Carvago průvodce přepravou kol: Jak bezpečně převážet jízdní kola autem

Foto: Carvago

Rekreační cyklistika je velmi rozšířená aktivita, kterou pomohl ještě více popularizovat rozmach elektrických kol. Není tedy divu, že od jara do podzimu potkáte na silnicích spoustu aut převážejících jízdní kola. Jaké jsou možnosti jejich bezpečného transportu? Přinášíme hned několik užitečných tipů a rad, aby váš výlet za cyklistickými zážitky proběhl vždy v klidu a pohodě.

Přeprava jízdních kol na střešním nosiči: Výhody a nevýhody

Stále zřejmě nejrozšířenějším způsobem převozu kol jsou nosiče připevněné ke střešním příčníkům. Z hlediska pořízení samotného nosiče se totiž jedná o nejlevnější variantu, která vyžaduje pouze příčný střešní nosič. Ani ten není kdovíjak drahý a řada řidičů si ho kupuje rovnou se svým autem, protože ho využije třeba i pro upevnění střešního boxu. Většina těchto příčníků je vybavena tzv. T-drážkou, takže do ní lze nosič kola snadno nasunout z boku. Nabídka střešních nosičů na kola je pestrá, určitě ale doporučujeme vsadit spíše na známější značky, jejichž produkty disponují osvědčenými způsoby upevnění jak nosiče do střešního příčníku, tak samotného kola. Kromě kvalitativních certifikací pak mají toho tyto nosiče i bezpečnostní atesty z crash-testů.

Toto nejsnadnější řešení převozu jízdních kol je vhodné pro klasická kola bez elektropohonu a pro jedince, kteří nemají problém kolo při manipulaci zvednout do výšky. Těžká elektrokola by se na střeše vozu převážet neměla, ostatně i samotná manipulace s nimi by byla velmi komplikovaná. Kolo se do střešního nosiče většinou připevňuje za rámovou trubku, existují však ale i speciální řešení, která využívají k upevnění bicyklu přední kolo a rámu kola se nosič nedotýká. To je vhodné zejména pro dražší jízdní kola s křehkými karbonovými rámy nebo pro případy, kdy je stavba rámu velmi specifická (např. kola pro downhill). Existují i držáky, které vyžadují odstranění předního kola a bicykl se do nich upevňuje za přední vidlici.

+

  • Pořizovací cena
  • Rychlá manipulace
  • Uskladnění nosiče

  • Není vhodné pro elektrokola
  • Náročnější obsluha pro menší/starší osoby
  • Vyšší spotřeba paliva při jízdě

Přeprava jízdních kol na tažném zařízení: Výhody a nevýhody

Zejména díky rozmachu elektrokol je stále populárnější převoz jízdních kol na speciálním nosiči upevněném na tažném zařízení. To samozřejmě vyžaduje, aby vůz byl takovým tažným zařízením vůbec vybaven, což může omezovat univerzálnost tohoto způsobu transportu. Stejně tak je nutné počítat s tím, že je tento nosič dražší než nosiče na střechu a rovněž je s ním horší manipulace při upevňování a vyžaduje více prostoru pro skladování. Zohlednit se musí i fakt, že je nutné buď přehazovat zadní registrační značku nebo si pořídit speciální třetí značku určenou přímo pro nosič. Jinak ale tento způsob přepravy kol přináší samé výhody. Umístění za vozem napomáhá příznivější spotřebě paliva, s autem lze rovněž zajet do podzemních garáží, a hlavně se jízdní kola na tento nosič velmi pohodlně upevňují. Právě schopnost transportu i těžkých elektrických kol a jejich pohodlné nakládání, kdy je potřeba kolo jen lehce nadzvednout, jsou hlavními trumfy nosičů na „kouli“.

Drtivá většina nosičů na tažné zařízení umožňuje sklopení (i s jízdními koly), takže lze otevřít víko kufru a dostat se k nákladu uvnitř auta, byť přístup do zavazadlového prostoru samozřejmě není úplně optimální. Před zakoupením tohoto typu nosiče se však raději ubezpečte, že víko pátých dveří půjde otevřít i u vašeho konkrétního modelu auta, neboť se často jedná opravdu o milimetrovou záležitost.

+

  • Vhodné i pro elektrokola
  • Snadné upevnění kola
  • Příznivější spotřeba paliva

  • Hmotnost a manipulace s nosičem 
  • Pořizovací cena
  • Prostorově náročné uskladnění

Přeprava jízdních kol v interiéru: Výhody a nevýhody

Posledním a nepříliš rozšířeným způsobem je převoz kol v interiéru vozu. V tomto případě se nabízí dvě varianty – interiérový nosič, nebo použití speciálního ochranného obalu, do kterého se kolo rozloží a na plocho se umístí do kufru se sklopenými zadními sedadly. Toto řešení je samozřejmě poměrně levné, vyžaduje však řadu kompromisů – do běžného auta se pak vejdou pouze dvě osoby a maximálně dvě kola. U nich hrozí i riziko poškození a hlavně by měly být vaky bezpečně zajištěny, protože mohou v případě intenzivního brzdění v interiéru způsobit vážné škody či dokonce zranění. Jedná se tedy spíše o provizorní způsob převozu kol. Jízdní kola uložená na volno v interiéru převážet vůbec nedoporučujeme.

Zejména u větších vozů typu MPV či dodávek lze použít i speciální interiérové nosiče kol. Ty mohou být zajímavým a praktickým řešením, neboť kola jsou při jízdě i parkování schovaná uvnitř auta. Tyto nosiče určené většinou pro konkrétní modelovou řadu, u které využívají dané kotvicí body, a většinou vyžadují vyjmutí předního kola. K nevýhodám patří obsazení zavazadlového prostoru i riziko ušpinění interiéru.

+

  • Kolo je schované uvnitř vozu
  • Snadné upevnění kola
  • Uskladnění nosiče

  • Většinou určeno pro konkrétní vůz
  • Obsazení zavazadlového prostoru
  • Riziko ušpinění interiéru
Sdílet článek:
Condividi l’articolo:
Zdieľať článok:

Podobné články Articoli simili: Podobné články: Artikuj të ngjashëm: