanych (z powodu stanu technicznego) wynosi zaledwie 1,3%, u aut pięcioletnich z przebiegiem od 60 do 120 tysięcy km rośnie do 7,4%. Z kolei pojazdy starsze niż 11 lat z przebiegiem ponad 150 tysięcy kilometrów mechanicy Carvago uznają za niespełniające wymogów w ponad jednej trzeciej (33,8%) przypadków. Wynik CarAudit można w pewnym stopniu przewidzieć również na podstawie kraju, w którym auto jest wystawione na sprzedaż. O ile Szwecja wykazuje skorygowany współczynnik ryzyka na poziomie zaledwie 0,29 (jest więc ponad trzykrotnie lepsza niż średnia), we Włoszech wynosi on 4,49 – jest prawie pięciokrotnie gorszy od średniej i ponad piętnastokrotnie gorszy niż w Szwecji. Słowacja i Czechy zaliczają się do bezpieczniejszych krajów ze współczynnikiem poniżej 1,0. Niemcy, skąd pochodzi większość pojazdów w próbie, ze współczynnikiem 1,04 utrzymują się tuż przy średniej.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="602">
<tbody>
<tr>
<td width="60"><strong>Pozycja</strong></td>
<td width="213"><strong>Kraj</strong></td>
<td width="187"><strong>Odsetek (%) niepolecanych</strong></td>
<td width="142"><strong>Współczynnik ryzyka</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="60">1.</td>
<td width="213">Szwecja</td>
<td width="187">2,4</td>
<td width="142">0,29</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">2.</td>
<td width="213">Słowacja</td>
<td width="187">6,8</td>
<td width="142">0,85</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">3.</td>
<td width="213">Austria</td>
<td width="187">9,2</td>
<td width="142">0,95</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">4.</td>
<td width="213">Czechy</td>
<td width="187">6,9</td>
<td width="142">0,98</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">5.</td>
<td width="213">Niemcy</td>
<td width="187">10,1</td>
<td width="142">1,04</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">6.</td>
<td width="213">Holandia</td>
<td width="187">12,3</td>
<td width="142">1,21</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">7.</td>
<td width="213">Belgia</td>
<td width="187">16,0</td>
<td width="142">1,28</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">8.</td>
<td width="213">Polska</td>
<td width="187">10,3</td>
<td width="142">1,32</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">9.</td>
<td width="213">Francja</td>
<td width="187">13,6</td>
<td width="142">1,99</td>
</tr>
<tr>
<td width="60">10.</td>
<td width="213">Włochy</td>
<td width="187">23,1</td>
<td width="142">4,49</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p style="font-weight: 400;">Standaryzowany, szczegółowy przegląd techniczny CarAudit, który obejmuje aż 270 punktów kontrolnych, przechodzi każdy samochód zamówiony przez Carvago. CarAudit jest jednym z filarów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznych zakupów, która udowadnia, że nabycie samochodu używanego może być doświadczeniem przyjemnym i wolnym od ryzyka. Inicjatywa ta obejmuje również załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostarczenie samochodu prosto pod dom oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu auta w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p style="font-weight: 400;"><em>* Analiza opiera się na wynikach niezależnych inspekcji technicznych CarAudit przeprowadzonych przez firmę Carvago na używanych samochodach osobowych w całej Europie w okresie od 2023 r. do I kwartału 2026 r. Zestaw danych obejmuje wyłącznie przypadki odradzenia zakupu ze względu na stan techniczny pojazdu. Aby umożliwić sprawiedliwe porównanie modeli bez zniekształceń spowodowanych różnicami w strukturze wieku i przebiegu, zastosowano metodę standaryzacji pośredniej z korektą leave-one-out. Otrzymany skorygowany współczynnik określa, ile razy ryzyko braku rekomendacji dla danego modelu jest wyższe lub niższe w porównaniu do średniej dla całej próby przy porównywalnym wieku i przebiegu. Ranking uporządkowano według tego współczynnika. Do rankingu zakwalifikowano jedynie te linie modeli, w których przeprowadzono co najmniej 50 kontroli CarAudit. Rozbicie powodów odrzucenia i profile usterek opierają się na szczegółowych raportach inspektorów.</em></p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/wyniki-przegladow-caraudit-tesla-model-3-lub-ford-mustang-wsrod-najgorszych-kroluja-m-in-modele-bmw-i-volvo/">Wyniki przeglądów CarAudit: Tesla Model 3 lub Ford Mustang wśród najgorszych, królują m.in. modele BMW i Volvo</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Z powodu wojny w Iranie pojazdy elektryczne stanowią na Carvago ponad jedną czwartą zamówień</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/z-powodu-wojny-w-iranie-pojazdy-elektryczne-stanowia-na-carvago-ponad-jedna-czwarta-zamowien/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 01 Apr 2026 08:25:42 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezařazené]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6988</guid>

					<description><![CDATA[<p>Udział elektryków w łącznych zamówieniach klientów Carvago osiągnął pod koniec marca 26,4 % Typowym zamawianym elektrykiem jest czteroletni pojazd z przebiegiem około 55 tysięcy kilometrów i ceną nieco ponad 21 100 euro Ponad jedną trzecią marcowych zamówień EV zdobył Volkswagen z modelami ID.4 i ID.3 Klienci platformy internetowej Carvago reagują na napiętą sytuację geopolityczną i drożejące [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/z-powodu-wojny-w-iranie-pojazdy-elektryczne-stanowia-na-carvago-ponad-jedna-czwarta-zamowien/">Z powodu wojny w Iranie pojazdy elektryczne stanowią na Carvago ponad jedną czwartą zamówień</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<ul>
<li>Udział elektryków w łącznych zamówieniach klientów Carvago osiągnął pod koniec marca 26,4 %</li>
<li>Typowym zamawianym elektrykiem jest czteroletni pojazd z przebiegiem około 55 tysięcy kilometrów i ceną nieco ponad 21 100 euro</li>
<li>Ponad jedną trzecią marcowych zamówień EV zdobył Volkswagen z modelami ID.4 i ID.3</li>
</ul>
<p style="font-weight: 400;">Klienci platformy internetowej Carvago reagują na napiętą sytuację geopolityczną i drożejące paliwa przyspieszoną migracją w kierunku elektromobilności. Dane wewnętrzne o sprzedaży za pierwszy kwartał 2026 roku pokazują gwałtowny wzrost udziału zamówień używanych elektryków w ostatnich tygodniach.</p>
<p style="font-weight: 400;">Obecna eskalacja konfliktu zbrojnego w Iranie i związane z nią zagrożenia dla globalnej infrastruktury naftowej wywołały panikę na rynkach surowcowych. Efektem jest skokowy wzrost cen tradycyjnych paliw w całej Europie. Niepewność co do dalszego kształtowania się cen benzyny i oleju napędowego zadziałała jako silny katalizator zmian w zachowaniach konsumentów i skłoniła kierowców do poszukiwania alternatyw o bardziej przewidywalnych kosztach eksploatacji.</p>
<p style="font-weight: 400;">Na europejskiej sprzedaży sieci Carvago trend ten jest wyraźnie widoczny. O ile w pierwszych dwóch miesiącach roku w pełni elektryczne pojazdy stanowiły średnio około 18 procent wszystkich zamówień, to wraz ze wzrostem cen paliw ich udział zaczął gwałtownie rosnąć. Przyspieszenie nabrało tempa zwłaszcza w 12. i 13. tygodniu, kiedy udział EV wystrzelił do 22,7 %, a następnie 26,4 %.</p>
<p style="font-weight: 400;">„Obecna sytuacja na stacjach paliw szybko zmienia pogląd klientów na to, co się opłaca. Ludzie policzyli, że przy dzisiejszych cenach tradycyjnych paliw zwrot z inwestycji w używany samochód elektryczny dramatycznie się skraca. Obawa przed kolejnymi podwyżkami cen ropy po prostu przełamała barierę psychologiczną u tych, którzy dotychczas rozważali zakup elektryka jedynie pobocznie”, komentuje bieżącą sytuację Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" class="alignleft size-full wp-image-6989" src="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL.jpg" alt="" width="1080" height="1080" srcset="https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL.jpg 1080w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL-300x300.jpg 300w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL-1024x1024.jpg 1024w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL-150x150.jpg 150w, https://blog.carvago.com/wp-content/uploads/2026/04/Carvago-infographics-EV-share-PL-768x768.jpg 768w" sizes="(max-width: 1080px) 100vw, 1080px" /></p>
<p style="font-weight: 400;">Dane Carvago potwierdzają, że marcowy popyt jest napędzany pragmatyzmem. Medianowy samochód elektryczny zamawiany w trzecim miesiącu za pośrednictwem Carvago ma cztery lata, 55 000 km na liczniku i kosztuje około 21 100 euro. Klienci wybierają zatem dostępne cenowo pojazdy, które służą do codziennych dojazdów do pracy lub jako drugi samochód w rodzinie.</p>
<p style="font-weight: 400;">Najczęściej zamawianym elektrykiem w marcu był Volkswagen ID.4, a tuż za nim uplasował się kompaktowy ID.3 oraz Tesla Model 3. Piątkę najchętniej zamawianych zamykają Hyundai Kona i Kia Niro.</p>
<p style="font-weight: 400;">Każdy pojazd sprzedawany za pośrednictwem Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit obejmującą aż 270 punktów kontrolnych. Skrupulatna weryfikacja wykrywa ukryte usterki mniej więcej u jednej czwartej sprawdzanych aut. CarAudit to jeden z filarów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która dowodzi, że również nabycie używanego auta może być przyjemnym i pozbawionym ryzyka doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę pod drzwi oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/z-powodu-wojny-w-iranie-pojazdy-elektryczne-stanowia-na-carvago-ponad-jedna-czwarta-zamowien/">Z powodu wojny w Iranie pojazdy elektryczne stanowią na Carvago ponad jedną czwartą zamówień</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 27 Mar 2026 09:20:26 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Informacje prasowe]]></category>
		<category><![CDATA[top-top]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6947</guid>

					<description><![CDATA[<p>• O szybkim spadku cen samochodów elektrycznych mówi się od dawna – analiza Carvago jednoznacznie potwierdza ten trend na ogromnej próbce danych z największego rynku w Europie • Wartość rezydualna pojazdów bateryjnych spada znacznie szybciej niż w przypadku aut z napędem konwencjonalnym. Różnica sięga nawet 26 punktów procentowych • Carvago reaguje na ten trend i [&#8230;]</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/">Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>• O szybkim spadku cen samochodów elektrycznych mówi się od dawna – analiza Carvago jednoznacznie potwierdza ten trend na ogromnej próbce danych z największego rynku w Europie</p>
<p>• Wartość rezydualna pojazdów bateryjnych spada znacznie szybciej niż w przypadku aut z napędem konwencjonalnym. Różnica sięga nawet 26 punktów procentowych</p>
<p>• Carvago reaguje na ten trend i dzięki atrakcyjnym cenom za granicą z powodzeniem sprzedaje używane samochody elektryczne w Polsce i okolicznych krajach</p>
<p>Warszawa, 18 marca 2026 – O gwałtownym spadku wartości używanych samochodów elektrycznych mówi się w świecie motoryzacji od dłuższego czasu. Teraz ten trend precyzyjnie i na twardych danych potwierdziła firma Carvago, wiodąca europejska platforma online do sprzedaży samochodów. Jej zespół analityczny przeanalizował ogromną próbkę danych ogłoszeniowych z rynku niemieckiego, który jest zdecydowanie największy w Europie. Wynik jednoznacznie pokazuje, że auta bateryjne po trzech latach tracą na wartości znacznie szybciej niż pojazdy konwencjonalne. O ile dla pierwszych właścicieli jest to nieprzyjemny fakt, o tyle dla zainteresowanych zakupem pojazdu z drugiej ręki to wręcz świetna wiadomość i doskonała okazja do zakupu.</p>
<p>„Za gwałtownym spadkiem cen samochodów elektrycznych stoją dwa czynniki: szybki postęp technologiczny i ograniczony popyt na rynku wtórnym,” wyjaśnia Dariusz Piwinski, Country Manager Carvago Polska. „Rozwój elektromobilności postępuje błyskawicznie, co jednak prowadzi do przyspieszonego starzenia się technologicznego istniejących modeli. W całej Europie wciąż pozostaje wielu ludzi, którzy z różnych powodów nie uważają samochodu elektrycznego za odpowiednie rozwiązanie swoich potrzeb transportowych.”</p>
<p>Eksperci z Carvago poddali szczegółowej analizie dziesięć par porównywalnych modeli. Porównano ich pierwotne ceny z końca 2022 roku z cenami tych samych używanych aut na rynku niemieckim pod koniec 2025 roku. Wnioski są jednoznaczne: we wszystkich dziesięciu przypadkach model elektryczny stracił na wartości więcej niż jego spalinowy odpowiednik. Samochodom elektrycznym w utrzymaniu wartości nie pomaga nawet fakt, że mają na liczniku średnio znacznie mniejszy przebieg.</p>
<table style="font-weight: 400;" width="600">
<tbody>
<tr>
<td width="147"><strong>Model EV</strong></td>
<td width="105"><strong>Spadek ceny</strong></td>
<td width="150"><strong>Model ICE</strong></td>
<td width="96"><strong>Spadek ceny</strong></td>
<td width="102"><strong>Różnica (p.p.)</strong></td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Hyundai Kona Electric</td>
<td width="105">-52,3%</td>
<td width="150">Hyundai Kona</td>
<td width="96">-25,9%</td>
<td width="102">-26,40</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Audi e-tron</td>
<td width="105">-50,7%</td>
<td width="150">Audi Q8</td>
<td width="96">-26,7%</td>
<td width="102">-24,00</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Citroën ë-Berlingo</td>
<td width="105">-57,9%</td>
<td width="150">Citroën Berlingo</td>
<td width="96">-35,1%</td>
<td width="102">-22,80</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Mercedes EQE</td>
<td width="105">-69,7%</td>
<td width="150">Mercedes E-Klasse</td>
<td width="96">-49,3%</td>
<td width="102">-20,40</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Škoda Enyaq</td>
<td width="105">-51,7%</td>
<td width="150">Škoda Kodiaq</td>
<td width="96">-33,0%</td>
<td width="102">-18,70</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Peugeot e-208</td>
<td width="105">-53,6%</td>
<td width="150">Peugeot 208</td>
<td width="96">-34,9%</td>
<td width="102">-18,70</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">VW ID.4</td>
<td width="105">-46,1%</td>
<td width="150">VW Tiguan</td>
<td width="96">-34,5%</td>
<td width="102">-11,60</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">VW ID.3</td>
<td width="105">-51,2%</td>
<td width="150">VW Golf</td>
<td width="96">-41,3%</td>
<td width="102">-9,90</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">Porsche Taycan</td>
<td width="105">-56,6%</td>
<td width="150">Porsche Panamera</td>
<td width="96">-48,6%</td>
<td width="102">-8,00</td>
</tr>
<tr>
<td width="147">BMW iX3</td>
<td width="105">-46,1%</td>
<td width="150">BMW X3</td>
<td width="96">-41,5%</td>
<td width="102">-4,60</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p>Modelowym przykładem cenowego paradoksu jest Hyundai Kona. Podczas gdy wartość wersji spalinowej zmniejszyła się w ciągu trzech lat zaledwie o około 26%, wariant elektryczny stracił ponad 52%. Dziś za bateryjną Konę kupujący zapłaci średnio 18 900 euro, podczas gdy wersja spalinowa kosztuje średnio 21 480 euro. Podobną dynamikę obserwujemy przy rodzinnych SUV-ach marki Volkswagen. Jako nowy Tiguan był o 5 565 euro tańszy niż elektryczny ID.4, dziś jednak role się odwróciły i używany ID.4 ze średnią ceną poniżej 27 tysięcy euro jest bardziej przystępną opcją. Procentowym „rekordzistą” jest natomiast Mercedes-Benz EQE, który po trzech latach sprzedaje się za mniej niż jedną trzecią pierwotnej ceny!</p>
<p>Szybszy spadek cen jest jednak świetną wiadomością dla kierowców, którzy rozważają zakup używanego samochodu elektrycznego. „W Polsce mamy zaskakująco wysoki udział pojazdom elektrycznym w całkowitej sprzedaży właśnie dlatego, że jesteśmy w stanie dostarczyć z Niemiec, Holandii i innych krajów stosunkowo młode auta w cenach już od 20 tysięcy euro,” dodaje Dariusz Piwinski. „W związku z tegorocznym ponownym wprowadzeniem dotacji w Niemczech spodziewamy się ponadto, że presja cenowa na takie pojazdy jeszcze się nasili.”</p>
<blockquote class="wp-embedded-content" data-secret="iFQHQhEYq1"><p><a href="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/">Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości</a></p></blockquote>
<p><iframe class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted"  title="&#8222;Dobra inwestycja: 7 zaskakujących samochodów, które zyskały na wartości&#8220; &#8212; Carvago Blog" src="https://blog.carvago.com/pl/dobra-inwestycja-7-zaskakujacych-samochodow-ktore-zyskaly-na-wartosci/embed/#?secret=lxb9qWF4ss#?secret=iFQHQhEYq1" data-secret="iFQHQhEYq1" width="600" height="338" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe></p>
<p>Segment czysto elektrycznych pojazdów stanowił w 2025 roku na Carvago 16,4% wszystkich sprzedaży. Najlepiej sprzedającym się samochodom elektrycznym online został Volkswagen ID.4, za nim uplasowały się Tesla Model 3 i mniejszy Volkswagen ID.3. Do pierwszej piątki przebiły się również Škoda Enyaq i MG4.</p>
<p>Polscy klienci mogą na Carvago wybierać spośród ponad 80 tysięcy aut elektrycznych wszystkich marek. Każdy pojazd sprzedawany za pośrednictwem Carvago przechodzi szczegółową kontrolę techniczną CarAudit, która obejmuje aż 270 punktów kontrolnych. Dokładna weryfikacja wykrywa ukryte usterki u mniej więcej jednej czwartej sprawdzanych aut. CarAudit jest jednym z filarów inicjatywy Carvago na rzecz bezpiecznego zakupu, która dowodzi, że nawet nabycie używanego samochodu może być przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem. Inicjatywa obejmuje ponadto załatwienie wszelkich formalności, przygotowanie przedsprzedażowe, dostawę pojazdu pod drzwi oraz sześciomiesięczną gwarancję z możliwością zwrotu pojazdu w ciągu 14 dni od odbioru.</p>
<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samochody-elektryczne-traca-na-wartosci-znacznie-szybciej-niz-auta-spalinowe-potwierdzaja-to-dane-z-najwiekszego-europejskiego-rynku/">Samochody elektryczne tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe – potwierdzają to dane z największego europejskiego rynku</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>RP.pl: Elektryki tanieją najszybciej w historii. Właściciele liczą straty</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/rp-pl-elektryki-tanieja-najszybciej-w-historii-wlasciciele-licza-straty/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 20 Mar 2026 08:35:41 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6919</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/rp-pl-elektryki-tanieja-najszybciej-w-historii-wlasciciele-licza-straty/">RP.pl: Elektryki tanieją najszybciej w historii. Właściciele liczą straty</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/rp-pl-elektryki-tanieja-najszybciej-w-historii-wlasciciele-licza-straty/">RP.pl: Elektryki tanieją najszybciej w historii. Właściciele liczą straty</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Samar.pl: Carvago z nową usługą dla polskich dealerów</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/samar-pl-carvago-z-nowa-usluga-dla-polskich-dealerow/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 16 Mar 2026 08:43:27 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6889</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samar-pl-carvago-z-nowa-usluga-dla-polskich-dealerow/">Samar.pl: Carvago z nową usługą dla polskich dealerów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/samar-pl-carvago-z-nowa-usluga-dla-polskich-dealerow/">Samar.pl: Carvago z nową usługą dla polskich dealerów</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Natemat.pl: Na Zachodzie używane ID.4 króluje nad Teslą 3, a w Polsce? Nowy raport was zaskoczy</title>
		<link>https://blog.carvago.com/pl/natemat-pl-na-zachodzie-uzywane-id-4-kroluje-nad-tesla-3-a-w-polsce-nowy-raport-was-zaskoczy/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Carvago]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 13 Mar 2026 08:45:27 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Carvago w mediach]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://blog.carvago.com/?p=6891</guid>

					<description><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/natemat-pl-na-zachodzie-uzywane-id-4-kroluje-nad-tesla-3-a-w-polsce-nowy-raport-was-zaskoczy/">Natemat.pl: Na Zachodzie używane ID.4 króluje nad Teslą 3, a w Polsce? Nowy raport was zaskoczy</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Článek <a href="https://blog.carvago.com/pl/natemat-pl-na-zachodzie-uzywane-id-4-kroluje-nad-tesla-3-a-w-polsce-nowy-raport-was-zaskoczy/">Natemat.pl: Na Zachodzie używane ID.4 króluje nad Teslą 3, a w Polsce? Nowy raport was zaskoczy</a> se nejdříve objevil na <a href="https://blog.carvago.com/pl/">Carvago Blog</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
