Letní vs. celoroční pneumatiky: Jak se rozhodnout před sezónním přezouváním?

Foto: Goodyear

Sezónní výměna pneumatik se blíží a možná zvažujete, zda opět nasadit osvědčené letní gumy, nebo zkusit celoroční. Obojí řešení má své výhody i nevýhody. V tomto článku proto objektivně porovnáme letní a celoroční pneumatiky – jejich jízdní vlastnosti, komfort a vhodnost pro různé řidiče. Na závěr poradíme, pro koho se který typ hodí.

Výhody a nevýhody letních pneumatik

Letní pneumatiky jsou vyvinuté tak, aby podávaly optimální výkony při teplotách nad 7 °C​. Jejich směs je tvrdší než u zimních a celoročních plášťů a dezén má méně lamel, zato souvislé bloky pryže. Díky tomu nabízejí vynikající přilnavost na suché i mokré vozovce v teplém počasí, vysokou stabilitu a kratší brzdnou dráhu oproti univerzálním gumám​. Specializované letní pláště tak zajišťují precizní ovladatelnost, jistotu při rychlé jízdě v zatáčkách a obvykle i delší životnost v letních podmínkách. Nevýhodou letních pneumatik je, že zásadně ztrácejí výkon v zimě. Jakmile teploty klesnou pod cca 7 °C, jejich pryž začíná tvrdnout a výrazně se prodlužuje brzdná dráha, zejména na mokru​. Na sněhu jsou letní gumy prakticky nepoužitelné – mohou potřebovat dvojnásobnou vzdálenost k zastavení oproti zimním pneu​. To znamená, že k letním plášťům vždy potřebujete druhou sadu zimních pneumatik na chladné měsíce. Nutnost sezónní výměny dvakrát ročně s sebou nese jisté nepohodlí a náklady navíc (uskladnění, přezutí). Pro řidiče s malým nájezdem může být nevýhoda i to, že zatímco jedna sada celoroček by se sjela za třeba tři roky, dvě sady (letní+zimní) mohou „stárnout“ déle, než je plně využijete. Pro většinu aktivních motoristů se však investice do letních a zimních gum vyplatí z hlediska bezpečnosti.

Celoroční pneumatiky – výhody a nevýhody

Celoroční pneumatiky (tzv. all-season) se snaží skloubit vlastnosti letních a zimních gum do jednoho produktu. Jejich hlavní výhodou je pohodlí a praktičnost – odpadá sezónní přezouvání a starosti se skladováním druhé sady. Kvalitní celoroční pláště mají směs uzpůsobenou širokému teplotnímu rozpětí (od mrazů po letní vedra) a dezén s lamelami podobný zimním, takže poskytují mobilitu i na sněhu či náledí​. Díky zimní certifikaci (symbol 3PMSF) splňují požadavky na záběr v zimě, což je oproti letním gumám klíčová výhoda – na sněhu a ledu se na nich vůbec rozjedete a neohrozíte sebe ani okolí​. V létě zase zvládají běžné teploty a za sucha či deště fungují pro běžnou jízdu „dostatečně dobře“. Pro řidiče, kteří najedou málo kilometrů, jezdí převážně ve městě a v oblasti s mírným klimatem (kde jsou zimy slabé), mohou celoročky představovat úsporné řešení. Nemusí investovat do dvou sad pneu a moderní směsi zajišťují i relativně dlouhou výdrž – špičkové modely jako Michelin CrossClimate 2 dokonce dosahují životnosti srovnatelné s letními pneumatikami​.Na druhou stranu každá celoroční pneumatika je kompromisem. Ve srovnání se specializovanými letními a zimními plášti zaostává v extrémních podmínkách obou sezón. V létě mívá o něco delší brzdnou dráhu na suchém i mokrém povrchu než kvalitní letní obutí​ a ve vysokých teplotách se může více přehřívat, což snižuje adhezi v ostrých zatáčkách​. V zimě zase (byť zvládne sníh lépe než letní pneu) nedosahuje takového záběru a jistoty jízdy jako špičková zimní pneumatika. Opotřebení celoročních gum bývá rychlejší – podle testů mívají asi jen dvě třetiny životnosti ve srovnání s čistě letními plášti​. Navíc levnější celoroční modely často trpí i vyšším valivým odporem (horší spotřeba paliva) a výrazně delší brzdnou dráhou na mokru, jak odhalily nezávislé testy​. Zkrátka, od jedné sady univerzálních pneumatik nemůžeme čekat, že zcela dorovná výkon dvou specializovaných sad – všechny jízdní parametry bývají o něco slabší​.

Pneumatiky vám o sobě řeknou skoro vše. Stačí umět číst jejich značení

Kdy sáhnout po letních a kdy po celoročních pneu?

Volba mezi dvěma sadami sezónních pneumatik a jednou celoroční sadu záleží především na podmínkách, ve kterých jezdíte, a vašem stylu jízdy. Obecně platí následující doporučení:

  • Jezdíte-li převážně v oblastech s mírným podnebím, kde teploty po většinu roku neklesají pod cca 7 °C a zimní sníh vídáte maximálně výjimečně, mohou vám vystačit letní pneumatiky po celý rok. V teplejších regionech jsou letní gumy nejlepší volbou z hlediska výkonu​ – zajistí nejkratší brzdnou dráhu a jistotu ovládání na suchu i mokru. (Pozor však na nečekanou sněhovou kalamitu – v takovém případě s letními pneu raději nevyjíždějte.)
  • Pokud se ve vašem okolí občas zima připomene mrazíky či sněhem, ale většinou jen přechodně (např. občasná cesta na hory, pár sněhových dní v roce), stojí za úvahu celoroční pneumatiky. Kvalitní celoročky vám ušetří starosti s přezouváním a zvládnou bezpečně běžné zimní podmínky, aniž byste museli investovat do druhé sady. Tento kompromis dává smysl pro klidné řidiče s nižším nájezdem, kteří nevyžadují maximální sportovní výkon.
  • Čelíte pravidelně tuhé zimě nebo často jezdíte na hory? Pak je pro vás stále nejlepším řešením kombinace zimních a letních pneumatik​. Dvě specializované sady kvalitních plášťů zajistí optimální bezpečnost za všech okolností – v létě i v zimě budete mít na vozidle to nejlepší obutí. Toto řešení ocení i řidiči s vyšším ročním nájezdem nebo dynamickým stylem jízdy, pro které by kompromisní vlastnosti celoroček mohly být limitující.

Nezávislé srovnávací testy pneumatik ukazují, že rozdíly mezi jednotlivými modely celoročních plášťů jsou značné. Špičkové produkty prémiových značek už dokážou podat překvapivě dobrý výkon – například Michelin CrossClimate 2, Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 či Bridgestone Turanza All Season 6 získaly v testech nejvyšší hodnocení díky vyváženým jízdním vlastnostem na suchu, mokru i sněhu​. Tyto pneumatiky se v mnoha situacích téměř vyrovnají specializovaným gumám. Naopak levnější modely výrazně zaostaly: v jednom testu obdržely celoročky značek jako Imperial či Kenda jen jednu hvězdičku z pěti možných​. To je varování, že při výběru celoročních pneu se nevyplácí šetřit – kvalita a vyváženost směsi i dezénu jsou klíčové pro vaši bezpečnost.

Závěrem

Volba mezi letními a celoročními pneumatikami není univerzální a závisí na vašem individuálním stylu jízdy, místních klimatických podmínkách a osobních preferencích. Pokud hledáte maximální bezpečnost a výkon, jsou sezónní pneumatiky jasnou volbou. Pokud preferujete pohodlí a nižší počáteční náklady, mohou být celoroční pneumatiky rozumným kompromisem.

Bez ohledu na vaši volbu vždy dbejte na správný tlak v pneumatikách, pravidelně kontrolujte jejich stav a včas je vyměňte, když jejich dezén dosáhne minimální povolené hloubky. Pamatujte, že pneumatiky jsou jediným kontaktem vašeho vozidla s vozovkou, a proto je jejich kvalita a vhodnost pro dané podmínky zásadní pro vaši bezpečnost na silnici.

Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm: