Jen k málokterému jinému automobilovému segmentu se hodí pohon všech kol tak jako k vozům kategorie SUV. I když se tyto modely ve většině případů samozřejmě nabízejí i s pohonem jedné nápravy, spousta zákazníků si u nich raději připlatí za jistotu dobré trakce i ve ztížených podmínkách. Vybrali jsme proto pětici modelů SUV, které se na Carvago těší největší přízni zájemců hledajících SUV 4×4.
Audi Q5 FY (2016-2024)
I když je vizuálně Audi Q5 možná až příliš umírněné, je to pro něj na trhu ojetých vozů do jisté míry i výhoda, neboť jeho design stárne velmi pomalu, což platí i pro verzi Sportback se splývající zadní částí ve stylu kupé. Není to však ani zdaleka jediná přednost tohoto bezmála 4,7 metru dlouhého SUV. V nabídce lze totiž najít opravdu širokou paletu různých motorizací, od poměrně běžných benzinových dvoulitrů TFSI či turbodieselů 2.0 TDI v různých výkonových verzích, až po třílitrové šestiválce V6, mildhybridy i plug-in hybridní pohon. Oblíbené je i sportovní provedení SQ5, u kterého se však vyplatí ostražitost při koupi ojetého kusu. Modelová řada tak pokrývá výkonový rozsah 163 až 349 koní, přičemž základní motorizace nebylo možné objednat s pohonem 4×4. Pohonné jednotky jsou při odpovídající servisní péči povětšinou spolehlivé a totéž platí i o automatických dvouspojkových převodovkách DSG se sedmi nebo osmi stupni. O pohon všech kol se u Audi Q5 stará systém quattro ultra, využívající namísto diferenciálu vpředu umístěnou elektrohydraulickou spojku, která v případě, že není pohon 4×4 potřeba, odpojuje pomocí zubové spojky kardan od převodovky.

👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Audi Q5
Mercedes-Benz GLC 254 (2022-dosud)
Kompaktní SUV s délkou lehce přesahující 4,7 metru se od roku 2022 prodává ve druhé generaci. Po vzhledové stránce se tedy jedná o moderně vypadající vůz disponující aktuálními technologiemi značky Mercedes-Benz. Stejně jako u třídy C slouží k jeho pohonu už jen výhradně čtyřválcové motory pokrývající výkonové spektrum od 186 do 680 koní. Nejvýkonnějším provedením je benzinový plug-in hybrid s označením GLC 63, který je v nabídce od roku 2023. Zajímavostí, a do jisté míry raritou, je dieselový plug-in hybrid GLC 300de, který vyniká skutečně nízkou spotřebou nafty. Sympatické je, že všechny motory bylo možné objednat v kombinaci s pohonem všech kol, který nese pro značku tradiční označení 4Matic. U této modelové řady se jedná o jeho permanentní podobu, která rozděluje hnací sílu v poměru 45:55.

👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Mercedes-Benz GLC
Škoda Kodiaq 1. generace (2016-2024)
Po představení modelu Kodiaq bylo poměrně rychle jasné, že se česká automobilka tímto vozem trefila do vkusu mnoha zákazníků. Robustně vyhlížející vůz s délkou 4,7 metru nabízí obrovský kufr o objemu 720 litrů s řadou praktických vychytávek a za příplatek mohl mít i sedm míst. Jeho konstrukce využívá techniku koncernu Volkswagen a byť se v případě tohoto SUV nejedná o ty nejaktuálnější dostupné komponenty, přesto je výsledkem velmi povedený model, který nejenže designově velmi pomalu stárne, ale vyhoví praktickým potřebám širokého spektra zákazníků. Pohon všech kol sice nebylo možné kombinovat se všemi motory, ale i tak je nabídka verzí pro běžného motoristu dostačující – čítá benzinové čtyřválce 1.4 TSI a 2.0 TSI či turbodiesel 2.0 TDI v různých výkonových variantách včetně provedení Bi-turbo, které bylo s výkonem 240 koní určeno pro vyhledávanou sportovní verzi RS. Pohon všech kol zajišťuje u tohoto modelu klasická vícelamelová mezinápravová spojka, která umožňuje distribuovat na každou nápravu (nebo dokonce na každé kolo) právě tolik točivého momentu, kolik je zapotřebí.

👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Škoda Kodiaq
Volkswagen Tiguan 2. generace (2016-2024)
SUV technicky velmi spřízněné se Škodou Kodiaq se vyrábělo ve dvou délkách, přičemž delší sedmimístné provedení dostalo přídomek Allspace. Standardní Tiguan měl délku 4,5 metru, prodloužená verze měřila 4,71 metru. Také nabídka motorizací se v drtivé většině překrývá se Škodou Kodiaq a platí to i pro převodovky či kombinace s pohonem všech kol. I ten je technicky identický s modelem Kodiaq. Z uživatelského hlediska je největší výhodou možnost volby dvou délek karoserie, a tudíž možnost pro méně náročné uživatele získat o něco levnější a kompaktnější vůz s identickou osvědčenou technikou.

👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Volkswagen Tiguan
Volvo XC60 2. generace (2017-dosud)
Po designové stránce se jedná o mimořádně povedené auto, které oslovuje zejména řidičky. Také proto je Volvo XC60 velmi populární i na trhu ojetých vozů a vzhledem k rodinné a uklidňující auře, kterou tento model vyzařuje, lidem ani nějak nechybí dřívější pětiválcové motory. Nabídka tedy zahrnuje výhradně čtyřválce – ty benzinové nesou dle výkonu označení T4, T5 a T6, přičemž pohon všech kol je dostupný u všech kromě toho základního. Naftové agregáty mají označení D4 a D5 a oba jsou spojeny s pohonem 4×4. Vrchol představuje plug-in hybrid T8. Je dostupný výhradně jako AWD, tedy s pohonem všech kol. Facelift v roce 2019 přinesl kromě jiného i mildhybridní techniku, která vedla k dalšímu snížení spotřeby a zároveň zmizelo označení D a T, jež bylo poměrně nelogicky nahrazeno pouze písmenem B a číslicí dle výkonové verze, a to pro benzinové i naftové verze. Technicky je pohon všech kol u Volva XC90 (kromě plug-in hybridu) řešen klasickou vícelamelovou mezinápravovou spojkou.

👉 Prohlédněte si na Carvago aktuální nabídku vozů Volvo XC60