Pět nejprodávanějších SUV na Carvago: Vítěze neuhodnete

Volkswagen T-Roc. Foto: Volkswagen

Vozy SUV se za poslední dekádu prosadily jako jasně nejoblíbenější kategorie aut. Přesněji řečeno typ karoserie, protože stejně jako „normální“ auta i SUV dnes dělíme podle velikosti do několika tříd od městských, jako třeba Renault Captur, po luxusní obry typu BMW X7. Výjimkou není ani Carvago – každé třetí auto, které jsme v končícím roce prodali, patřilo mezi SUV. Podívejme se proto, jaké modely se mezi našimi zákazníky těší největší oblibě.

Zákazníci Carvago často objednávají dražší a novější vozy, než je průměr jednotlivých trhů, na nichž působíme. Proto se liší i skladba nejprodávanějších modelů. Zatímco v České republice, kde máme centrálu, je nejžádanějším SUV Škoda Kodiaq, v Německu vládne VW Tiguan a třeba v Itálii Fiat 500X, bezprostředně následovaný rovněž domácím Jeepem Renegade, při pohledu do našich statistik dostáváme výrazně odlišný obrázek. V končícím roce jste u nás nejčastěji objednávali těchto pět modelů SUV:

5. Ford Kuga

Foto: Ford

Toto kompaktní SUV je už od minulé generace dvojčetem amerického Fordu Escape. Do vývoje ale výrazně promlouvali evropští konstruktéři značky, takže materiály v interiéru a zejména jízdní vlastnosti působí zcela „neamericky“. Naštěstí. Nová generace Kugy, nabízená od roku 2019, přinesla výrazně modernější vzhled interiéru i exteriéru, více prostoru pro cestující a hned tři varianty hybridního pohonu: mild-hybrid, full-hybrid i plug-in hybrid. U nás v prodejích zatím vede předchozí model, ale jen těsně. 

Nejžádanější specifikace: Ford Kuga 2.0 EcoBlue 110 kW (150 k) 4×4 s manuální převodovkou

4. Škoda Kodiaq

Foto: Škoda Auto

V Česku Carvago začínalo a pořád je zde doma, takže je jasné, že máme hodně domácích zákazníků. A stejně jako mnohé jiné národy i Češi fandí domácí značce, pokud mají na výběr. V případě Kodiaqu je to zcela pochopitelné. Za stále ještě rozumnou cenu dokázal nabídnout přesvědčivou kombinaci prostorné karoserie, solidního chování na silnici a vzhledu, který se přesně trefil do vkusu domácího publika. Naprostá většina Kodiaqů, které prodáme, má pod kapotou diesel (85 %) a pohon všech kol (75 %). Na sportovní variantu RS připadá patnáctiprocentní podíl.

Nejžádanější specifikace: Škoda Kodiaq 2.0 TDI 110 kW (150 k) 4×4 s manuální převodovkou

3. Volkswagen Tiguan

Foto: Volkswagen

O Volkswagenu se někdy říká, že nástup SUV zaspal, ale Tiguan patří na evropském trhu ke služebně nejstarším. A také nejúspěšnějším. Je to typický Volkswagen. Promyšlený, uživatelsky přívětivý a s designem, který sice nechytne za srdce, ale stárne mnohem pomaleji než výstřední kreace některých konkurentů. V roce 2020 dostal Tiguan facelift, se kterým dorazily živější dieselové motory, ale také problematické dotykové ovládání, inspirované novým Golfem. U nás je ovšem jasně nejpopulárnější ročník 2018. Oproti jiným SUV v tomto přehledu jich poměrně hodně prodáváme s pohonem předních kol (45 %) a benzinovým motorem (41 %).

Nejžádanější specifikace: Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 110 kW (150 k) 4×4 s manuální převodovkou

2. Mazda CX-5

Foto: Mazda

Přiznáváme, tohle je maličko překvapení i pro nás. A hned nadvakrát. Mazda ráda dělá věci trochu jinak než ostatní automobilky a v Evropě obecně plní spíše roli alternativní volby pro zákazníky, kteří nechtějí jít s davem. Ještě větším překvapením než samotné umístění CX-5 tak vysoko v žebříčku je nicméně volba motorizace. Čtyři z deseti zákazníků, kteří si u nás pohledné SUV od Mazdy objednají, se rozhodne pro atmosférický čtyřválec o objemu 2,5 l, což je v evropském kontextu zcela exotická volba. Ale vlastně to dává smysl. My v Carvago přece také děláme věci jinak než ostatní, takže logicky oslovujeme zákazníky, kteří v životě rádi kráčejí vlastní cestou.

Nejžádanější specifikace: Mazda CX-5 2.5 Skyactiv-G 143 kW (194 k) 4×4 s automatickou převodovkou

1. Volvo XC60

Foto: Volvo Cars

První místo tohoto přehledu jenom potvrzuje, že naši zákazníci mají vytříbený vkus. Stejně jako ostatní modely značky Volvo z poslední doby je Volvo XC60 dokonalým příkladem využití skandinávského přístupu k designu v navrhování automobilů: neokázalé, ale atraktivní zvenku,vysoce funkční, ale současně velmi útulné uvnitř. Přestože se v souladu se švédskou tradicí vyrábí i s výkonnými motory, svým charakterem osloví spíš vyrovnané řidiče než uspěchané závodníky. Zhruba 13 procent zákazníků, kteří se u nás pro XC60 rozhodnou, sáhne po plug-in hybridní variantě T8/Recharge.

Nejžádanější specifikace: Volvo XC60 2.0 D4 140 kW (190 k) 4×4 s automatickou převodovkou

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články:

České a evropské cesty již brázdí zcela nová posila Carvago flotily! Mercedes-Benz s nástavbou Kegger a konceptem “Matchbox” modelů malých aut, která všichni známe. „Chtěli jsme samotným doručením auta…