Dávno jsou pryč doby, kdy při nákupu nového akumulátoru stačilo zhruba pohlídat udávanou kapacitu. Nároky na autobaterie jsou u moderních vozů násobně vyšší než dříve a s rostoucím množstvím komfortních spotřebičů (např. infotainmenty a výkonné reprosoustavy, především pak vyhřívání sedaček, volantu, čelních skel, ale i kamerové systémy atd.) se neustále zvyšují.
Význam zkratek AGM a EFB
- EFB (Enhanced Flooded Battery) má oproti běžné konstrukci masivnější desky elektrod. Navíc jsou potažené tkaninou, která omezuje sulfataci a degradaci aktivní vrstvy desek při vyšším namáhání.
- AGM (Absorbent Glass Matt) je pokročilejší konstrukce odolných baterií. Má elektrolyt mezi deskami vázaný ve skelných vláknech, elektrody se tak nemohou deformovat a sulfatace je zásadně omezena. Jsou také výrazně odolnější proti vibracím.
- Do vozu vyžadujícího EFB nebo AGM baterii nepatří akumulátor klasické konstrukce. Pokud je požadována baterie EFB (typicky u menších aut), lze osadit AGM. Obráceně však nikoli.
Jak vybrat správnou autobaterii pro váš vůz
- Správný typ autobaterie a její základní parametry najdete nejlépe v návodu k obsluze vozu. Pokud návod nedopatřením třeba ztratíte nebo ve voze koupeném z druhé ruky chybí, lze jej u většiny značek dohledat na webových stránkách výrobce v elektronické podobě (i pro starší modely), případně vyžádat u importéra ve vaší zemi. Vybírat akumulátor podle toho, jaký v autě aktuálně je, nemusí obecně být optimální postup – v historii mohl někdo nahradit originální nevyhovující specifikací.
- Kromě vnitřní konstrukce jsou základními parametry, které je třeba alespoň rámcově dodržet, kapacita udávaná v ampérhodinách (Ah) a startovací proud vyčíslený v ampérech (A). Pakliže je osazena baterie s „lepšími“ parametry, nic se neděje, naopak u starších aut to může být v některých případech i vhodné. Baterie s nižšími než požadovanými parametry je poukázkou na problémy a kratší životnost.
- Podstatné jsou také vnější rozměry autobaterie. V některých, zvláště technicky vyspělejších autech vyšších tříd záleží doslova na každém milimetru (ať už při montáži nebo finálním usazení v držáku). Přesné rozměry se leckdy hůře zjišťují, nicméně je velmi doporučeníhodné jim věnovat pozornost. Specialitou například některých japonských vozů jsou pak atypické formáty akumulátorů – užší a vyšší. Bývají absurdně drahé, nicméně při dodržení ostatních parametrů lze často najít „konfekčnější“ baterii, kterou lze po drobné úpravě uchycení bezpečně osadit.
- Mimo to existují „pravé“ a „levé“ autobaterie – podle pozice pólů. Ostatní parametry i rozměry konkrétního typu mohou být zcela totožné, jen je obrácená polarita. Což je v případě mylného nákupu problém, protože u naprosté většiny moderních aut kabely na opačný pól (záměrně) nedosáhnou.
- Při instalaci nové baterie je také třeba ověřit, zda konkrétní auto nevyžaduje její registraci do řídící jednotky přes diagnostiku. Systém registrace slouží k tomu, aby řídící jednotka „věděla“, zda pracuje s použitou nebo novou baterií, kdy na základě algoritmů upravuje dobíjení. Pokud je registrace vyžadována a akumulátor nezaregistrujete, riskujete nejen snížení životnosti, ale často také nepředvídatelné chování palubních systémů. Registraci již mnoho let vyžadují vozy BMW, ale přibývají další a další, například koncernu VW. Pozor také na fakt, že některé (i jinak kvalitní a slovutných značek) univerzální diagnostické přístroje využívané neautorizovanými servisy mohou mít s registrací baterie problém.
Inteligentní dobíjení klade na baterii vyšší nároky
Snaha o snižování množství vypouštěných emisí s sebou přináší citelně zvýšené požadavky na odolnost akumulátorů. Dříve platilo, že alternátor je napojen na rotující části motoru a s vyššími otáčkami dobíjí více, v nižších méně. To ale znamená konstantní přidané zatížení motoru, a tedy snížení účinnosti. V rámci jejího zvyšování nastoupily tzv. inteligentní (nebo též odpojitelné) alternátory, které baterii dobíjí, jen pokud je to nutné. Tedy když napětí baterie klesne pod definovanou mez, nebo i za běžných okolností ve vhodných podmínkách, například při brzdění. Obojí s sebou nese specifické požadavky na akumulátor. Ten musí nejen odolávat agresivnějšímu nabíjení vyššími dobíjecími proudy, ale především dlouhodobě snášet nižší úroveň nabití. Řídící jednotky auta sice vědí, jaké parametry aktuálně vykazuje baterie, jaká je vnější teplota atd., ale nemá jak vědět, kam jedete a jak dlouho ještě pojedete. Může se tak stát, že zastavíte těsně před tím, než by systém vyhodnotil, že je akutně potřeba dobíjet. Limitní napětí jsou přitom často v zájmu co nejvyšší účinnosti nastavena na poměrně hluboké vybití. Pokud pak vůz zůstane několik dní stát, navíc třeba v létě, zažije akumulátor opravdu krušné časy.
Autobaterie nevydrží na věky. Život jí můžete prodloužit i citelně zkrátit
Paušálně lze říci, že odpojitelný alternátor mají všechny vozy se systémem stop-start. Ale mohou jej mít i některé starší vozy bez něj, stejně jako těch několik výjimek mezi zánovními auty, které stop-start z různých důvodů nemají. Všechny tyto vozy mimo jiné z výše zmíněných vyžadují pokročilejší startovací baterie, které jsou pochopitelně dražší než akumulátory klasické konstrukce. V případě, že je do vozu s odpojitelným alternátorem nainstalován běžný akumulátor, zdánlivě se nic neděje. Auto sice bude normálně startovat, ale baterka bude mít velmi krátkou životnost. Taková auta vyžadují baterii s konstrukcí EFB nebo častěji AGM.
Kde odevzdat starou autobaterii
Pamatujte, že použité autobaterie se vzhledem k obsahu olova a kyseliny sírové řadí mezi nebezpečný odpad. Je proto nutné je odevzdat na k tomu určených místech (u prodejců nebo v rámci lokálního systému sběru odpadu). Lze je velmi dobře recyklovat a na poli druhotných surovin jde o žádanou komoditu. Mnoho prodejců baterií tak vysloužilou baterii nejen převezme, což je v rámci EU ostatně jejich povinnost, ale i vyplatí výkupní bonus. Například formou slevy na nákup nové baterie.