Zmatek kolem zimních pneumatik: Jak je to opravdu s označením M+S a alpským symbolem?

Již od letošních letních prázdnin se v novinových článcích objevovala informace, že s platností od 1. října nebude možné v Německu jezdit se zimními pneumatikami, se kterými bez problémů jezdíme v Česku. Sice opravdu dochází k jisté změně, ale její reálný dopad na motoristy má ke katastrofickým scénářům z některých médií hodně daleko. Podívejme se tedy, jak to doopravdy je. Pro drtivou většinu motoristů se totiž vůbec nic nemění.

Pouze označení M+S v Německu nestačí

Zatímco ve většině zemí EU jsou za zimní pláště z hlediska legislativy považovány pneumatiky s označením M+S (Mud and Snow), Německo s platností od 1. října tuto definici rozšířilo o podmínku, že taková pneumatika musí mít ještě označení alpským symbolem (tři vrcholy). Na první pohled je tedy opravdu definice zimní pneumatiky u nás a v Německu odlišná, na ten druhý zjistíme, že jak v Česku, tak u našich západních sousedů jezdí motoristé na pneumatikách, které podmínku symbolu alpských vrcholů v drtivé většině stejně splňují. Původně se totiž jedná o předpis z roku 2017, který výrobcům zimních pneumatik, kteří chtějí své produkty prodávat na evropském trhu, ukládá, že taková pneumatika musí být označena i alpským symbolem. Jinými slovy, jinou zimní pneumatiku dnes v obchodech po Evropě víceméně nekoupíte, tedy pokud by se nejednalo o nějakou vyloženě přestárlou skladovou zásobu vyrobenou před rokem 2018.

Pneumatiky vám o sobě řeknou skoro vše. Stačí umět číst jejich značení

A takové obutí by rozumný řidič na své auto stejně nikdy nedal, neboť pneumatika s věkem ztrácí své schopnosti. Kromě toho naprostá většina seriózních výrobců u svých zimních pneumatik podmínky pro použití alpského symbolu splňovala už před zmíněným rokem 2017. Naprosto v klidu pak mohou být motoristé, kteří na zimních pneumatikách jedou na Slovensko, do Rakouska či do Itálie. V těchto zemích je zimní pneumatika legislativou definována stejně jako u nás, takže případně stačí pouze označení M+S.

Proč je vůbec alpský symbol tak důležitý?

Zimní pneumatiky jsou z hlediska výrobní technologie i složení směsi hodně odlišné od těch letních. Pouhé označení M+S je v dnešní době, kdy jsou na zimní plášť kladeny velké bezpečnostní i výkonnostní nároky, poměrně nedostatečné. Informuje spotřebitele pouze o tom, že daná konstrukce a dezén si poradí s blátem (Mud) a sněhem (Snow) než klasická letní pneumatika určená na silnici. Pokud má ale zimní plášť na svém boku symbol sněhové vločky a tří alpských vrcholů (3PMSF = Three-Peak-Mountain-Snowflake), může si být motorista jistý, že taková pneumatika prošla náročným testováním a musí splňovat definované podmínky, které se zaměřují především na ovladatelnost, záběr na sněhu či ledu, jízdní vlastnosti a v neposlední řadě také bezpečnost.

Za rychlou kontrolu nic nedáte

Jakkoliv je velmi pravděpodobné, že na bočnici své zimní pneumatiky najdete onen alpský symbol, přeci jen lze doporučit rychlou kontrolu obutí vozu. Určitě se to vyplatí i při koupi ojetého auta, u něhož bývá sezónní sada pneumatik často poskytována jako bonus, ale ne vždy se jedná o pláště, které lze kvůli jejich stáří či opotřebení bezpečně použít. Stejně tak není od věci zkontrolovat označení na tzv. celoročních pneumatikách, pokud je na svém autě máte, protože i ony by měly mít symbol sněhové vločky a alpských vrcholů, aby bylo zaručeno, že bezpečně zvládnou i náročné zimní jízdní situace.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm: