Dotace na elektromobily v roce 2024: Jaké jsou podmínky a jak podat žádost

Foto: Ionity

České ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo podpořit poptávku po vozidlech s nulovými výfukovými emisemi novým dotačním programem. V tomto článku se dozvíte, pro koho jsou dotace na pořízení elektromobilu určeny, jaké jsou jejich podmínky a jak o ně lze požádat. Dotaci lze totiž uplatnit i na některá elektrická auta z nabídky Carvago.

Kdo může o dotaci na elektromobil v roce 2024 zažádat?

Podpora je určena pouze českým podnikatelům a firmám všech velikostí, od živnostníků až po největší podniky. Poskytována bude formou bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti nebo banky spolu v kombinaci se samotnou finanční dotací. Financování nákupu elektrovozu úvěrem je tedy jednou z podmínek získání dotace. 

Na jaké elektromobily lze dotaci čerpat?

Dotace je určena pro osobní vozy (kategorie M1) s elektrickým pohonem do cenového limitu 1,5 milionu korun bez DPH. V případě lehkých užitkových vozů (N1) činí limit rovné dva miliony korun. Pokud se rozhodnete pořídit elektrický užitkový automobil kategorie N2, může jeho cena dosahovat až 2,5 mil. Kč. Stejný limit platí rovněž pro vozidla poháněná palivovými články (FCEV, Fuel Cell Electric Vehicle).

Dotaci lze čerpat pouze na vozy do nájezdu 6000 km a stáří do 6 měsíců od data uvedení do provozu. V praxi ji tedy lze využít i na řadu zánovních ojetin, protože například mnoho předváděcích vozů tyto limity splňuje.

Jaká bude výše dotace na elektromobily a nabíjecí stanice? 

Maximální výše dotace je odstupňovaná podle kategorie vozu, a to následovně:

  • až 200 000 Kč pro osobní elektromobily ( M1)
  • až 250 000 Kč pro lehké užitkové elektromobily (N1)
  • až 300 000 Kč pro vozidla poháněná palivovými články (FCEV) a užitkové elektromobily kategorie N2

Vedle samotného automobilu lze získat od státu příspěvek také na pořízení a instalaci nabíjecí stanice, ať už se jedná o nabíječku na střídavý proud (AC), nebo o výkonnější stejnosměrné (DC) stanice: 

  • až 50 000 Kč na jednu AC nabíjecí stanici
  • až 100 000 Kč na jednu DC nabíjecí stanici s maximálním nabíjecím výkonem do 40 kW
  • až 150 000 Kč na jednu DC nabíjecí stanici s maximálním nabíjecím výkonem nad 40 kW

Dobíjecí stanice pořízené s využitím dotace může po dobu udržitelnosti projektu využívat pouze subjekt, který dotaci přijal. Tímto způsobem nelze tedy financovat nabíječky určené pro zákazníky firem, například v nákupních centrech nebo automobilových dealerstvích.

Jak o dotaci na elektromobil požádat?

O dotaci můžete požádat prostřednictvím Národní Rozvojové Banky. Žádost musí obsahovat řádně vyplněný formulář žádosti o poskytnutí podpory, řádně vyplněnou přílohu Projekt žádosti o podporu a konečně kopii Smlouvy o úvěru, ve které je uvedeno poskytnutí bankovní záruky NRB. Příjem žádostí by měl být zahájen ve druhé polovině března 2024 a trvat až do 30. září 2025.

Kde zjistím, jestli je elektromobil pro mě vhodný?

Prostudujte si našeho Průvodce elektrickými a hybridními vozy, kde najdete mimo jiné odpovědi na časté otázky související s výběrem a provozováním elektromobilu. 

Jak najít na Carvago elektromobily, na které lze dotaci získat?

Začněte tím, že si z naší nabídky více než 70 000 elektrovozů vyfiltrujete elektromobily s nájezdem do 6000 km, což je jedna z podmínek udělení dotace. Filtrovat podle měsíců bohužel neumíme, ale měsíc první registrace je u každého vozu přehledně uveden hned na stránce výsledků vyhledávání, takže se určitě snadno zorientujete:

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články:

Bentley Bentayga, Porsche 911 Targa nebo BMW M4 – i taková auta jsme v loňském roce dodali. Většina z tisíců vozů, které nám loni prošly rukama, však byla přece jenom…