Jenom přezout nestačí. Jak připravit auto na zimu

Foto: Mercedes

Moderní auta jsou konstruována a testována tak, aby spolehlivě fungovala v nejrůznějších klimatických podmínkách od tropických veder až po arktické mrazy. Pokud ovšem dostanou patřičné vybavení a údržbu. Před začátkem zimní sezóny přinášíme několik tipů na jednoduchá, finančně nenáročná opatření, která vám mohou pomoci zajistit bezproblémový provoz vašeho vozu v nadcházejících chladných měsících. 

1. Přezujte na zimní nebo celoroční pneumatiky

Na suché nebo mokré vozovce není mezi letními a zimními plášti velký rozdíl. Popravdě řečeno, i v zimě mohou kvalitní letní pláště podávat v mnoha situacích stejně dobrý nebo dokonce lepší výkon než jejich zimní ekvivalent. Jakmile ale nasněží, situace se dramaticky mění. Zatímco letní pneumatiky se stávají prakticky bezmocnými, specifický dezén a směs zimních plášťů dokáže i ve sněhu a břečce zajistit dobrou trakci, směrové vedení i brzdný výkon. Velmi dobře obstojí také kvalitní celoroční pláště, které zjednodušeně řečeno kombinují letní konstrukci se zimním vzorkem. Místo tradiční kombinace M+S (Mud + Snow, bláto a sníh) se pneumatiky vhodné pro zimní podmínky nově označují tzv. alpským symbolem tří horských vrcholků s vločkou neboli 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake). 

Pneumatiky vám o sobě řeknou skoro vše. Stačí umět číst jejich značení

 

2. Ověřte stav autobaterie

Každoročním koloritem prvního mrazivého rána jsou řidiči, kteří neodjedou do práce, protože startovací baterie jejich vozu vypověděla službu. Teploty hluboko pod nulou totiž představují pro chemii baterií velkou výzvu – určitě jste si všimli, že i mobil se vám při zimní procházce vybíjí daleko rychleji než obvykle. Slábnoucí baterie se často hlásí v předstihu pomalým otáčením startéru. Nejzákladnějším svépomocným diagnostickým úkonem je změření napětí na svorkách pomocí multimetru. Pokud je nižší než 12,4 V, baterii dobijte. V případě podezření na horšící se stav baterie doporučujeme navštívit autoservis, kde dokážou diagnostikovat stav baterie podrobněji a přesněji. Nová baterie by měla podle typu vozu a způsobu jeho provozování vydržet tři až pět let. 

3. Zkontrolujte a doplňte provozní kapaliny

To poslední, co chcete, když vám třeba na dálnici chemický posyp vytvoří na čelním okně neprůhlednou šedobílou vrstvu, je slyšet zavrčení motorků ostřikovačů naprázdno. Včas dolijte do nádobky ostřikovačů mrazuvzdornou zimní směs, kterou ještě před začátkem zimní sezóny seženete ve všech prodejnách s autopříslušenstvím, na větších čerpacích stanicích apod.

Chladicí kapalina motoru bývá odolná mrazu až do -30 °C a v novějších vozech není obvyklé, aby mezi servisními intervaly výrazněji ubývala. Když už ale budete mít otevřenou kapotu kvůli ostřikovačům, není od věci mrknout na expanzní nádobku, zda je hladina chladicí kapaliny mezi ryskami Max a Min.

4. Vyměňte stěrače

Když už stěrače nechávají šmouhy i po obyčejném dešti, zimní břečku a posyp vám budou po skle rozmazávat do neprůhledného blátíčka. Jestli stěrače nestírají hladce a po celé ploše, doporučujeme vyměnit je i tehdy, když indikátor opotřebení (v podobě barevného terčíku) ještě není jasně viditelný. Je to nevelký výdaj a může vám ušetřit spoustu nepříjemností. Jako první pomoc můžete zkusit důkladně otřít stírací hranu papírovým ubrouskem. Někdy jsou totiž příčinou nedokonalého stírání jen nalepené nečistoty. 

5. Světla svítí? 

Ve tmě a plískanici se hodí vidět na cestu. A není ani úplně od věci, když ostatní včas spatří vás a nespletou si vás třeba s mopedem jedoucím při krajnici, protože vám svítí jen pravé koncové světlo.
Proto nelitujte těch pár sekund námahy a obejděte auto, abyste se ujistili, že veškeré osvětlení funguje tak, jak má. 

Pokud vás ani tak základní péče o auto opravdu nebaví, můžete zimní přípravu pohodlně svěřit profesionálům. Mnohé značkové i nezávislé servisy nabízejí cenově výhodné předsezónní kontroly, při nichž se navíc zaměří i na brzdy, klouby a další exponované součásti podvozku, které jsou v zimě vystaveny nečistotám a chemii. Doporučujeme zvážit také ochranný protikorozní nástřik spodních partií, který může výrazně přispět k prodloužení životnosti klíčových nosných částí auta.

A protože na zimu musí být důkladně připraven nejen vůz, ale i řidič, přečtěte si také naše tipy na řízení v zimních podmínkách:

Zima přeje připraveným. Přečtěte si, jak zvládnout řízení na sněhu

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm:

Přestože letadlem dnes vyráží na cesty více turistů než kdykoliv v minulosti, auto zůstává díky své všestrannosti velmi populárním prázdninovým dopravním prostředkem. Co si ohlídat, než vyrazíte na cestu?…